1398/09/11

کمک فسیل‌های حاصل از رسوبات مواد معدنی به کشف حیات در مریخ!

در جستجو برای کشف حیات باستانی در مریخ، فسیل‌هایی که زمان رسیدن به مریخ به آن‌ها خواهیم دست خواهیم یافت همواره مورد توجه بوده‌اند. اما به‌تازگی مشخص شده که برخی فسیل‌ها فقط محصول واکنش‌های شیمیایی هستند، نه فسیل یک موجود زنده که بتواند به دانشمندان کمک کند.
کمک فسیل‌های حاصل از رسوبات مواد معدنی به کشف حیات در مریخ!

در جستجو برای کشف حیات باستانی در مریخ، فسیل‌هایی که زمان رسیدن به مریخ به آن‌ها خواهیم دست خواهیم یافت همواره مورد توجه بوده‌اند. اما به‌تازگی مشخص شده که برخی فسیل‌ها فقط محصول واکنش‌های شیمیایی هستند، نه فسیل یک موجود زنده که بتواند به دانشمندان کمک کند.

در همین راستا پژوهشی در دانشگاه ادینبرو (University of Edinburgh) می‌تواند به جستجوی حیات در سیاره مریخ با استفاده از روشی موسوم به باغبانی شیمیایی (chemical gardening) کمک نماید. یک اخترشناس این دانشگاه به نام سین مک‌ماهون (Sean McMahon) نشان داده است که برخی از فسیل‌های باستانی ممکن است بقایای موجودات زنده نباشند؛ بلکه رسوبات معدنی طبیعی باشند. این کشف تازه می‌تواند به کاوشگران آینده راه‌های امیدوارکننده‌تری را برای یافتن نشانه‌های زندگی در سیاره سرخ ارائه دهد.

براساس آنچه در مورد مریخ و گذشته باستانی آن متوجه شده‌ایم، احتمال وجود حیات در آن وابسته به فسیل‌های میکروب‌های فردی یا کلونی‌های آن‌ها خواهد بود. این فسیل‌ها غالباً خود را در پیشینه زمین‌شناسی در شکل‌های معدنی نشان می‌دهند که یک ساختار غیرکریستالی، توخالی و دایره‌ای می‌باشند.

با این حال به گفته مک‌ماهون برخی لوله‌ها و رشته‌های میکروسکوپی وجود دارند که مانند موجودات زنده هستند، اما در واقع با واکنش‌های شیمیایی بسیار ساده شامل مواد معدنی غنی از آهن تولید شده‌اند و نباید با فسیل موجودات زنده اشتباه گرفته شوند. بنابراین می‌توان این فسیل‌ها را از جستجوی حیات در مریخ حذف کرد تا هزینه این کار به طور قابل توجهی کاهش یابد.

مک‌ماهون ذرات غنی از آهن را با مایعات قلیایی حاوی سیلیکات یا کربنات در یک محیط آزمایشگاهی ترکیب کرد. این کار منجر به تولید ساختارهای ظریف و پیچیده‌ای شد که شکل و ترکیب شیمیایی بسیار مشابهی با ساختارهای غنی از آهن دارند که در سنگ‌های مریخ‌‌مانند روی زمین یافت می‌شوند.

این نوع از باغبانی شیمیایی در جاهایی مانند چاله‌های هیدروترمال در بستر دریا نیز یافت می‌شود. حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا بعضی از فسیل‌ها می‌توانند به عنوان ماده شیمیایی و نه زیست‌شناسی اثبات شوند؟

مک ماهون می‌گوید: «چنین واکنش‌های شیمیایی صدها سال است که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اما تاکنون این موضوع که آن‌ها از ساختارهای کوچک غنی از آهن درون سنگ‌ها تقلید می‌کنند، مشخص نشده بود. این نتایج به بررسی مجدد بسیاری از نمونه‌های باستانی در دنیای واقعی منجر می‌شود تا مشاهده کنیم که آن‌ها فسیل موجودات زنده هستند یا فقط فسیل مواد غیرمرتبط با زیست‌شناسی می‌باشند.»

سازمان ها | University of Edinburgh
افراد | Sean McMahon

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ارسال میکروب‌های زمین به مریخ!

1398/07/08
آژانس‌های فضایی اقدامات احتیاط آمیز زیادی در مورد آلوده نکردن اجرام آسمانی با میکروب‌های زمینی انجام داده‌اند اما برخی دانشمندان معتقدند ارسال میکروب‌های زمین به مریخ می‌تواند مفید باشد...

کشف شواهدی از وجود نقاط سرسبز در مریخ!

1398/07/23
دانشمندان با دیدن شواهدی که مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) در جدیدترین جستجوی خود در دهانه گِیل (Gale) پیدا کرده، به این نتیجه رسیده‌اند که مریخ در گذشته، یک واحه در خود داشته است. واحه‌ها...

موفقیت دانشمندان در کاشت و برداشت نمونه‌هایی از سبزیجات روی خاک ماه و مریخ

1398/08/13
دانشمندان هلندی موفق شدند نمونه‌هایی از سبزیجات را با موفقیت روی خاک ماه و مریخ بکارند و برداشت کنند. گروهی از دانشمندان دانشگاه واخنینگن (WUR) هلند در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که می‌توان...

نوسانات شدید در سطح اکسیژن مریخ و سردرگمی دانشمندان ناسا

1398/08/26
طبق پژوهشی جدید، کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) ناسا اخیراً با تغییر فصلی غیرمنتظره‌ای در سطح اکسیژن مریخ روبرو شده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.