1398/09/08

هندی‌ها قوی‌ترین ماهواره سنجش از دور خود را به فضا پرتاب کردند

سازمان فضایی هند (ISRO) طی آخرین پرتاب ماهواره‌بر PSLV قوی‌ترین ماهواره ‌سنجش از دور خود را به همراه ۱۳ نانوماهواره متعلق به شرکت‌های مختلف آمریکایی در مدار خورشید آهنگ قرار داد. ماهواره‌ هندی که طی این پرتاب در مدار قرار گرفت کارتوست-۳ (Cartosat-3) نام دارد. این ماهواره که یکی از قوی‌ترین و مدرن‌ترین...
هندی‌ها قوی‌ترین ماهواره سنجش از دور خود را به فضا پرتاب کردند

سازمان فضایی هند (ISRO) طی آخرین پرتاب ماهواره‌بر PSLV قوی‌ترین ماهواره ‌سنجش از دور خود را به همراه ۱۳ نانوماهواره متعلق به شرکت‌های مختلف آمریکایی در مدار خورشید آهنگ قرار داد. ماهواره‌ هندی که طی این پرتاب در مدار قرار گرفت کارتوست-۳ (Cartosat-3) نام دارد. این ماهواره که یکی از قوی‌ترین و مدرن‌ترین ماهواره‌های سنجش از دور جهان است علاوه‌بر سنجشگر قدرتمند خود از مدرن‌ترین تجهیزات نیز بهره می‌برد. این تجهیزات شامل پردازشگر قدرتمند‌تر از سری کارتوست-۲، سامانه‌های انتقال داده با سرعت بالاتر، باس سبک‌تر و همچنین آنتن مجهز به گیمبال دو محوره (گیمبال به محورهایی گفته می شود که یک جسم می تواند حول آن‌ها گردش کند) هستند.

سنجشگر این ماهواره که توسط اپراتور آن یعنی سازمان فضایی هند ساخته شده قادر به عکس‌برداری در نوارهای با عرض ۱۶ کیلومتر با قدرت تفکیک ۰.۲۵ متر در فضای سیاه‌سفید، عکس‌برداری در نوارهای با عرض ۱۶ با قدرت تفکیک ۱.۱۳ متر در فضای چندطیفی و عکس‌برداری با قدرت تفکیک ۱۲ متر در نوار‌هایی با عرض ۵ کیلومتر در حالت فراطیفی است. کارتوست-۳ با ۱۶۲۵ کیلوگرم وزن طول عمری ۵ ساله خواهد داشت.

پرتاب PSLV روز چهارشنبه ۲۷ نوامبر (۶ آذر) ساعت ۹:۲۸ به وقت محلی (۷:۲۸ به وقت ایران) از پایگاه فضایی ساتیش داوان (Satish Dhawan Space Centre) انجام شد. 

 
منبع: RocketLaunch.Live
سازمان ها | isro

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

حل مشکل ارتباطی ماهیگیران هند با استفاده از فناوری ماهواره

1398/08/19
یک سامانه ناوبری ماهواره‌ای که برای هدایت فرود و برخاستن هواپیما در فرودگاه‌ها طراحی شده، اکنون آماده است تا مشکل ارتباطی را برای حدود یک میلیون ماهیگیر در اقصی نقاط شبه قاره هند برطرف نماید.

هند به دنبال ارسال فضاپیمای تحقیقاتی به سیارۀ زهره

1398/08/20
براساس تازه‌ترین اخبار منتشر شده سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) هدف جدیدی در سر دارد و آن ارسال فضاپیما به سیاره زهره (Venus) به منظور انجام کاوش‌هایی در این سیاره است.

پربازدیدکننده ترین خبر

آماده‌سازی تلسکوپ هابل برای انجام اولین مأموریت خود در سال ۱۹۹۳

ناسا تصویری از آماده‌سازی تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) برای انجام اولین مأموریت در فضا را منتشر کرد. در سال ۱۹۹۳ فضانوردانی که سوار بر فضاپیمای اِندِور (Endeavour) بودند، از بازوی روباتیک این فضاپیما برای دستیابی و گرفتن تلسکوپ هابل استفاده کردند تا این تلسکوپ را برای اولین مأموریت سرویس‌دهی خود آماده کنند.