1398/08/22

همکاری فائو و ایران به منظور بهبود نظام پایش کشاورزی کشور

گزارش تازه سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، فائو (FAO)، در خصوص نتایج مرحله اول پروژه «بهبود نظام‌های پایش کشاورزی جمهوری اسلامی ایران از طریق تصاویر ماهواره‌ای» نشان‌دهنده کارایی استفاده از تصاویر ماهواره‌ای چند زمانه باکیفیت در تقویت توان وزارت جهاد کشاورزی جهت جمع‌آوری به‌موقع اطلاعات محصولات کشاورزی...
همکاری فائو و ایران به منظور بهبود نظام پایش کشاورزی کشور

گزارش تازه سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، فائو (FAO)، در خصوص نتایج مرحله اول پروژه «بهبود نظام‌های پایش کشاورزی جمهوری اسلامی ایران از طریق تصاویر ماهواره‌ای» نشان‌دهنده کارایی استفاده از تصاویر ماهواره‌ای چند زمانه باکیفیت در تقویت توان وزارت جهاد کشاورزی جهت جمع‌آوری به‌موقع اطلاعات محصولات کشاورزی است؛ قابلیتی که می‌تواند در زمینه پایش، ارزیابی و برنامه‌ریزی کشاورزی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

داگلاس موچونی (Douglas Muchoney)، مسئول واحد اطلاعات زمین‌مکانی (geospatial) فائو، با اشاره به اجرای این پروژه مشترک با همکاری دولت ایران می‌گوید: «ما در حال همکاری با ایران در زمینه استفاده از فناوری‌های پیشرفته زمین‌مکانی برای حمایت از توسعه شیوه‌ها، همچنین سیاست‌گذاری‌ها و شرایط سرمایه‌گذاری به‌منظور توسعه پایدار کشاورزی در شرایط تغییرات اقلیمی در ایران هستیم.»

وی در ادامه افزود: «رخدادهای شدید و مکرر اقلیمی، همچون سیل،‌ خشکسالی و سرمازدگی تأثیراتی مخرب بر تولیدات کشاورزی ایران دارند و این مسئله نیازمند یک نظام پایش کشاورزی جامع،‌ نظام‌مند و دقیق است.»

در گزارش تازه فائو همچنین شیوه‌های مورد استفاده وزارت جهاد کشاوری برای جمع‌آوری داده مورد بررسی قرار گرفته است که نشان‌دهنده مسائلی همچون فقدان رویه‌های به‌صرفه برای جمع‌آوری به‌موقع داده‌ها و همچنین اتکا به داده‌های سرشماری و شیوه‌های نمونه‌گیری قدیمی است. در این گزارش همچنین به صورت تفصیلی به کاربرد شیوه‌های سنجش‌ازدور در جمع‌آوری داده‌های کشاورزی و پروژه پایلوت اجرا شده در استان همدان پرداخته شده است.

دوره تخصصی فائو برای بهبود مهارت‌های کارشناسان ایران در زمینه پایش کشاورزی

در چارچوب این پروژه مشترک و به منظور تقویت توان کارشناسی ایران در زمینه پایش کشاورزی،‌ واحد اطلاعات زمین‌مکانی فائو یک تور مطالعاتی یک‌هفته‌ای را برای دو نفر از کارشناسان ارشد ایرانی برگزار کرد. شرکت‌کنندگان در این تور مطالعاتی ضمن بازدید و مرور پروژه‌های مشابه فائو این فرصت را یافتند تا به صورت عینی با کاربرد عملی نظام‌های نوین پایش کشاورزی و کارایی آن‌ها آشنا شوند.

هیأت اعزامی ایران در دیدار با کارشناسان واحدهای مختلف فائو با ابزارها و حوزه‌هایی همچون آکواستات (aquastat)، نقشه‌های کاداستر (Cadastre)، کاهش خطر بلایای طبیعی، نظام پایش جنگل‌های ملی و نظام ناحیه‌بندی بوم‌دشت‌ زراعی از نزدیک آشنا شدند. این تور مطالعاتی همچنین شامل ارائه آموزش‌های لازم در خصوص چگونگی استفاده از درگاه دسترسی به داده‌های سنجش از راه دور SEPAL (سامانه‌ای برای دیده‌بانی زمین، دسترسی به داده‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها) و چگونگی نقشه‌برداری از شالیزارهای استان مازندران با استفاده از تصاویر ماهواره سنتینل-۱ (Sentinel-1) بود.

کیوان کشاورز، معاون مرکز اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی که در این تور مطالعاتی حضور داشت، با اشاره به اهمیت برگزاری این برنامه در مقر فائو در شهر رُم، گفت: «کاربرد نظام‌های مؤثر پایش کشاورزی در جمهوری اسلامی ایران داده‌هایی را در اختیار ما می‌گذارند که اهمیت بنیادینی برای اتخاذ تصمیم‌های آگاهانه در خصوص نواحی متأثر از تغییرات اقلیمی دارند.» برگزاری این تور مطالعاتی نشان‌دهنده اهتمام و تعهد ایران برای تقویت و بهبود نظام پایش کشاورزی کشور با استفاده از فناوری‌های پیشرفته زمین‌مکانی است.

فائو همواره از توسعه روش‌های بهینه‌تر و دقیق‌تر جهت استفاده از اطلاعات حاصل از شیوه‌های سنجش‌ازدور به منظور برآورد مساحت و بهره‌وری زمین‌های کشاورزی و همچنین پیش‌بینی میزان محصولات کشاورزی حمایت می‌کند. هدف فائو ایجاد نظام‌های بهینه پایش کشاورزی در کشورها است تا به سیاست‌گذاران این امکان را بدهد که با اتخاذ تصمیم‌های به‌موقع، از مردم و معیشت آن‌ها حفاظت کنند.

خدمات و کاربردها | سنجش از دور | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشاورزی دقیق با استفاده ترکیبی از ماهواره و پهپادها

1398/07/24
شرکت تارانیس (Taranis) که از استارت‌آپ‎های فعال در زمینه خدمات کشاورزی دقیق (Precision agriculture) می‌باشد، به کمک پهپادها، تصاویر ماهواره‌ای سنجشی و در بعضی موارد هواپیماهای سرنشین‌دار...

سرویس تهیه نقشه برنامه کوپرنیک برای ایران فعال شد

1398/08/20
دکتر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی و معاون وزیر ارتباطات، با انتشار توئیتی از فعال‌سازی سرویس تهیه نقشه سریع برنامه کوپرنیک (Copernicus) آژانس فضایی اروپا (ESA) برای ایران خبر داد.

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر ماهواره‌ای از شدت خسارات انفجار بندر بیروت

عصر روز سه‌شنبه ۴اوت (۱۴مرداد) انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان، رخ داد؛ انفجاری که خسارات بسیار شدیدی را متوجه این بندر و اطراف آن کرد و هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. اکنون شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs) تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که با مقایسه بندر بیروت، قبل و بعد از انفجار، شدت این خسارات و ابعاد آن را به‌خوبی نشان داده است.