1398/09/09

رکورد چین در پرتاب حامل‌های فضایی

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) طی هفته‌های اخیر به خاطر رونمایی از برنامه‌های فضانوردی طولانی‌مدت خود خبرساز بوده است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به راه‌اندازی منطقه اقتصادی زمین-ماه تا سال ۲۰۵۰ اشاره کرد که در صورت موفقیت، به این کشور اجازه خواهد داد در آینده قوانین سفرهای اکتشافی فضایی را دیکته کند.
رکورد چین در پرتاب حامل‌های فضایی

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) طی هفته‌های اخیر به خاطر رونمایی از برنامه‌های فضانوردی طولانی‌مدت خود خبرساز بوده است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به راه‌اندازی منطقه اقتصادی زمین-ماه تا سال ۲۰۵۰ اشاره کرد که در صورت موفقیت، به این کشور اجازه خواهد داد در آینده قوانین سفرهای اکتشافی فضایی را دیکته کند.

برخی از کارشناسان می‌گویند چین که در ۱۶ سال گذشته ۶ سفر فضایی انسانی ترتیب داده، توانایی احداث ایستگاهی بزرگ در نزدیکی مدار زمین، ارسال فضانورد به ماه، نمونه‌برداری از مریخ و مأموریت‌های دیگر را در یک یا چند دهه آینده خواهد داشت.

واضح است که دولت چین برنامه‌های طولانی‌مدتی در سفرهای فضایی داشته و در حال قدم برداشتن در مسیر تبدیل شدن به قدرت جهانی در این زمینه است. یکی از دستاوردهای مهم این کشور در این زمینه، انجام موفقیت آمیز پرتاب‌های مداری بوده است.

در سال ۲۰۱۸ این کشور ۳۵ پرتاب مداری را در دستور کار قرار داده بود و در نهایت موفق شد ۳۹ پرتاب را انجام دهد. در همان سال ایالات متحده و روسیه هر کدام به ترتیب با ۲۹ و ۲۰ پرتاب، پشت سر این کشور قرار گرفتند. این موضوع سبب شد تا چین برای اولین بار از نظر تعداد پرتاب‌های مداری موفقیت‌آمیز، در جایگاه نخست قرار گیرد.

چین در سال جاری میلادی تاکنون موفق شده ۲۷ پرتاب مداری را انجام دهد. پس از این کشور روسیه با ۱۹پرتاب و ایالات متحده با ۱۶ پرتاب در جایگا‌ه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند. البته برنامه فضایی چین بدون مشکل نبوده و سازمان فضایی این کشور پس از فاجعه حامل فضایی مارچ ۵ (March 5) که در ژوئیه۲۰۱۷ اتفاق افتاد، به دنبال به خدمت گرفتن دوباره آن است. این کشور در مقایسه با آمریکا و روسیه که هر کدام یک پرتاب ناموفق در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ داشته‌اند، سه پرتاب ناموفق داشته است.

 
منبع: دیجیاتو
سازمان ها | CNSA

ماهواره‌بر و پرتاب | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

نسل جدید فضاپیمای چین برای سفر به ماه در راه است

1398/07/22
چین در حال توسعه فضاپیمای نسل جدید خود جهت انتقال انسان به فضا است؛ فضاپیمایی که فضانوردان را به ماه و سایر مقاصد در فضای عمیق خواهد رساند. این فضاپیمای جدید که هنوز نامی برای آن انتخاب...

چین خود را برای ساخت ایستگاه فضایی جدیدش آماده می‌کند

1398/07/30
با نزدیک‌تر شدن به اولین پرتاب فضاپیمای لانگ‌مارچ-۵بی (Long March-5B)، دست‌اندرکاران برنامه‌ فضایی چین خود را برای ساخت ایستگاه فضایی جدیدشان آماده می‌کنند. آن‌ها در حال آماده‌ شدن برای...

پرتاب ۴ ماهواره علمی دیگر توسط چین تا سال ۲۰۲۳

1398/08/13
چین قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ چهار مأموریت ماهواره‌ای علمی جدید را عملیاتی کند؛ دانشمندان این کشور همچنین تحقیقاتی را پیرامون ۵ مأموریت دیگر انجام داده‌اند که طی ۱۰ سال آتی اجرایی خواهند شد.

ایجاد نخستین منطقه اقتصادی زمین-ماه توسط چین

1398/08/22
بائو ویمین (Bao Weimin) مدیر کمیسیون علوم و فناوری شرکت علوم و فناوری هوافضای چین (CASC) اعلام کرده است که این کشور در نظر دارد تا نخستین منطقه اقتصادی زمین-ماه را تا سال ۲۰۵۰ ایجاد کند....

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.