1398/08/25

موتورهای فرود اضطراری کپسول کرو دراگون با موفقیت آزمایش شدند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) موتورهای سامانه فرود اضطراری کپسول دراگون (Dragon) خود را با موفقیت آزمایش کرد و نشان داد که این فضاپیما به زودی آماده انتقال انسان به فضا می‌شود.
موتورهای فرود اضطراری کپسول کرو دراگون با موفقیت آزمایش شدند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) موتورهای سامانه فرود اضطراری کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) خود را با موفقیت آزمایش کرد و نشان داد که این فضاپیما به زودی آماده انتقال انسان به فضا می‌شود. در این آزمایش کپسول کرو دراگون روی زمین محکم شد و موتورهای فرود اضطراری آن به صورت پی‌در‌پی روشن شدند. در واقع این آزمایش با هدف شبیه‌سازی شرایط و عملکرد فضاپیما در صورت وقوع آتش‌سوزی و انفجار آن در مسیرش به سمت مدار زمین طراحی شده بود.

اسپیس‌ایکس پیش‌تر نیز تست زمینی مشابهی را روی کپسول مذکور انجام داده بود که با موفقیت همراه نبود و به انفجار این کپسول منتهی گردید؛ در نتیجه برنامه پرتاب آن را نیز به تعویق انداخت. از آن زمان تاکنون این شرکت همکاری محکمی را با ناسا آغاز کرده تا علت بروز این اتفاق را برطرف نماید و همزمان برخی بخش‌های سامانه فرود اضطراری را نیز از نو طراحی کند تا از انفجار مجدد کپسول جلوگیری نماید.

موتورهای فرود اضطراری کپسول کرو دراگون با موفقیت آزمایش شدند
تصویری از انفجار کپسول کرو دراگون در تست اولیه

بعد از این آزمایش، اسپیس‌ایکس و ناسا بررسی داده‌های به دست آمده را آغاز خواهند کرد و ارزیابی‌های پیچیده سخت‌افزاری را در دستور کار خود قرار خواهند داد تا تاریخ مشخصی را برای تست نهایی سامانه فرار اضطراری کرو دراگون مشخص کنند.

تست سامانه فرود اضطراری درون‌پروازی در واقع نقطه نهایی در توسعه و ساخت کپسول کرو دراگون محسوب می‌شود. در این تست کپسول کرو دراگون توسط یک حامل فضایی فالکون ۹ (Falcon 9) این شرکت پرتاب می‌شود و بعد از جدا شدن فضاپیما حین پرواز، سامانه فرود اضطراری آن آزمایش می‌گردد. در صورت موفقیت‌‌آمیز بودن این تست، کپسول از طریق چتر نجات به سلامت روی زمین فرود خواهد آمد.

موتورهای فرود اضطراری کپسول کرو دراگون با موفقیت آزمایش شدند

تصویری از تست اخیر 

کپسول کرو دراگون به دو موتور مجزا مجهز شده است که در جریان فرود اضطراری، آن را در جهت‌ مناسب نگه خواهند داشت. قرار است پس از تست نهایی باب بنکن (Bob Behnken) و داگ هارلی (Doug Hurley)، فضانوردان ناسا، توسط این کپسول عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی شوند و به این ترتیب نیاز آمریکا به روسیه برای انجام این پروازها برای همیشه رفع گردد؛ البته اگر تا آن زمان کپسول استارلاینر (Starliner) شرکت بوئینگ (Boeing) برای پرتاب انسان به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده نشده باشد.

همان‌طور که در خبرها خواندید ناسا پیش‌تر از شرکت‌های خصوصی درخواست کرده بود فضاپیمایی را برای حمل انسان و جایگزینی برنامه شاتل فضایی (Space Shuttle) که در سال ۲۰۱۱ به کار خود پایان داد، طراحی کنند. اسپیس‌ایکس نیز با در نظر داشتن همین امر بودجه‌ای ۲.۶ میلیارد دلاری را به ساخت کپسول کرو دراگون اختصاص داد و بوئینگ نیز ۴.۲ میلیارد دلار را از دولت آمریکا دریافت نمود. این دو شرکت در ابتدا پیش‌بینی کردند که فضاپیماهای‌ آن‌ها تا سال ۲۰۱۷ آماده استفاده خواهند بود اما توسعه هر دو فضاپیما بیش از زمان پیش‌بینی شده به طول انجامیده است.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | SpaceX | NASA | Boeing
افراد | Bob Behnken | Doug Hurley

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

رئیس ناسا: کپسول سرنشین‌دار دراگون اوایل سال ۲۰۲۰ آماده پرتاب می‌شود

1398/07/21
جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) رئیس سازمان ناسا (NASA) در حضور ایلان ماسک (Elon Musk) مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) اعلام کرد که کپسول سرنشین‌دار دراگون (Crew Dragon) اوایل سال آینده...

دورخیز اسپیس‌ایکس برای آزمایش کپسول کرو دراگون در نوامبر سال جاری

1398/08/05
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد هفته آتی کپسول سرنشین‌دار کرو دراگون (Crew Dragon) را آزمایش کند. این کپسول آوریل سال جاری میلادی آزمایش شده بود ولی به دلیل نقص در سامانه‌هایش منفجر شد.

چتر نجات کپسول کرو دراگون ۱۳ بار متوالی آزمایش شد+فیلم

1398/08/14
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) طی ۱۳ آزمایش متوالی و موفقیت آمیز سامانه چتر نجات کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) نشان داد که این سامانه قادر است کپسول مذکور را تنها با استفاده از ۳ چتر از ۴ چتر...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را با بهره‌گیری از کشتی‌های مهار بوستر آزمایش می‌کند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای آزمایش اینترنت ماهواره‌ای خود با نام استارلینک (Starlink) از کشتی‌های خودران کمک خواهد گرفت؛ کشتی‌هایی که از آن‌ها برای مهار بوستر حامل‌های فضایی این شرکت استفاده می‌شود. اسپیس‌ایکس برای این منظور از کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) آمریکا برای نصب ۱۰ ترمینال استارلینک روی کشتی‌ها درخواست مجوز کرده است. ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار اسپیس‌ایکس، پیش‌تر موفق به دریافت تأییدیه FCC برای ساخت یک میلیون ترمینال جهت ایجاد اینترنت پرسرعت جهانی شده بود. این شرکت با ساخت یک میلیون ترمینال در زمین می‌تواند اینترنت پرسرعت را برای مردم تمام جهان ارائه کند. این ترمینال‌ها قادر به دریافت سیگنال از فضا و انتقال آن‌ها به کاربران روی زمین خواهند بود.