1398/09/04

ادامه انتقاد ستاره‌شناسان از پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

پروژه استارلینک (Starlink) یا اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس‌‌ایکس (SpaceX) اگرچه برای بسیاری از ساکنان زمین رویایی به نظر می‌رسد اما انتقاد‌ها به آن همچنان ادامه دارد، مخصوصاً از سوی ستاره‌شناسان.
ادامه انتقاد ستاره‌شناسان از پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

پروژه استارلینک (Starlink) یا اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس‌‌ایکس (SpaceX) اگرچه برای بسیاری از ساکنان زمین رویایی به نظر می‌رسد اما انتقاد‌ها به آن همچنان ادامه دارد، مخصوصاً از سوی ستاره‌شناسان. استارلینک قرار است در آینده‌ای نه چندان دور اینترنت را در سراسر جهان در دسترس قرار دهد اما مشکل اصلی این طرح، تعداد بسیار زیاد ماهواره‌هایی است که برای رساندن اینترنت‌ به زمین، در مدار قرار می‌گیرند.

اسپیس‌ایکس اعلام کرده که برای تحقق این رؤیا، نیاز به قرارگیری ۴۲ هزار ماهواره مستقل در مدار وجود دارد و مسئله اینجاست که تا امروز تنها ۱۲۲ ماهواره استارلینک به مدار ارسال شده‌اند؛ ماهواره‌هایی که همین حالا با وجود تعداد کم‌شان، تبدیل به چالشی برای دانشمندان گشته‌اند.

رصدخانه‌ها برای ثبت تصاویری دقیق از صورت‌های فلکی، تصاویری با اکسپوژر بالا را ثبت می‌کنند و گاهی نیز پیش می‌آید که در تصاویرشان، یک ماهواره حضور داشته باشد. اگرچه حضور یک یا دو ماهواره نمی‌تواند مشکل مهمی باشد اما حضور صدها یا در آینده هزاران ماهواره در این تصاویر، برای آن‌ها یک مشکل بزرگ است.

به‌تازگی ستاره‌شناسان مختلفی تصاویری را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد ماهواره‌های استارلینک مزاحم آن‌ها هستند؛ و این در حالیست که هنوز فقط ۱۲۲ ماهواره در مدار قرار گرفته‌اند.

ادامه انتقاد ستاره‌شناسان از پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

بنابر گفته یک ستاره‌شناس عبور ۱۹ ماهواره استارلینک از مقابل یک رصدخانه بیشتر از ۵ دقیقه طول کشیده است

اسپیس‌ایکس البته می‌گوید پیشنهادها برای حل این مشکل را می‌پذیرد؛ اما بدون اینکه تأثیری در تعداد ماهواره مورد نیاز برای تأمین اینترنت به وجود بیاید.

ادامه انتقاد ستاره‌شناسان از پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

تصویر دیگری که عبور ماهواره‌ها در تصاویر رصدخانه را نشان می‌دهد

آنچه باعث می‌شود ماهواره‌های استارلینک در تصاویر ستاره‌شناسان و رصدخانه‌ها به این شکل حضور داشته باشند، نور ساطع شده از پنل‌های خورشیدی است که روی ماهواره‌ها قرار گرفته‌اند و تأثیری منفی روی رصد آسمان در شب می‌گذارند.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | SpaceX

مخابرات ماهواره‌ای | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سومین پرتاب ماهواره‌های استارلینک با موفقیت انجام شد

1398/08/21
اسپیس ایکس (spacex) تعداد ۶۰ ماهواره را توسط حامل‌ فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) به فضا ارسال کرد. این پرتاب دوشنبه ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) ساعت ۱۸:۲۶ به وقت محلی (۹:۵۶ به وقت ایران) از پایگاه فضایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا نیروهای فضایی خود را در قطر مستقر کرد

نیروی فضایی ایالات متحده (U.S. Space Force) برای اولین بار در حال ایجاد جبهه جدیدی در خارج از مرزهای این کشور می‌باشد و برای این منظور یک اسکادران متشکل از ۲۰ نیروی این ارگان به‌همراه تجهیزات ماهواره‌ای را در پایگاه هوایی العدید (Al-Udeid) قطر مستقر کرده است. به‌گفته تاد بنسون (Todd Benson)، از مقامات نیروی فضایی، هدف از استقرار این نیروها پشتیبانی از عملیات‌های جنگی و توسعه فناوری‌های فضاپایه است. انتظار می‌رود به‌زودی واحدی موسوم به «عملیات‌های فضایی اصلی»‌ ​(core space operations) به این اسکادران اضافه شود که وظیفه آن اداره ماهواره‌ها، ردیابی مانورهای دشمن و جلوگیری از ایجاد درگیری‌ها در فضا عنوان شده است.