1398/09/12

هشدار رئیس آژانس فضایی اروپا درباره خطر ماهواره‌های از رده خارج در فضا

جان ورنر (Johann Wörner)، رئیس آژانس فضایی اروپا (ESA)، اخیراً درباره ​حضور هزاران ماهواره ازکارافتاده و شناور در فضا هشدار داده و این مسئله را خطر بسیار بزرگی برای بشریت برشمرده است.
هشدار رئیس آژانس فضایی اروپا درباره خطر ماهواره‌های از رده خارج در فضا

جان ورنر (Johann Wörner)، رئیس آژانس فضایی اروپا (ESA)، اخیراً درباره حضور هزاران ماهواره ازکارافتاده و شناور در فضا هشدار داده و این مسئله را خطر بسیار بزرگی برای بشریت برشمرده است. ورنر که در نشست شورای وزیران کشورهای عضو این آژانس در شهر سویای اسپانیا سخن می‌گفت، اظهار کرد: «از تقریباً ۴۵۰۰ ماهواره‌ای که در مدار زمین قرار دارند تنها ۱۵۰۰ ماهواره فعال هستند.»

وی در ادامه سخنان خود گفت: «ازاین‌رو ما در آژانس فضایی اروپا مشغول طراحی مأموریتی با هدف ساقط کردن تعدادی از ماهواره‌های متعلق به این سازمان هستیم که هنوز به دور زمین پرواز می‌کنند.»

رئیس آژانس فضایی اروپا همچنین اعلام کرد که انجام مأموریت‌هایی برای نابودی یا تخریب شهاب‌سنگ‌ها نیز لازم است. وی دراین‌باره گفت: «احتمالاً دایناسورها به دلیل برخورد شهاب‌سنگ با زمین از بین رفته‌اند و ما نمی‌خواهیم به همان دلیل از بین برویم؛ بنابراین باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.»

گفتنی است این اظهارات در ملاقات نمایندگان دولت‌های مسئول فعالیت‌های فضایی از ۲۲ کشور عضو آژانس فضایی اروپا صورت گرفت؛ دیداری که به منظور تصویب برنامه فعالیت‌های آتی این سازمان در روزهای ۲۷ و ۲۸ نوامبر انجام شد. 

دانشمندان فضایی نگرانند که ماهواره‌های از رده خارج به سایر ماهواره‌ها و یا ایستگاه فضایی بین‌المللی برخورد کنند؛ موضوعی که می‌تواند باعث بروز یک واکنش فاجعه‌بار زنجیره‌ای شود و پدیده‌ای موسوم به «سندرم کسلر» (Kessler syndrome) را به دنبال داشه باشد.

در ایده سندرم کسلر، که توسط دونالد جی کسلر (Donald J. Kessler) یکی از دانشمندان ناسا مطرح شده است، چگالی اشیا در مدار نزدیک زمین به اندازه‌ای بالا می‌رود که برخوردهای احتمالی بین اشیاء می‌تواند منجر به ایجاد آبشاری گردد و در این آبشار هر برخورد باعث ایجاد زباله فضایی شده، احتمال برخورد بیشتر را افزایش دهد. این امر انبوهی از میلیون‌ها قطعه را ایجاد می‌کند که می‌تواند سبب غیرفعال شدن صفحه مداری شده و مانع از دسترسی به مدارهای دیگر شود.

آژانس فضایی اروپا در حال حاضر مشغول فعالیت بر روی برنامه‌هایی به منظور حذف ماهواره‌های ازکارافتاده است و شرکت‌هایی مانند ایرباس (Airbus) نیز درصدد ابداع فناوری‌هایی جدید جهت جمع‌آوری زباله‌های فضایی هستند.

سازمان ها | European Space Agency | Airbus
افراد | Johann Wörner | Donald J. Kessler

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نیاز به تشویق یا جریمه برای کاهش زباله‌های فضایی

1398/07/01
اپراتورهای ماهواره‌ای در حال حاضر برای از مدار خارج کردن ماهواره‌های خود اقدامات مناسبی انجام نمی‌دهند. به همین دلیل برای جلوگیری از برخورد ماهواره‌های فعال با زباله‌های فضایی، شاید نیاز...

جمع‌آوری زباله‌های فضایی با جاذبه اجرام سنگینی که در مدار زمین قرار می‌گیرند

1398/07/15
پژوهشگران دانشگاه ایالتی سامارا (Samara University) در روسیه امکان استفاده از نیروی جاذبه اجرام سنگین برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی را بررسی کرده‌اند. نتایج پژوهش این محققان نشان داده است...

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

1398/07/28
شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی...

گسترش رادارهای پایش زباله فضایی شرکت آمریکایی به نیمکره جنوبی

1398/08/11
شرکت آمریکایی لئولبز (LeoLabs) که در زمینه پایش راداری زباله‌های فضایی در مدار کم ارتفاع زمین فعالیت می‌کند، رادار جدیدی را در نیمکره جنوبی راه‌اندازی کرده است. این نخستین رادار لئولبز است...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.