1398/09/09

رکورد چین در پرتاب حامل‌های فضایی

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) طی هفته‌های اخیر به خاطر رونمایی از برنامه‌های فضانوردی طولانی‌مدت خود خبرساز بوده است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به راه‌اندازی منطقه اقتصادی زمین-ماه تا سال ۲۰۵۰ اشاره کرد که در صورت موفقیت، به این کشور اجازه خواهد داد در آینده قوانین سفرهای اکتشافی فضایی را دیکته کند.
رکورد چین در پرتاب حامل‌های فضایی

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) طی هفته‌های اخیر به خاطر رونمایی از برنامه‌های فضانوردی طولانی‌مدت خود خبرساز بوده است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به راه‌اندازی منطقه اقتصادی زمین-ماه تا سال ۲۰۵۰ اشاره کرد که در صورت موفقیت، به این کشور اجازه خواهد داد در آینده قوانین سفرهای اکتشافی فضایی را دیکته کند.

برخی از کارشناسان می‌گویند چین که در ۱۶ سال گذشته ۶ سفر فضایی انسانی ترتیب داده، توانایی احداث ایستگاهی بزرگ در نزدیکی مدار زمین، ارسال فضانورد به ماه، نمونه‌برداری از مریخ و مأموریت‌های دیگر را در یک یا چند دهه آینده خواهد داشت.

واضح است که دولت چین برنامه‌های طولانی‌مدتی در سفرهای فضایی داشته و در حال قدم برداشتن در مسیر تبدیل شدن به قدرت جهانی در این زمینه است. یکی از دستاوردهای مهم این کشور در این زمینه، انجام موفقیت آمیز پرتاب‌های مداری بوده است.

در سال ۲۰۱۸ این کشور ۳۵ پرتاب مداری را در دستور کار قرار داده بود و در نهایت موفق شد ۳۹ پرتاب را انجام دهد. در همان سال ایالات متحده و روسیه هر کدام به ترتیب با ۲۹ و ۲۰ پرتاب، پشت سر این کشور قرار گرفتند. این موضوع سبب شد تا چین برای اولین بار از نظر تعداد پرتاب‌های مداری موفقیت‌آمیز، در جایگاه نخست قرار گیرد.

چین در سال جاری میلادی تاکنون موفق شده ۲۷ پرتاب مداری را انجام دهد. پس از این کشور روسیه با ۱۹پرتاب و ایالات متحده با ۱۶ پرتاب در جایگا‌ه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند. البته برنامه فضایی چین بدون مشکل نبوده و سازمان فضایی این کشور پس از فاجعه حامل فضایی مارچ ۵ (March 5) که در ژوئیه۲۰۱۷ اتفاق افتاد، به دنبال به خدمت گرفتن دوباره آن است. این کشور در مقایسه با آمریکا و روسیه که هر کدام یک پرتاب ناموفق در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ داشته‌اند، سه پرتاب ناموفق داشته است.

 
منبع: دیجیاتو
سازمان ها | CNSA

ماهواره‌بر و پرتاب | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

نسل جدید فضاپیمای چین برای سفر به ماه در راه است

1398/07/22
چین در حال توسعه فضاپیمای نسل جدید خود جهت انتقال انسان به فضا است؛ فضاپیمایی که فضانوردان را به ماه و سایر مقاصد در فضای عمیق خواهد رساند. این فضاپیمای جدید که هنوز نامی برای آن انتخاب...

چین خود را برای ساخت ایستگاه فضایی جدیدش آماده می‌کند

1398/07/30
با نزدیک‌تر شدن به اولین پرتاب فضاپیمای لانگ‌مارچ-۵بی (Long March-5B)، دست‌اندرکاران برنامه‌ فضایی چین خود را برای ساخت ایستگاه فضایی جدیدشان آماده می‌کنند. آن‌ها در حال آماده‌ شدن برای...

پرتاب ۴ ماهواره علمی دیگر توسط چین تا سال ۲۰۲۳

1398/08/13
چین قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ چهار مأموریت ماهواره‌ای علمی جدید را عملیاتی کند؛ دانشمندان این کشور همچنین تحقیقاتی را پیرامون ۵ مأموریت دیگر انجام داده‌اند که طی ۱۰ سال آتی اجرایی خواهند شد.

ایجاد نخستین منطقه اقتصادی زمین-ماه توسط چین

1398/08/22
بائو ویمین (Bao Weimin) مدیر کمیسیون علوم و فناوری شرکت علوم و فناوری هوافضای چین (CASC) اعلام کرده است که این کشور در نظر دارد تا نخستین منطقه اقتصادی زمین-ماه را تا سال ۲۰۵۰ ایجاد کند....

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.