1398/09/11

انجام موفق آزمون‌های کیفی زیرسامانه‌های بلوک انتقال مداری

آزمون‌های کیفی زیرسامانه‌های داده و فرمان، توزیع توان و باتری پروژه بلوک انتقال مداری (سامان) با موفقیت به پایان رسید. دکتر رحیم احسانی، رئیس پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، با اعلام خبر فوق، اظهار نمود: «این آزمون‌ها که در سطح کیفی انجام شده‌اند، شامل آزمون ارتعاشات، سیکل خلاء...
انجام موفق آزمون‌های کیفی زیرسامانه‌های بلوک انتقال مداری

آزمون‌های کیفی زیرسامانه‌های داده و فرمان، توزیع توان و باتری پروژه بلوک انتقال مداری (سامان) با موفقیت به پایان رسید. دکتر رحیم احسانی، رئیس پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، با اعلام خبر فوق، اظهار نمود: «این آزمون‌ها که در سطح کیفی انجام شده‌اند، شامل آزمون ارتعاشات، سیکل خلاء حرارتی، پایروشوک و تطابق مغناطیسی هستند.»

دکتر احسانی افزود: «با سعی و تلاش پژوهشگران پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی، تمامی آزمون‌های محیطی مربوط به زیرسامانه‌های کامپیوتر پرواز، بورد توزیع توان و باتری‌های بلوک انتقال مداری با موفقیت به اتمام رسیدند.»

وی توضیح داد: «در آزمون‌های محیطی سطح کیفی تلاش می‌شود تا تجهیزات مورد نظر در سطوحی بسیار بالاتر از سطح کاری خود، مورد آزمایش قرار بگیرند تا از کارکرد مطلوب این تجهیزات در شرایط کاری فضایی اطمینان حاصل شود. به‌همین جهت زیرسامانه‌های مذکور تحت شرایط ارتعاشات شدید و همچنین دماهای بسیار بالا و بسیار پایین آزموده شده و موفق عمل کردند.»

انجام موفق آزمون‌های کیفی زیرسامانه‌های بلوک انتقال مداری

رئیس پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی تشریح کرد: «در آخرین مرحله از آزمون‌های محیطی تجهیزات مورد نظر، از لحاظ تطابق مغناطیسی در شرایط فضا و همچنین آثار المان‌ها بر یکدیگر، از نظر تشعشعات و القائات مغناطیسی مورد بررسی دقیق قرار گرفته و عملکرد مطلوب داشتند.»

وی افزود: «سخت‌افزار پرواز، مغز متفکر سامانه فضایی بوده و زیرسامانه بورد توزیع توان و باتری نیز وظیفه تأمین انرژی سامانه فضایی را در چرخه عملکرد عملیاتی بلوک بر عهده دارد.»

 

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تقسیم وظایف پژوهشگاه‌های فضایی و هوافضا/تکمیل زنجیره فناوری فضایی

1398/06/23
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: «دو پژوهشگاه فضایی و هوافضا در کنار هم، موضوع تکمیل زنجیره توسعه فناوری فضایی در کشور را دنبال می‌کنند.» حسین صمیمی در مورد تقسیم وظایف دو پژوهشگاه فضایی ایران...

استفاده پژوهشگاه فضایی از نانو مواد در سپرهای حرارتی و تراسترهای فضایی

1398/07/20
رئیس پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به دستیابی این پژوهشکده به نانو پوشش‌های مقاوم در برابر حرارت برای سپرهای حرارتی ماهواره‌ها گفت: «ما در این پژوهشگاه...

پربازدیدکننده ترین خبر

آماده‌سازی تلسکوپ هابل برای انجام اولین مأموریت خود در سال ۱۹۹۳

ناسا تصویری از آماده‌سازی تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) برای انجام اولین مأموریت در فضا را منتشر کرد. در سال ۱۹۹۳ فضانوردانی که سوار بر فضاپیمای اِندِور (Endeavour) بودند، از بازوی روباتیک این فضاپیما برای دستیابی و گرفتن تلسکوپ هابل استفاده کردند تا این تلسکوپ را برای اولین مأموریت سرویس‌دهی خود آماده کنند.