1398/09/08

هندی‌ها قوی‌ترین ماهواره سنجش از دور خود را به فضا پرتاب کردند

سازمان فضایی هند (ISRO) طی آخرین پرتاب ماهواره‌بر PSLV قوی‌ترین ماهواره ‌سنجش از دور خود را به همراه ۱۳ نانوماهواره متعلق به شرکت‌های مختلف آمریکایی در مدار خورشید آهنگ قرار داد. ماهواره‌ هندی که طی این پرتاب در مدار قرار گرفت کارتوست-۳ (Cartosat-3) نام دارد. این ماهواره که یکی از قوی‌ترین و مدرن‌ترین...
هندی‌ها قوی‌ترین ماهواره سنجش از دور خود را به فضا پرتاب کردند

سازمان فضایی هند (ISRO) طی آخرین پرتاب ماهواره‌بر PSLV قوی‌ترین ماهواره ‌سنجش از دور خود را به همراه ۱۳ نانوماهواره متعلق به شرکت‌های مختلف آمریکایی در مدار خورشید آهنگ قرار داد. ماهواره‌ هندی که طی این پرتاب در مدار قرار گرفت کارتوست-۳ (Cartosat-3) نام دارد. این ماهواره که یکی از قوی‌ترین و مدرن‌ترین ماهواره‌های سنجش از دور جهان است علاوه‌بر سنجشگر قدرتمند خود از مدرن‌ترین تجهیزات نیز بهره می‌برد. این تجهیزات شامل پردازشگر قدرتمند‌تر از سری کارتوست-۲، سامانه‌های انتقال داده با سرعت بالاتر، باس سبک‌تر و همچنین آنتن مجهز به گیمبال دو محوره (گیمبال به محورهایی گفته می شود که یک جسم می تواند حول آن‌ها گردش کند) هستند.

سنجشگر این ماهواره که توسط اپراتور آن یعنی سازمان فضایی هند ساخته شده قادر به عکس‌برداری در نوارهای با عرض ۱۶ کیلومتر با قدرت تفکیک ۰.۲۵ متر در فضای سیاه‌سفید، عکس‌برداری در نوارهای با عرض ۱۶ با قدرت تفکیک ۱.۱۳ متر در فضای چندطیفی و عکس‌برداری با قدرت تفکیک ۱۲ متر در نوار‌هایی با عرض ۵ کیلومتر در حالت فراطیفی است. کارتوست-۳ با ۱۶۲۵ کیلوگرم وزن طول عمری ۵ ساله خواهد داشت.

پرتاب PSLV روز چهارشنبه ۲۷ نوامبر (۶ آذر) ساعت ۹:۲۸ به وقت محلی (۷:۲۸ به وقت ایران) از پایگاه فضایی ساتیش داوان (Satish Dhawan Space Centre) انجام شد. 

 
منبع: RocketLaunch.Live
سازمان ها | isro

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

حل مشکل ارتباطی ماهیگیران هند با استفاده از فناوری ماهواره

1398/08/19
یک سامانه ناوبری ماهواره‌ای که برای هدایت فرود و برخاستن هواپیما در فرودگاه‌ها طراحی شده، اکنون آماده است تا مشکل ارتباطی را برای حدود یک میلیون ماهیگیر در اقصی نقاط شبه قاره هند برطرف نماید.

هند به دنبال ارسال فضاپیمای تحقیقاتی به سیارۀ زهره

1398/08/20
براساس تازه‌ترین اخبار منتشر شده سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) هدف جدیدی در سر دارد و آن ارسال فضاپیما به سیاره زهره (Venus) به منظور انجام کاوش‌هایی در این سیاره است.

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را با بهره‌گیری از کشتی‌های مهار بوستر آزمایش می‌کند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای آزمایش اینترنت ماهواره‌ای خود با نام استارلینک (Starlink) از کشتی‌های خودران کمک خواهد گرفت؛ کشتی‌هایی که از آن‌ها برای مهار بوستر حامل‌های فضایی این شرکت استفاده می‌شود. اسپیس‌ایکس برای این منظور از کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) آمریکا برای نصب ۱۰ ترمینال استارلینک روی کشتی‌ها درخواست مجوز کرده است. ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار اسپیس‌ایکس، پیش‌تر موفق به دریافت تأییدیه FCC برای ساخت یک میلیون ترمینال جهت ایجاد اینترنت پرسرعت جهانی شده بود. این شرکت با ساخت یک میلیون ترمینال در زمین می‌تواند اینترنت پرسرعت را برای مردم تمام جهان ارائه کند. این ترمینال‌ها قادر به دریافت سیگنال از فضا و انتقال آن‌ها به کاربران روی زمین خواهند بود.