1398/09/06

انتشار تصاویر مفهومی از محفظه خواب انجمادی فضانوردان

آژانس فضایی اروپا (ESA) تصاویری مفهومی از کابین سرنشین و پادهای سرمازیستی را منتشر کرده که احتمال استفاده از آن‌ها در سفرهای فضایی طولانی مدت وجود دارد.
انتشار تصاویر مفهومی از محفظه خواب انجمادی فضانوردان

سفر فضانوردان به مریخ مثل سابق رؤیایی دور از دسترس نیست و هر روز به عملی شدن آن نزدیک‌تر می‌شویم. با این وجود چنین سفرهایی ماه‌ها به طول می‌انجامند و فضانوردان طی آن کار چندانی برای انجام دادن ندارند. یکی از راهکارهای پیشنهادی برای غلبه بر این چالش سرمازیستی سرنشین در طول زمان سفر است که باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی توسط فضانوردان، به حداقل رساندن فضای مورد نیاز و کاهش سختی سفر می‌گردد.

در همین راستا آژانس فضایی اروپا (ESA) تصاویری مفهومی از کابین سرنشین و پادهای سرمازیستی را منتشر کرده که احتمال استفاده از آن‌ها در سفرهای فضایی طولانی مدت وجود دارد. واحد طراحی این آژانس از مدت‌ها قبل سرگرم امکان‌سنجی تغییر حالت سرنشین‌ها به حالت سرمازیستی یا خواب زمستانی در سفرهای فضایی با مسافت زیاد از جمله مریخ بوده است. این سازمان نتیجه تحقیقات خود را همراه با تصاویری از کابین و پادهای سرمازیستی با قابلیت حمل ۶ سرنشین منتشر کرده است.

انتشار تصاویر مفهومی از محفظه خواب انجمادی فضانوردان

در این تصاویر پادهای انفرادی به چشم می‌خورد که فضانورد می‌تواند در زمان بیداری نیز به عنوان کابین از آن استفاده کند. پیش‌فرض متخصصان طی طراحی این بوده که سرنشین قبل از رفتن به حالت سرمازیستی، به‌اندازه‌ای مواد خوراکی دریافت کرده که وزن بالاتری نسبت به حالت عادی دارد و حین انجماد کالری خود را با سوزاندن چربی اضافه تأمین می‌کند.

پادها دیواره نرمی داشته و در طول خواب زمستانی فضانوردان سرد و تاریک می‌شوند. طی این فرایند توده استخوانی و عضلانی آسیبی نخواهد دید اما افراد برای بازیابی کامل قوای جسمانی خود پس از آن به ۳ هفته زمان نیاز خواهند داشت.

کنترل فضاپیما حین خواب زمستانی فضانوردان بر عهده سامانه‌های مبتنی بر فناوری‌های مدرن نظیر هوش مصنوعی قرار خواهد داشت. علی رغم انتشار تصاویر مفهومی پاد و کابین احتمالاً بهره‌برداری از آن‌ها تا چند دهه آینده میسر نخواهد بود.

گفتنی است همین حالا در برخی مراکز اجساد افراد متمول با روش‌هایی نظیر نگهداری جسد در دمای پایین، حفظ گردش خون از طریق قلب مصنوعی و تزریق مواد شیمیایی به رگ سالم نگه داشته شده تا شاید روزی امکان برگرداندن آن‌ها به زندگی وجود داشته باشد.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | European Space Agency

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

طرحی مفهومی برای لباس فضانوردی هوشمند و راحت

1398/06/24
پژوهشگران ایستگاه آزمایش‌های مهندسی تگزاس ای اند ام (Texas A&M Engineering Experiment Station) طرحی مفهومی برای لباس فضانوردی هوشمند و راحت به سازمان ناسا (NASA) ارائه کرده‌اند که کارایی...

ناسا: برنامه اعزام فضانورد به مریخ تا سال ۲۰۳۵ اجرایی می‌شود

1398/08/06
مدیر آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از اعزام فضانورد به مریخ تا سال ۲۰۳۵ خبر داد و گفت: «زمان این پروژه با توجه به تسریع عملیات اعزام فضانورد به کره ماه تغییر پیدا کرد.»

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.