1398/09/05

ناسا اولین نقشه کامل زمین‌شناختی قمر تایتان را منتشر کرد

تیمی از متخصصان ناسا با تکیه بر داده‌های جمع‌آوری شده طی ۱۳ سال، نخستین نقشه کامل زمین‌شناختی از تایتان () بزرگترین قمر زحل را ترسیم کرده‌اند.
ناسا اولین نقشه کامل زمین‌شناختی قمر تایتان را منتشر کرد

تیمی از متخصصان ناسا با تکیه بر داده‌های جمع‌آوری شده طی ۱۳ سال، نخستین نقشه کامل زمین‌شناختی از تایتان (Titan) بزرگترین قمر زحل را ترسیم کرده‌اند. تایتان از جالب‌ترین اقمار منظومه شمسی است و کاوشگر کاسینی (Cassini) ناسا بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ مشغول بررسی آن بوده است. این کاوشگر دو سال قبل با شیرجه به اتمسفر تایتان از بین رفت اما داده‌های آن کماکان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ناسا اولین نقشه کامل زمین‌شناختی قمر تایتان را منتشر کرد

در نقشه تایتان خطوط مشکی نشانگر طول و عرض جغرافیایی بوده و با گام‌های ۳۰ درجه‌ای تنظیم شده‌اند. این نقشه بر اساس تصویرسازی مالوید (Mollweide projection) ترسیم شده که در آن شکل اشیاء نزدیک به قطب دچار اندکی انحراف می‌شود.

ناسا اولین نقشه کامل زمین‌شناختی قمر تایتان را منتشر کرد

در این نقشه رنگ‌ها نشان‌دهنده واحدهای زمین‌شناسی مختلف در تایتان هستند، برای مثال دشت‌های مسطح پهناور به رنگ فیروزه‌ای و نواحی پشته‌ای مثل تپه و برخی کوه‌ها با رنگ زرد به تصویر کشیده شده‌اند. رنگ‌های آبی نزدیک قطب نیز نشانگر دریاچه‌های متان و اتان می‌باشد که در زمین به شکل گاز وجود دارند اما دمای منفی ۱۷۹ درجه‌ای تایتان آن‌ها را به حالت مایع درآورده است.

نکته جالب بارش باران‌های متان و اتان در تایتان است که چرخه‌ای مثل آب را در این قمر شکل می‌دهد. روزالی لوپز (Rosaly Lopes)، زمین‌شناس نجومی ناسا و محقق اصلی این پروژه درباره ویژگی‌های تایتان می‌گوید: «این قمر دارای چرخه هیدرولیکی متانی است که در سطح آن مناظر پیچیده‌ای را شکل داده و تایتان را از نظر زمین‌شناسی به یکی از متنوع‌ترین نقاط منظومه خورشیدی تبدیل کرده است.»

به گفته لوپز علی‌رغم تفاوت‌هایی که زمین و این قمر زحل از نظر  مواد، دما و میدان گرانش دارند، بسیاری از ویژگی‌های سطحی در دو جهان به هم شباهت دارد که احتمالاً نتیجه فرایندهای زمین‌شناسی یکسان است.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ثبت تصویری با وضوح بالا از سیاره زحل توسط تلسکوپ فضایی هابل

1398/06/26
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، جدیدترین تصویر ثبت شده از سیاره زحل توسط تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) را منتشر کرد. این عکس یکی از واضح‌ترین تصاویری است که تاکنون از این سیاره گرفته شده است....

۲۰ قمر جدید در اطراف زحل کشف شد

1398/07/17
گروهی از ستاره‌شناسان آمریکایی از مؤسسه علوم کارنگی (Carnegie Institution for Science)، دانشگاه‌ کالیفرنیا (UCLA) و همچنین دانشگاه هاوایی (University of Hawaii) با بهره‌گیری از تلسکوپ سوبارو...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را با بهره‌گیری از کشتی‌های مهار بوستر آزمایش می‌کند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای آزمایش اینترنت ماهواره‌ای خود با نام استارلینک (Starlink) از کشتی‌های خودران کمک خواهد گرفت؛ کشتی‌هایی که از آن‌ها برای مهار بوستر حامل‌های فضایی این شرکت استفاده می‌شود. اسپیس‌ایکس برای این منظور از کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) آمریکا برای نصب ۱۰ ترمینال استارلینک روی کشتی‌ها درخواست مجوز کرده است. ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار اسپیس‌ایکس، پیش‌تر موفق به دریافت تأییدیه FCC برای ساخت یک میلیون ترمینال جهت ایجاد اینترنت پرسرعت جهانی شده بود. این شرکت با ساخت یک میلیون ترمینال در زمین می‌تواند اینترنت پرسرعت را برای مردم تمام جهان ارائه کند. این ترمینال‌ها قادر به دریافت سیگنال از فضا و انتقال آن‌ها به کاربران روی زمین خواهند بود.