1398/09/06

طرح مفهومی ماه‌نشین ناسا منتشر شد

برای استقرار در سطح ماه نیازمند چندین مرتبه فرود روی آن هستیم. ازاین‌رو محققان ناسا قصد دارند کاری کنند تا این فرودها به شکلی امن انجام شده و کم‌هزینه باشند.
طرح مفهومی ماه‌نشین ناسا منتشر شد

برای استقرار در سطح ماه نیازمند چندین مرتبه فرود روی آن هستیم. ازاین‌رو محققان ناسا قصد دارند کاری کنند تا این فرودها به شکلی امن انجام شده و کم‌هزینه باشند. این سازمان به همین منظور از طرح مفهومی ماه‌نشین رباتیک خود رونمایی کرد. این وسیله قادر است تا ماه‌نورد و محموله‌های دیگر را با وزن حداکثر ۳۰۰ کیلوگرم به قمر زمین حمل کند.

این وسیله در واقع نوعی پالت فضایی با فریم ساده اما مستحکم است که قابلیت به‌کارگیری در بسیاری از مأموریت‌های فضایی را داراست. البته تاکنون تنها طرح مفهومی این وسیله مشخص شده و هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است؛ به‌همین‌دلیل در حال حاضر از نام «پالت فضایی» (Space Pallet) برای آن استفاده می‌شود. 

طرح پالت فضایی ناسا از مطالعات پیرامون مأموریت کاوشگر وایپر (VIPER) با هدف کاهش هزینه‌ها و زمانبندی‌ها شکل گرفته و مأموریت اصلی آن سالم رساندن ماه‌نورد به مقصد است. این وسیله در فضاپیمایی همچون دراگون (Dragon) قرار خواهد گرفت و توسط حامل فضایی فالکون ۹ (Falcon 9) به فضا ارسال خواهد شد.

ماه‌نشین ناسا پس از فرود بر سطح ماه چندین عکس از سطح آن گرفته و اوضاع محیطی را به زمین مخابره خواهد کرد و پس از حدوداً ۸ ساعت برای همیشه از کار خواهد افتاد. محققان ناسا می‌گویند این وسیله توانایی مقاومت در شب‌های طولانی و بسیار سرد ماه را ندارد و به‌منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها از مقاوم کردن آن در شرایط سخت محیطی خودداری شده است.

احتمال تجهیز این ماه‌نشین به ابزارهای آزمایشی و سخت‌افزارهایی همچون آنتن راهنما و سنسور لرزه‌سنج با قابلیت تشخیص دهانه برخوردی شهاب سنگ‌های اطراف وجود دارد. هنوز مشخص نیست ماه‌نشین ناسا از طرح مفهومی فراتر می‌رود یا نه؛ ولی ناسا می‌گوید فناوری‌های به کار رفته در آن قابلیت انتقال به طرح‌ها و مأموریت‌های دیگر را دارد.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

طرحی مفهومی برای استخراج منابع یخ قطبی ماه بدون حفاری

1398/07/08
پژوهشگران شرکت ترنس‌آسترا (TransAstra) در ایالات‌متحده طرحی مفهومی را برای استخراج منابع یخ قطب ماه بدون حفاری با هدف کاهش هزینه‌های کاوش در قمر زمین به سازمان ناسا (NASA) ارائه کرده‌اند....

ناسا فرودگرهای قمری جهت تحویل محموله به ماه را انتخاب کرد

1398/09/03
ناسا فرودگرهای قمری ساخت شرکت‌های بزرگ حوزه هوافضا را جهت ارسال محموله به ماه انتخاب کرد. این فرودگرها شامل استارشیپ (Starship) متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) و بلو مون (Blue Moon) متعلق...

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.