1398/08/26

نوسانات شدید در سطح اکسیژن مریخ و سردرگمی دانشمندان ناسا

طبق پژوهشی جدید، کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) ناسا اخیراً با تغییر فصلی غیرمنتظره‌ای در سطح اکسیژن مریخ روبرو شده است.
نوسانات شدید در سطح اکسیژن مریخ و سردرگمی دانشمندان ناسا

طبق پژوهشی جدید، کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) ناسا اخیراً با تغییر فصلی غیرمنتظره‌ای در سطح اکسیژن مریخ روبرو شده است. این کاوشگر که هم اکنون ۷ سال است روی سطح سیاره سرخ به‌سر می‌برد، پیش‌تر از افزایش قابل‌توجه گاز متان در گودال گیل (Gale) مریخ خبر داده بود که ظاهراً به‌واسطه برخی عوامل محیطی رخ داده بود و حالا اعلام کرده که سطح اکسیژن این سیاره نیز مانند متان به شکل مرموزی در حال نوسان است. مطابق مقاله‌ای که پیرامون همین موضوع منتشر شده، اکسیژن مریخ به میزان چشمگیری در حال نوسان است و این موضوع نشان‌دهنده نوعی فرایند جوی یا سطحی ناشناخته است.

مریخ نیز درست مانند زمین روی محورهای گردشی مختص به خود حرکت می‌کند؛ این یعنی نیم‌کره‌های شمالی و جنوبی آن درست مانند زمین با تغییر فصل روبرو هستند و مثلا وقتی نیم‌کره شمالی به سمت خورشید باشد در سطح آن تابستان است و وقتی از خورشید دور باشد زمستان روی آن رخ می‌دهد. دانشمندان با استفاده از ابزاری به نام SAM مدت‌هاست که پراکندگی مولکول‌های مختلف در جو مریخ و همچنین نوسانات آن‌ها طی فصول را بررسی و پایش می‌کنند. اکنون نیز آن‌ها با بررسی داده‌های به دست آمده از سه سال مریخ (برابر با پنج سال زمین) از تغییر فصلی شدید سطح اکسیژن در سطح این سیاره خبر دادند.

نوسانات شدید در سطح اکسیژن مریخ و سردرگمی دانشمندان ناسا

البته نتایج به‌دست‌آمده در رابطه با برخی عناصر چندان شگفت‌انگیز نبود؛ برای مثال سطح گاز آرگون و تغییرات آن بسیار شبیه به نتایجی بود که پیش‌تر کاوشگر آپورچونیتی (Opportunity) ارائه کرده بود. علاوه بر این، کاوشگر کنجکاوی در بررسی‌های خود با نیتروژن زیادی روبرو نشده بود. روی زمین، حیات از طریق چرخه پیچیده نیتروژنی با خاک و هوا تعامل دارد و اگر چنین چرخه‌ای روی مریخ وجود داشته باشد تاثیری روی گازهای جوی آن نمی‌گذارد و در نتیجه به راحتی قابل شناسایی نیست.

اما نکته مهم در بررسی‌های کنجکاوی سطح اکسیژن مریخ است. اندازه‌گیری‌های انجام شده توسط ابزار SAM در گودال گیل هیچ‌گونه ثبات سالانه یا الگوی فصلی را که بتوان براساس منابع شناخته شده و بررسی اتمسفر پیش‌بینی کرد، نشان نمی‌دهد. طبق داده‌های به دست آمده، در اواخر بهار در نیمه شمالی مریخ، حجم اکسیژن به میزان زیادی بالا رفته و در طول زمستان این اکسیژن به میزان چشمگیری کم شده است.

دانشمندان در بررسی‌های خود تلاش کردند توضیحات قانع کننده‌ای برای تغییر در سطح اکسیژن مریخ ارائه کنند. آن‌ها برای این منظور احتمالات مختلفی را هم مطرح کردند؛ مثلا خراب شدن ابزار SAM (که البته اینطور نبود) یا اینکه اکسیژن کشف شده ناشی از شکست آب یا تجزیه دی‌اکسیدکربن در جو بوده که این یعنی حجم آب موجود در جو مریخ بیشتر از میزان برآورد شده قبلی است.

دانشمندان در توضیحات خود اینطور آورده‌اند: «این حقیقت که رفتار اکسیژن در هر فصل به طور کامل تکرار نمی‌شود نشان می‌دهد که این مسأله ارتباطی با تغییرات جوی ندارد و در مقابل به برخی منابع شیمیایی مرتبط است.»

آن‌ها حتی این احتمال را مطرح کرده‌اند که تغییرات گسترده در سطح اکسیژن مریخ به نوسانات متان ارتباط دارد. با این حال، اظهار نظر نهایی دراین‌باره منوط به انجام تحقیقات گسترده‌تر است.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ثبت پالس‌های مغناطیسی مرموز در مریخ

1398/07/02
بر اساس اطلاعاتی که به تازگی از مریخ‌نورد اینسایت (InSight) متعلق به سازمان ناسا (NASA) به دست آمده، پالس‌های مغناطیسی مرموزی در مریخ شناسایی شده است.

کشف شواهدی از وجود نقاط سرسبز در مریخ!

1398/07/23
دانشمندان با دیدن شواهدی که مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) در جدیدترین جستجوی خود در دهانه گِیل (Gale) پیدا کرده، به این نتیجه رسیده‌اند که مریخ در گذشته، یک واحه در خود داشته است. واحه‌ها...

کشف بقایای یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری در سطح مریخ

1398/07/24
آژانس فضایی اروپا (ESA) تصاویری را از سطح مریخ به دست آورده که به کمک این تصاویر رد یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری را که البته سال‌هاست خشک شده، شناسایی نموده است.

مریخ زمانی همانند زمین دریاچه‌های آب شور داشته است

1398/08/04
دانشمندان دانشگاه اِی اَند اِم تگزاس (Texas A&M University) اخیراً اظهار کرده‌اند که سیاره سرخ زمانی دریاچه‌های آب شور مشابه دریاچه‌های آب شور زمین داشته است که این دریاچه‌ها برای مدتی دارای...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا نیروهای فضایی خود را در قطر مستقر کرد

نیروی فضایی ایالات متحده (U.S. Space Force) برای اولین بار در حال ایجاد جبهه جدیدی در خارج از مرزهای این کشور می‌باشد و برای این منظور یک اسکادران متشکل از ۲۰ نیروی این ارگان به‌همراه تجهیزات ماهواره‌ای را در پایگاه هوایی العدید (Al-Udeid) قطر مستقر کرده است. به‌گفته تاد بنسون (Todd Benson)، از مقامات نیروی فضایی، هدف از استقرار این نیروها پشتیبانی از عملیات‌های جنگی و توسعه فناوری‌های فضاپایه است. انتظار می‌رود به‌زودی واحدی موسوم به «عملیات‌های فضایی اصلی»‌ ​(core space operations) به این اسکادران اضافه شود که وظیفه آن اداره ماهواره‌ها، ردیابی مانورهای دشمن و جلوگیری از ایجاد درگیری‌ها در فضا عنوان شده است.