1398/09/10

پروژه ماهواره‌ای ناسا و آژانس فضایی اروپا برای بررسی افزایش سطح آب اقیانوس‌ها

ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) در حال همکاری با یکدیگر بر روی یک پروژه ماهواره‌ای با هدف بررسی تغییرات آب‌‌وهوا و افزایش سطح اقیانوس‌ها هستند. در این مأموریت که سنتینل-۶/جسون سی‌اس (Sentinel-6/Jason CS) نام گرفته، افزایش سطح اقیانوس‌ها و سرعت این تغییرات طی دهه‌های آتی بررسی خواهد شد.
پروژه ماهواره‌ای ناسا و آژانس فضایی اروپا برای بررسی افزایش سطح آب اقیانوس‌ها

ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) در حال همکاری با یکدیگر بر روی یک پروژه ماهواره‌ای با هدف بررسی تغییرات آب‌‌وهوا و افزایش سطح اقیانوس‌ها هستند. در این مأموریت که سنتینل-۶/جسون سی‌اس (Sentinel-6/Jason CS) نام گرفته، افزایش سطح اقیانوس‌ها و سرعت این تغییرات طی دهه‌های آتی بررسی خواهد شد. همچنین قرار است در مأموریت مذکور اطلاعاتی در ارتباط با پیش‌بینی هوا، تغییرات دما در جو و رطوبت جمع‌آوری گردد.

در این پروژه از دو ماهواره با نام‌های سنتینل-۶آ (Sentinel-6A) و سنتینل-۶بی (Sentinel-6B) استفاده می‌شود که به فاصله پنج سال از هم پرتاب خواهند شد. با افزوده شدن اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط سنتینل-۶/جسون سی‌اس به اطلاعات موجود، تا سال ۲۰۳۰ سوابق ۴۰ ساله مرتبط با سطح آب اقیانوس‌ها فراهم می‌شود و برای ناسا و آژانس فضایی اروپا اطلاعاتی دقیق‌تر و حساس‌تر راجع به تأثیر رفتار انسان‌ها در ارتباط با تغییرات در زمین و آب‌وهوا به دست خواهد آمد.

پروژه ماهواره‌ای ناسا و آژانس فضایی اروپا برای بررسی افزایش سطح آب اقیانوس‌ها

ماهواره سنتینل-۶آ که قرار است در نوامبر سال ۲۰۲۰ پرتاب شود

جاش ویلیس (Josh Willis) محقق این مأموریت در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا در کالیفرنیا دراین‌باره اظهار کرد: «افزایش سطح آب اقیانوس‌ها به نحوی صورت می‌گیرد که می‌توان تأثیر رفتار انسان‌ها در تغییرات آب‌وهوا را سنجید.» وی ادامه داد: «این افزایش بدان معناست که ۷۰ درصد از سطح کره زمین در حال افزایش ارتفاع است و به عبارتی دیگر ۷۰ درصد از کره زمین در حال رشد و تغییر شکل می‌باشد. به‌این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت کل کره زمین در حال تغییر است.»

پروژه ماهواره‌ای ناسا و آژانس فضایی اروپا برای بررسی افزایش سطح آب اقیانوس‌ها

سنتینل-۶/جسون سی‌اس ادامه چهار مأموریت ماهواره‌ای دیگر می‌باشد که با همکاری ناسا و آژانس فضایی اروپا انجام شده است؛ مأموریت‌هایی که طی سه دهه گذشته به اندازه‌گیری افزایش سطح اقیانوس‌ها پرداخته‌اند. اطلاعات به دست‌آمده از این مأموریت‌ها نشان می‌دهد هر ساله سطح آب اقیانوس‌ها ۰.۱ اینچ افزایش پیدا می‌کند.

براساس اندازه‌گیری‌های تخمینی، سطح آب اقیانوس‌ها تا پایان قرن جاری حدود ۳ و نیم متر افزایش خواهد یافت.

خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

نقشه‌برداری دقیق ماهواره‌ای از یخ‌های اقیانوس منجمد شمالی با هوش مصنوعی

1398/07/09
پژوهشگران موسسه هواشناسی دانمارک (Danish Meteorological Institute) پروژه‌ای برای تشخیص خودکار و هوشمند یخ‌های دریایی آغاز کرده‌اند که محصولات خودکار یخ دریایی (Automated Sea Ice Products...

پایان مأموریت ۱۱ ساله اقیانوس‌شناسی ناسا

1398/07/22
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به همراه شرکای خود تصمیم گرفته است به مأموریت نظارت بر اقیانوس‌های زمین (OSTM) که به مدت ۱۱ سال در حال اجرا بود، خاتمه دهد؛ علت این کار بروز نقص در سامانه...

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.