1398/09/11

تشکیل سیاره در اطراف سیاه‌چاله امکان‌پذیر است

در قلب کهکشان ما، سیاه‌چاله‌ای نهفته است که جرمی ۴ میلیون برابر جرم خورشید دارد. البته دیگر کهکشان‌ها هم سیاه‌چاله در مرکز خود دارند، اما جدیدترین کشفیات در این رابطه نشان می‌دهد که شاید سیاره‌ها هم بتوانند به دور این سیاه‌چاله‌ها بچرخند و توسط آن‌ها بلعیده نشوند.
تشکیل سیاره در اطراف سیاه‌چاله امکان‌پذیر است

در قلب کهکشان ما، سیاه‌چاله‌ای نهفته است که جرمی ۴ میلیون برابر جرم خورشید دارد. البته دیگر کهکشان‌ها هم سیاه‌چاله در مرکز خود دارند، اما جدیدترین کشفیات در این رابطه نشان می‌دهد که شاید سیاره‌ها هم بتوانند به دور این سیاه‌چاله‌ها بچرخند و توسط آن‌ها بلعیده نشوند.

عموماً تصور می‌شود که سیارات تنها از دیسک‌های پیش‌سیاره‌ای غنی از گاز و غباری تشکیل خواهند شد که تنها در ستاره‌ها یافت می‌شود. اما اخیراً رصدخانه ملی نجوم ژاپن (NAOJ) گفته است که سیارات می‌توانند از ابرهای غبار و گاز دونات‌شکل نیز به وجود بیایند. سیاره‌هایی با این شکل که نامشان تروس (Torus) است، معمولا به دور سیا‌ه‌چاله می‌چرخند. دیسک‌ها یا قرص‌های پیش‌سیاره‌ای (Protoplanetary Disk) توده‌هایی از گرد و غبار و گاز هستند و گونه‌ای قرص پیرا-ستاره‌ای (Circumstellar Disc) به شمار می‌روند که اغلب حول ستارگان جوان می‌چرخند.

تشکیل سیاره در اطراف سیاه‌چاله امکان‌پذیر است

پروفسور ایشیرو کوکوبو (Eiichro Kokubo) در رابطه با سیاره‌های تروس می‌گوید: «هر سیاره تروس می‌تواند به اندازه صد‌ها هزار برابر جرم یک پیش‌سیاره، ذرات و گاز داشته باشد. دیسک گرد و غبار دور یک سیاه‌چاله آن‌قدر چگال است که تشعشات شدید ناحیه مرکزی، بلوکه شده و باعث تشکیل نواحی کم حرارات می‌شود.»

محققین در این رابطه می‌گویند که اگر دما به اندازه کافی افت کند، این گرد و غبار ممکن است با یکدیگر ادغام شده و پیش‌سیاره‌ها را به وجود آورند. در نواحی کم‌دمای پیش‌سیاره‌های دیسکی، ذرات گرد و غبار که پوشش یخی دارند، به‌هم می‌چسبند و ذرات درشت‌تری را تولید می‌کنند.

محققین نشان می‌دهند که نواحی کم‌دما باعث تولید ذرات کوچک یخی می‌شوند که در نهایت به‌اندازه سیاره زمین رشد خواهند کرد. براساس محاسبات محققین، ممکن است ده‌ها هزار سیاره با جرمی ۱۰ برابر نسبت به جرم زمین در فاصله ۱۰ سال نوری سیاه‌چاله تشکیل شود. به گفته یکی از محققین، در اطراف سیاه‌چاله‌ها، منظومه‌هایی وجود دارند که دارای مقیاس غیر قابل باوری هستند.

ابن کشف، دانش ما نسبت به تشکیل سیاره‌ها را به چالش می‌کشد. پروفسور کئیچی وادا (Keiichi Wada) می‌گوید: «طی شرایط خاص، سیاره‌ها می‌توانند در وخیم‌ترین حالت نیز به وجود بیایند؛ مانند این سیاره‌ها که در نزدیکی یک سیاه‌چاله به وجود آمده‌اند.»

منبع: دیجیاتو

نجوم | آموزش |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف حباب‌های رادیویی عظیم‌الجثه در نزدیکی سیاه‌چاله مرکزی راه شیری

1398/06/24
دانشمندان دو حباب رادیویی عظیم‌الجثه را در مرکز راه شیری و در نزدیکی سیاه‌چاله‌های بزرگ این کهکشان پیدا کردند. گفته می‌شود این ساختارها که تاکنون نمونه‌شان در آسمان رصد نشده است در جریان...

شبیه‌سازی سیاه‌چاله معروف توسط ناسا+فیلم

1398/07/10
روز ۱۰ آوریل امسال و پس از سال‌ها پژوهش و نظریه‌پردازی، سرانجام اولین تصویر از یک سیاه‌چاله در مرکز کهکشان M87، منتشر شد. اکنون سازمان ناسا (NASA) شبیه‌سازی جالبی را از این سیاه‌چاله ارائه...

رصد کوچکترین سیا‌ه‌چاله با استفاده از روشی جدید در یافتن سیاه‌چاله‌های مخفی

1398/08/12
محققان دانشگاه اوهایو (Ohio University) ادعا می‌کنند کوچکترین سیاه‌چاله را رصد کرده‌اند که اندازه‌ای معادل ۳.۳ برابر حجم خورشید دارد و نشان‌دهنده گروه جدیدی از این اجسام مرموز آسمانی است.

کشف یک سیاه‌چاله در کهکشان راه شیری با جرمی ۷۰ برابر خورشید

1398/09/10
دانشمندان موفق به کشف یک سیاه‌چاله عظیم در کهکشان راه شیری شده‌اند که ۷۰ برابر خورشید جرم دارد. پژوهشگران این سیاه‌چاله را پس از یافتن ستاره‌ای که مدارش تنها با یک «همراه تاریک» (dark companion)...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را با بهره‌گیری از کشتی‌های مهار بوستر آزمایش می‌کند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای آزمایش اینترنت ماهواره‌ای خود با نام استارلینک (Starlink) از کشتی‌های خودران کمک خواهد گرفت؛ کشتی‌هایی که از آن‌ها برای مهار بوستر حامل‌های فضایی این شرکت استفاده می‌شود. اسپیس‌ایکس برای این منظور از کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) آمریکا برای نصب ۱۰ ترمینال استارلینک روی کشتی‌ها درخواست مجوز کرده است. ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار اسپیس‌ایکس، پیش‌تر موفق به دریافت تأییدیه FCC برای ساخت یک میلیون ترمینال جهت ایجاد اینترنت پرسرعت جهانی شده بود. این شرکت با ساخت یک میلیون ترمینال در زمین می‌تواند اینترنت پرسرعت را برای مردم تمام جهان ارائه کند. این ترمینال‌ها قادر به دریافت سیگنال از فضا و انتقال آن‌ها به کاربران روی زمین خواهند بود.