1398/09/06

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی آذر۹۸

در آخرین ماه پاییز هزار رنگ، چندین مقارنه جذاب رخ داده و سه سیاره را با غروب آفتاب در آسمان خواهید دید. در این یادداشت پدیده‌های رصدی و وضعیت سیارات را خواهید خواند.
سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی آذر۹۸

مریم فخیمی: خیلی از ما حتماً به‌خاطر داریم که روزگاری نه چندان دور که آلودگی نوری و آلاینده‌های صنعتی هنوز آسمان پرستاره شب نپوشانده بودند می‌توانستیم حتی از داخل شهرهای بزرگ هم بسیاری از اجرام آسمانی را به راحتی رؤیت کنیم. اما اکنون برای رصد مجبوریم کیلومترها از شهر دور شویم تا شاید بتوانیم اجرام آسمان شبانگاهی را تماشا کنیم؛ این رخداد ناگواری است. طبیعت و هر آنچه در آن است به آیندگان تعلق دارد و ما باید امانتدار این میراث باشیم. در آخرین ماه پاییز هزار رنگ، چندین مقارنه جذاب رخ داده و سه سیاره را با غروب آفتاب در آسمان خواهید دید. در این یادداشت پدیده‌های رصدی و وضعیت سیارات را خواهید خواند.

پدیده‌های رصدی آذر ماه

۱ آذر – اوج بارش شهابی آلفا تکشاخی 
۳ آذر – ساعت ۱۷:۱۶ شاهد نزدیکی سیارات مشتری و زهره با جدایی زاویه‌ای ۱.۴ درجه در جنوب‌غرب آسمان خواهید بود.
۴ آذر- مشاهده هلال آخر ربیع‌الاول۱۴۴۱ه‌ق ساعت ۶:۳۱
۷ آذر – ساعت ۱۳:۵۹ عطارد در بیشترین کشیدگی غربی است.
۷ آذر- ساعت ۱۷:۱۵ در نیمه جنوبی آسمان مقارنه هلال جوان ماه و سیاره مشتری را تماشا کنید. جدایی زاویه‌ای: ۱ درجه
۷ آذر- ساعت ۱۸:۱۳ در جنوب‌غرب آسمان مقارنه ماه و سیاره زهره را می‌توانید ببینید. جدایی زاویه‌ای: ۳.۲ درجه
۲۰ آذر- ساعت ۱۷:۱۵ مقارنه سیارات زهره و زحل در جنوب‌غرب آسمان رخ می‌دهد.
۲۱ آذر- ماه کامل ساعت ۸:۴۱
۲۲ و ۲۳ آذر – بارش شهابی جوزایی 
۳۰ آذر – اوج بارش شهابی دب‌اکبر 

وضعیت سیاراتی که با چشم غیر مسلح قابل رؤیت است

سیاره زهره، نگین درخشان آسمان عصرگاهی است که این ماه همزمان با غروب آفتاب در جنوب‌غرب آسمان نمایان می‌شود. درخشندگی سیاره زهره اندکی کمتر از ۴- است. سیارات مشتری و زحل نیز با غروب آفتاب در نیمه جنوبی آسمان پدیدار می‌شوند. درخشش سیاره مشتری (با قدر ۱.۷-) از سیاره زحل (با قدر ۰.۶) بیشتر است، و این راهی است برای پیدا کردن و تمایز این دو سیاره جذاب از یکدیگر.
سیاره مریخ چند ساعت بعد از نیمه شب از افق شرق بالا می‌آید و تا قبل از طلوع آفتاب قابل رصد با چشم غیر مسلح است. درخشندگی مریخ سرخ رنگ کمتر از ۲ است.

داخلی | نجوم |

نظرات بینندگان
سیروس یوسف پور
1398/9/13 18:35:32
بسیار خوب تو ضیح دادین لطفا عکس فضا در روزهای مختلف هر ماه را در سایت قرار بدین ممنون
نظر شما
اخبار مرتبط

بارش شهابی اژدهایی را امشب رصد کنید

1398/07/16
کارشناس نجوم از رصد بارش شهابی اژدهایی در آسمان امشب (۱۶ مهر) خبر داد و گفت: «پیش بینی شده این بارش شهابی امسال ۴۰ تا۵۰ شهاب در ساعت داشته باشد که شهاب‌های پر نور را می‌توان با چشم غیر مسلح...

مقارنه ماه و مشتری در آسمان امشب

1398/08/09
کارشناس نجوم از مقارنه ماه و مشتری در آسمان امشب خبر داد و گفت: «این رویداد نجومی به عنوان یکی از نزدیک‌ترین مقارنه‌های سال‌های اخیر محسوب می‌شود.»

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.