1398/09/03

طرح جدید آژانس فضایی اروپا برای کنترل سطح‌نوردهای مریخ و ماه

آژانس فضایی اروپا (ESA) طی پروژه جدیدی قصد دارد به بررسی امکان کنترل سطح‌نوردهای روی مریخ و ماه از مدار زمین بپردازد. این پروژه به بررسی عملکرد فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی در امر هدایت یک سطح‌نورد روی ناحیه‌ای از زمین که مشابه ماه است، می‌پردازد.
طرح جدید آژانس فضایی اروپا برای کنترل سطح‌نوردهای مریخ و ماه

آژانس فضایی اروپا (ESA) طی پروژه جدیدی قصد دارد به بررسی امکان کنترل سطح‌نوردهای روی مریخ و ماه از مدار زمین بپردازد. این سازمان اعلام کرد قصد دارد آزمایشی موسوم به آنالوگ-۱ (ANALOG-1) را در مدار زمین انجام دهد و به بررسی این موضوع بپردازد که آیا سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی، دانشمندان روی زمین و این فناوری جدید می‌توانند برای هدایت یک سطح‌نورد در مأموریت‌های روی ماه با یکدیگر همکاری کنند یا خیر.

این پروژه به بررسی عملکرد فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی در امر هدایت یک سطح‌نورد روی ناحیه‌ای از زمین که مشابه ماه است، می‌پردازد. کار سطح‌نورد این است که نمونه سنگ‌ها و خاک را جمع‌آوری کند و سپس آن‌ها را از راه دور مورد بررسی قرار دهد.

ویلیام کری (William Carey)، از دانشمندان آژانس فضایی اروپا و پژوهشگر ارشد آزمایش آنالوگ-۱ دراین‌باره گفت: :این آزمایش، یک بررسی علمی در مورد مأموریت‌های آینده روی ماه و مریخ است. فضا مکان ناملایمی برای انسان‌ها و ماشین‌ها است. اکتشافات فضایی در منظومه شمسی، پیش از فرستادن انسان‌ها، با ارسال کاوشگرهای رباتیک برای بررسی آب‌های جاری در زیر سطح سیارات صورت می‌گیرد.» آنالوگ-۱ گام نهایی پروژه آژانس فضایی اروپا موسوم به مترون (METERON) است که ابتکاری در ابداع و آزمایش نوآوری‌های رباتیک، ارتباطی و اجرایی منظومه شمسی به شمار می‌رود.

طرح جدید آژانس فضایی اروپا برای کنترل سطح‌نوردهای مریخ و ماه

سطح‌نوردهایی که به بررسی سیارات دیگر می‌پردازند، معمولاً با نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی شده و دانشمندانی کنترل می‌شوند که دستورات را از زمین ارسال می‌کنند. فرآیند برنامه‌ریزی و رسیدن دستورات به ربات‌ها به طور کلی به زمان زیادی نیاز دارد. اگرچه این روش‌ها می‌توانند به پیشرفت دانش ما در مورد سیارات کمک نمایند اما کار کردن با آن‌ها، تغییر برنامه‌ها و سازگاری سریع با شرایط غیرمنتظره نیز دشواری‌های خود را دارد.

کری و گروهش سعی کردند روش بهتری را برای اکتشاف در مدار ارائه دهند تا فضانوردان بتوانند ارتباط سریع‌تری با سطح‌نورد مورد نظر خود داشته باشند و دانشمندان نیز کارآیی بهتری در مدیریت سریع مشکلات احتمالی نشان دهند. وی افزود: «بسیاری از آژانس‌های فضایی، پروژه‌هایی را برای بررسی اکتشافات صورت گرفته در سیاراتی از جمله مریخ انجام داده‌اند. شاید پروژه جدید ما بتواند امکان بازگشت علمی به چنین مأموریت‌هایی را افزایش دهد، راهی برای پیشگیری از آلودگی‌های ناشی از فرود انسان روی سطح سیارات پیشنهاد کند و به بسیاری از سؤالات ما در مورد زندگی پیشین و کنونی مریخ پاسخ دهد.»

نتایج این آزمایش، ارزش قابل توجهی برای ناسا خواهد داشت زیرا می‌تواند امکان اکتشاف در ماه را افزایش دهد و کمک بزرگی برای ادامه پروژه آرتمیس (Artemis) این سازمان باشد. گفتنی است  آرتمیس، مأموریت بازگشت انسان به ماه است و قرار است ناسا طی آن، فضانوردان را تا سال ۲۰۲۴ به نزدیکی قطب جنوب ماه اعزام نماید.

سازمان ها | European Space Agency | NASA
افراد | William Carey

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاوشگر مریخی روزالیند تکمیل شد

1398/06/10
سازمان فضایی اروپا (ESA) اعلام کرده که کاوشگر فضایی اروپا در ماموریت اگزومارس (ExoMars) با نام روزالیند (Rosalind) تکمیل شده است. طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است این کاوشگر در سال ۲۰۲۰ به سمت...

کاوشگر اینسایت موفق به انجام عملیات حفاری در مریخ شد

1398/07/30
طبق علام آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، کاوشگر اینسایت (Insight) سرانجام موفق به حفر مریخ شده است. این کاوشگر قرار بود چاله‌ای را به منظور اندازه‌گیری گرمای فرّار از فضای داخلی مریخ حفر...

ناسا ظرفیت‌های جدیدی در راکت‌های کاوش ایجاد می‌کند

1398/08/06
مهندسین ناسا در حال بررسی یک فناوری اویونیک هستند که ظرفیت‌های جدیدی را به آزمایش‌های انجام‌گرفته در راکت‌های کاوش اضافه می‌کند. با این فناوری راکت‌های کاوش می‌توانند چند محموله جانبی با...

مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ برای نخستین بار روی چرخ‌های خود ایستاد

1398/08/06
مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) که توسط مهندسان سازمان ناسا (NASA) در حال ساخت و توسعه است​ و آخرین مراحل آماده‌سازی را برای اعزام به سیاره سرخ می‌گذراند، برای نخستین بار به صورت کامل سرهم‌بندی...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.