1398/09/13

پایش بزرگترین مهاجرت گروهی موجودات در پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی فرانسه

ناسا و آژانس فضایی فرانسه (CNES) با همکاری یکدیگر موفق به ردیابی یکی از بزرگ‌ترین مهاجرت‌های دریایی آبزیان میکروسکوپی شده‌اند؛ مهاجرتی که روزانه اتفاق می‌افتد و طی آن، آبزیان دو بار از نقطه‌ای به نقطه دیگر کوچ می‌کنند.
پایش بزرگترین مهاجرت گروهی موجودات در پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی فرانسه

ناسا و آژانس فضایی فرانسه (CNES) با همکاری یکدیگر موفق به ردیابی یکی از بزرگ‌ترین مهاجرت‌های دریایی آبزیان میکروسکوپی شده‌اند؛ مهاجرتی که روزانه اتفاق می‌افتد و طی آن، آبزیان دو بار از نقطه‌ای به نقطه دیگر کوچ می‌کنند.

در این پژوهش از ماهواره سنجش‌ازدور کالیپسو (CALIPSO) استفاده شده است. ناسا برای بررسی این مهاجرت از لیزر تعبیه شده در این ماهواره بهره برده تا حرکات این موجودات میکروسکوپی را بررسی نماید. کالیپسو یک پروژه مشترک میان ناسا و آژانس فضایی فرانسه است که برای مطالعات زیست‌محیطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماهواره با وزنی معادل ۵۶۰ کیلوگرم در سال ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شد.

اما نکته جالب توجه در این مطالعه، فاصله میان کوچ‌های این موجودات میکروسکوپی است. هر روز با طلوع و غروب آفتاب، بسیاری از موجودات کوچک میکروسکوپی طی کوچی که DVM نام دارد، اقدام به مهاجرت می‌کنند؛ Diel Vertical Migration به اختصار DVM به عنوان بزرگ‌ترین مهاجرت دسته‌های بزرگ موجودات در جهان شناخته می‌شود. البته مشاهده و بررسی آبزیان میکروسکوپی به‌علت ابعاد بسیار کوچکشان کار دشواری است.

پایش بزرگترین مهاجرت گروهی موجودات در پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی فرانسه

به زبان ساده، موجودات کوچک میکروسکوپی یادشده که به آن‌ها زئوپلانکتون (Zooplankton) نیز گفته می‌شود، به سطح آب آمده و از گیاهان کوچکی به نام فیتوپلانکتون (Phytoplankton) تغذیه می‌کنند. در هنگام بازگشت، آن‌ها به اعماق دریا می‌روند تا از گزند موجودات بزرگ‌تر در امان بمانند.

این تحرک بزرگ که در مناطق زیادی اتفاق می‌افتد از اهمیت زیادی برخوردار است؛ ازهمین‌رو ناسا با نفوذ تا عمق ۲۰ متری از سطح آب که به کمک کالیپسو و سامانه لیزری لیدار (LIDAR) انجام گرفته، تحرکات این موجودات بسیار کوچک را از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ و در مقیاس جهانی مورد بررسی قرار داده است.

لیدار یکی از فناوری‌های سنجش‌ازدور است که از طریق روشن کردن هدف با لیزر و تجزیه‌وتحلیل نور منعکس‌شده، فاصله‌ها را اندازه‌گیری می‌کند. فناوری لیدار مشابه اصول رادار کار می‌کند که گاهی اوقات نیز رادار لیزری نامیده می‌شود. اختلاف اصلی بین لیدار و رادار درواقع نوع طول‌ موج‌های تابشی مورد استفاده است. رادار از طول‌ موج‌های ناحیه رادیویی استفاده می‌کند درحالی‌که لیدار از طول‌ موج‌های لیزری بهره می‌گیرد. این فناوری در زمین‌شناسی، باستان‌شناسی، زمین‌شناسی، لرزه‌سنجی، جنگل‌داری، ارزیابی فاصله دور و فیزیک هواشناسی کاربرد دارد.

مایک بهرنفلد (Mike Behrenfeld) مسئول این مطالعه می‌گوید: «ما به کمک لیدار نحوه مهاجرت این موجودات را در مقیاس جهانی و به مدت ۱۶ ساعت در هر ده روز نمونه‌برداری کردیم. پیش از این هیچ‌گاه موفق به بررسی رفتار، توزیع و تحرک این موجودات در چنین سطحی نشده بودیم.»

پایش بزرگترین مهاجرت گروهی موجودات در پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی فرانسه

گفتنی است زئوپلانکتون‌ها از منابع غذایی اصلی ماهی‌های بزرگ‌تر محسوب می‌شوند و به کمک آن‌ها می‌توان تشخیص داد کدام مکان در دریا برای صید ماهی مناسب‌تر است. همچنین فیتوپلانکتون‌ها به عنوان منبع تغذیه موجودات ریز، دارای مقادیر زیادی کربن هستند؛ ازاین‌رو مطالعه آن‌ها به درک بهتر سامانه چرخه کربنی در کره زمین کمک می‌کند.

به‌علاوه، بررسی ماهواره‌ای نحوه مهاجرت این موجودات ما را در مطالعه و درک تغییرات در شکل مهاجرتشان در آینده یاری می‌کند و به ما اجازه می‌دهد تا تأثیرات و مدل‌های مهاجرت را بهتر درک کرده و در آینده بتوانیم چرخه کربنی و ارتباط آن با مهاجرت جانداران را مورد ارزیابی قرار دهیم.

سازمان ها | CNES | NASA
افراد | Mike Behrenfeld

خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری شرکت ژاپنی با کشورهای آفریقایی برای تصاویر ماهواره‌ای

1398/07/21
شرکت ژاپنی اکسلپیس (Axelpace) اعلام کرده است که با شرکت رواندایی برادبند سیستمز (Broadband Systems Corporation) توافق‌نامه‌ای برای همکاری در زمینه فراهم کردن تصاویر و داده‌های ماهواره‌ای...

گسترش رادارهای پایش زباله فضایی شرکت آمریکایی به نیمکره جنوبی

1398/08/11
شرکت آمریکایی لئولبز (LeoLabs) که در زمینه پایش راداری زباله‌های فضایی در مدار کم ارتفاع زمین فعالیت می‌کند، رادار جدیدی را در نیمکره جنوبی راه‌اندازی کرده است. این نخستین رادار لئولبز است...

همکاری فائو و ایران به منظور بهبود نظام پایش کشاورزی کشور

1398/08/22
گزارش تازه سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، فائو (FAO)، در خصوص نتایج مرحله اول پروژه «بهبود نظام‌های پایش کشاورزی جمهوری اسلامی ایران از طریق تصاویر ماهواره‌ای» نشان‌دهنده کارایی استفاده...

پروژه ماهواره‌ای ناسا و آژانس فضایی اروپا برای بررسی افزایش سطح آب اقیانوس‌ها

1398/09/10
ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) در حال همکاری با یکدیگر بر روی یک پروژه ماهواره‌ای با هدف بررسی تغییرات آب‌‌وهوا و افزایش سطح اقیانوس‌ها هستند. در این مأموریت که سنتینل-۶/جسون سی‌اس (Sentinel-6/Jason...

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.