1398/09/03

ناسا فرودگرهای قمری جهت تحویل محموله به ماه را انتخاب کرد

ناسا فرودگرهای قمری ساخت شرکت‌های بزرگ حوزه هوافضا را جهت ارسال محموله به ماه انتخاب کرد. این فرودگرها شامل استارشیپ (Starship) متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) و بلو مون (Blue Moon) متعلق به شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) و همچنین سه فرودگر تجاری دیگر می‌شوند که برای پیوستن به پروژه بازگشت انسان به...
ناسا فرودگرهای قمری جهت تحویل محموله به ماه را انتخاب کرد

ناسا فرودگرهای قمری ساخت شرکت‌های بزرگ حوزه هوافضا را جهت ارسال محموله به ماه انتخاب کرد. این فرودگرها شامل استارشیپ (Starship) متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) و بلو مون (Blue Moon) متعلق به شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) و همچنین سه فرودگر تجاری دیگر می‌شوند که برای پیوستن به پروژه بازگشت انسان به ماه موسوم به آرتمیس (Artemis) برگزیده شده‌اند.

دیگر شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات هوافضا که ناسا را در این پروژه یاری خواهند نمود، شرکت‌های سیرا نوادا کورپوریشن (Sierra Nevada Corp)، سرس رباتیکس (Ceres Robotics) و  تیواک (Tyvak Nano-Satellite Systems) هستند.

این پنج شرکت هم‌اکنون می‌توانند برای تحویل محموله‌های رباتیک به سطح ماه برای ناسا به رقابت بپردازند و راه را برای بازگشت انسان به ماه تا سال ۲۰۲۴، هموار کنند. جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) مدیر ناسا در بیانیه‌ای گفت: «شرکت‌های هوا و فضای آمریکایی در حد و اندازه توانایی‌های خود به برنامه آرتمیس می‌پیوندند.» وی افزود: «گسترش تعداد شرکت‌هایی که واجد شرایط ارسال محموله به ماه هستند، موجب ایجاد نوآوری و کاهش هزینه‌های ناسا می‌گردد.» برایدنستاین ادامه داد: «ما فرصت‌هایی را برای تحویل طیف گسترده‌ای از محموله‌های علمی و فناوری به سطح ماه پیش‌بینی کرده‌ایم تا برای اکتشاف ماه و پیشبرد هدف خود یعنی اعزام انسان به مریخ به‌کار گیریم.» گفتنی است پنج شرکت مذکور به ۹ شرکت دیگری ملحق خواهند شد که پیش از این در نوامبر۲۰۱۸ توسط ناسا انتخاب شده بودند.

فرودگرهای ساخته شده در اندازه‌های متفاوت خواهند بود و کاوشگرهای متعددی خواهند داشت. از تجهیزاتی که ناسا قصد دارد با استفاده از این فرودگرها به ماه بفرستد، می‌توان به نیروگاه‌ها، آزمایش‌های علمی و سایر زیرساخت‌های قمری اشاره کرد.

آژانس فضایی آمریکا قصد دارد تا نوامبر ۲۰۲۸، ۲.۶ میلیارد دلار در پروژه تجاری فرود محموله‌ روی ماه هزینه کند و این ۱۴ شرکت همراه هم می‌توانند در مناقصه‌های ناسا مشارکت نمایند. به گفته مقامات ناسا تمام این شرکت‌ها نقاط قوت و ایده‌های منحصر به فرد خود را دارند.

ایده طراحی شده این فرودگرها به شکل ذیل است:

ناسا فرودگرهای قمری جهت تحویل محموله به ماه را انتخاب کرد

فرودگر بلومون شرکت بلواوریجین

ناسا فرودگرهای قمری جهت تحویل محموله به ماه را انتخاب کرد

فرودگر شرکت سیرا نوادا

ناسا فرودگرهای قمری جهت تحویل محموله به ماه را انتخاب کرد

فرودگر شرکت سرس رباتیک

ناسا فرودگرهای قمری جهت تحویل محموله به ماه را انتخاب کرد

فرودگر تیواک

ناسا فرودگرهای قمری جهت تحویل محموله به ماه را انتخاب کرد

فرودگر شرکت اسپیس‌ایکس

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تردید مدیر برجسته ناسا برای انجام مأموریت ارسال فضانورد به ماه در سال ۲۰۲۴

1398/06/30
کن باورساکس (Ken Bowersox) یکی از مدیران سازمان ناسا (NASA) معتقد است که احتمال دارد این سازمان نتواند در موعد تعیین شده، یعنی سال ۲۰۲۴، مأموریت بازگشت به ماه موسوم به آرتمیس (Artemis) را...

مشارکت استرالیا در طرح‌های سفر به ماه و مریخ ناسا

1398/07/01
دولت استرالیا از توافق این کشور با سازمان ناسا (NASA) جهت مشارکت در مأموریت‌های اعزام انسان به ماه و مریخ و از جمله پروژه آرتمیس (Artemis) این سازمان خبر داد.

توافق ناسا و لاکهید مارتین برای ساخت ۶ فضاپیمای اوریون دیگر

1398/07/06
بر اساس قرارداد جدیدی که میان آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، و شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) منعقد شده، این شرکت تعداد ۶ فضاپیمای اوریون (Orion) دیگر می‌سازد. هدف ناسا از قرارداد...

ژاپن در ساخت یک ایستگاه فضایی در مدار ماه به ناسا کمک خواهد کرد

1398/07/28
سپتامبر گذشته ناسا و آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن (JAXA) از قصد خود برای همکاری مشترک در برنامه آمریکا برای بازگشت به ماه موسوم به آرتمیس (Artemis) پرده برداشتند؛ اکنون این همکاری به شکل رسمی...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا نیروهای فضایی خود را در قطر مستقر کرد

نیروی فضایی ایالات متحده (U.S. Space Force) برای اولین بار در حال ایجاد جبهه جدیدی در خارج از مرزهای این کشور می‌باشد و برای این منظور یک اسکادران متشکل از ۲۰ نیروی این ارگان به‌همراه تجهیزات ماهواره‌ای را در پایگاه هوایی العدید (Al-Udeid) قطر مستقر کرده است. به‌گفته تاد بنسون (Todd Benson)، از مقامات نیروی فضایی، هدف از استقرار این نیروها پشتیبانی از عملیات‌های جنگی و توسعه فناوری‌های فضاپایه است. انتظار می‌رود به‌زودی واحدی موسوم به «عملیات‌های فضایی اصلی»‌ ​(core space operations) به این اسکادران اضافه شود که وظیفه آن اداره ماهواره‌ها، ردیابی مانورهای دشمن و جلوگیری از ایجاد درگیری‌ها در فضا عنوان شده است.