1398/09/09

سرنوشت فرودگر هندی روی ماه مشخص شد

آژانس تحقیقات فضایی هند (ISRO) به‌تازگی در گزارشی اعلام کرد فرودگر ویکرام (Vikram) در فاصله ٥٠٠ متری محل تعیین شده برای فرود روی کره ماه، سقوط کرده است؛ با این وجود ٨ ابزار علمی آن هنوز کار می‌کنند و اطلاعات ارزشمندی را از تنها قمر زمین فراهم می‌آورند.
سرنوشت فرودگر هندی روی ماه مشخص شد

آژانس تحقیقات فضایی هند (ISRO) به‌تازگی در گزارشی اعلام کرد فرودگر ویکرام (Vikram) در فاصله ٥٠٠ متری محل تعیین شده برای فرود روی کره ماه، سقوط کرده است؛ با این وجود ٨ ابزار علمی آن هنوز کار می‌کنند و اطلاعات ارزشمندی را از تنها قمر زمین فراهم می‌آورند. طبق این گزارش دلیل سقوط ویکرام از کار افتادن پیشرانه‌های مربوط به ترمز در فرودگر مذکور بوده است.

فرودگر ویکرام طی مأموریتی به نام چاندرایان ۲ (Chandrayaan 2) به فضا ارسال شد. چاندرایان ۲ دومین مأموریت آژانس تحقیقات فضایی هند به ماه است و هدف آن مطالعه عناصر اولیه و سیرتکامل ماه می‌باشد.

این آژانس در تاریخ ۷سپتامبر (۱۶ شهریور) سال جاری میلادی از قطع ارتباطش با فرودگر ویکرام خبر داده بود؛ در نتیجه مأموریت فضایی این کشور جهت فرود کاوشگر در نزدیکی قطب کشف نشده جنوب ماه نافرجام ماند. البته در تاریخ ۹سپتامبر (۱۸ شهریور) اعلام شد که موقعیت ویکرام بر روی ماه مشخص شده است. در صورت فرود موفقیت‌آمیز ویکرام، هند تبدیل به چهارمین کشوری می‌شد که روی تنها قمر زمین یک کاوشگر فرود می‌آورد.

گفتنی است این فرودگر که به افتخار پدر برنامه فضایی هندی دکتر ویکرام سراباهی (Vikram Sarabhai)٬ ویکرام نامگذاری شده، شامل یک خودروی ماه‌نورد کوچک خودکار می‌شد که قرار بود به مطالعه ترکیب کانی‌شناسی و عناصر سطح ماه بپردازد. 

سرنوشت فرودگر هندی روی ماه مشخص شد

سازمان ها | isro
افراد | Vikram Sarabhai

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هند در مأموریت فرود روی ماه شکست خورد

1398/06/16
سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) اعلام کرد ارتباطش را با فرودگر ویکرام (Vikram) از دست داده است؛ در نتیجه مأموریت فضایی این کشور جهت فرود کاوشگر در نزدیکی قطب کشف نشده جنوب ماه نافرجام ماند.

هند از پیدا شدن فرودگر ویکرام خبر داد

1398/06/18
آژانس تحقیقات فضایی هند (ISRO) در پی قطع ارتباط با فرودگر ویکرام (Vikram) این کشور در آخرین مرحله از فرود بر سطح کره ماه، روز دوشنبه (۱۸ شهریور) اعلام کرد که موقعیت آن را بر روی قمر زمین...

پربازدیدکننده ترین خبر

آماده‌سازی تلسکوپ هابل برای انجام اولین مأموریت خود در سال ۱۹۹۳

ناسا تصویری از آماده‌سازی تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) برای انجام اولین مأموریت در فضا را منتشر کرد. در سال ۱۹۹۳ فضانوردانی که سوار بر فضاپیمای اِندِور (Endeavour) بودند، از بازوی روباتیک این فضاپیما برای دستیابی و گرفتن تلسکوپ هابل استفاده کردند تا این تلسکوپ را برای اولین مأموریت سرویس‌دهی خود آماده کنند.