1398/09/02

نسخه آزمایشی استارشیپ به‌طور جزئی منفجر شد

نمونه‌ اولیه و آزمایشی فضاپیمای استارشیپ (Starship) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) با نام Mk1 درحالی که تحت آزمایش‌های زمینی قرار داشت، به‌طور جزئی منفجر شد.
نسخه آزمایشی استارشیپ به‌طور جزئی منفجر شد

نمونه‌ اولیه و آزمایشی فضاپیمای استارشیپ (Starship) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) با نام Mk1 درحالی که تحت آزمایش‌های زمینی قرار داشت، به‌طور جزئی منفجر شد. این حادثه درخلال آزمایش‌های زمینی در تگزاس روی داد که دراثر آن، ابر دود در هوا پخش و بخش‌هایی از بدنه‌ بخش فوقانی فضاپیما به اطراف پرتاب شد.

انفجار در زمانی به وقوع پیوست که اسپیس‌ایکس ظاهراً در تاأسیساتش در بوکاچیکا (Boca Chica) تگزاس درحال انجام برخی آزمایش‌های فشار روی استارشیپ بود. در روز حادثه، استریم‌های زنده‌ محلی، استارشیپ را درحال تخلیه‌ منظم گاز نشان می‌دادند که بیانگر انجام آزمایش روی آن بود.

یک سخنگوی اسپیس‌ایکس دراین‌باره گفت: «هدف از آزمایش مذکور، قرار دادن سامانه‌ها تحت فشار حداکثری بود؛ درنتیجه آنچه اتفاق افتاد، به‌طور کامل دور از انتظار نبود. انفجار نه صدماتی به‌دنبال داشت و نه حادثه بد مهمی محسوب می‌شود.»

نسخه‌ آزمایشی مورد بحث استارشیپ، با هدف آزمایش طراحی این فضاپیما ساخته شده بود. درواقع، این همان نسخه‌ای است که ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیرعامل اسپیس‌ایکس، اخیراً از آن رونمایی کرد. ماسک ادعا کرده بود که این فضاپیمای آزمایشی می‌تواند ظرف چند ماه آینده برخی پروازها را تا ارتفاع پایین انجام دهد و نسخه‌ای دیگر از استارشیپ نیز قادر است ظرف ۶ ماه آینده به مدار زمین برسد.

اکنون، زمان‌بندی اشاره‌شده به‌طور قطع تغییر خواهد کرد. پس از انفجار، ماسک در صفحه شخصی‌اش در توئیتر اشاره کرد که اسپیس‌ایکس احتمالاً دیگر نسخه‌ آزمایشی مذکور از استارشیپ را به پرواز درنخواهد آورد و درعوض پروازهای آزمایشی را با مدل جدیدتر و به‌روزتری انجام خواهد داد که به دنبال ساختش است.

منبع: زومیت
سازمان ها | SpaceX
افراد | Elon Musk

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

انتشار تصاویری از نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ

1398/07/02
الون ماسک (Elon Musk) رئیس شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) تصاویری از نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ (Starship) را منتشر کرده است.

مجهز شدن نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ به سه موتور رپتور

1398/07/06
نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ ام‌کا۱ (Starship Mk1) متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای نخستین بار به سه موتور رپتور (Raptor) مجهز شد. نصب این موتورهای غول‌آسا موفقیت مهمی برای این شرکت...

ایلان ماسک: استارشیپ تا ۶ ماه دیگر به مدار زمین پرتاب می‌شود

1398/07/09
ایلان ماسک (Elon Musk) طی یک سخنرانی از برنامه‌های آتی سفر به مریخ خبر داد که بر اساس آن فضاپیمای استارشیپ (Starship) تا شش ماه دیگر به مدار زمین پرتاب خواهد شد.

شهرنشینی در مریخ نیازمند ۲۰ سال زمان و ۱۰۰۰ فضاپیمای استارشیپ است!

1398/08/25
ایلان ماسک (Elon Musk)، رئیس شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)، که امروز نقش مهمی در صنعت فضایی دنیا دارد در تازه‌ترین گفته‌های خود ادعا کرد برای ساختن یک شهر پایدار روی سطح مریخ به ۱۰۰۰ فضاپیمای...

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.