1398/08/25

رصد ستاره‌ای که با سرعتی بسیار بالا در حال حرکت است

محققان به‌تازگی ستاره‌ای را رصد کرده‌اند که از مرکز یک اَبَرسیاه‌چاله در کهکشان راه شیری خارج شده و با سرعت ۳.۷ میلیون مایل برساعت در حال حرکت است؛ سرعتی که ۱۰ بار بیشتر از ستاره‌های دیگر در کهکشان راه شیری است.
رصد ستاره‌ای که با سرعتی بسیار بالا در حال حرکت است

محققان به‌تازگی ستاره‌ای را رصد کرده‌اند که از مرکز یک اَبَرسیاه‌چاله در کهکشان راه شیری خارج شده و با سرعت ۳.۷ میلیون مایل برساعت در حال حرکت است؛ سرعتی که ۱۰ بار بیشتر از ستاره‌های دیگر در کهکشان راه شیری است. این ستاره که S5-HVS1 نام دارد در فاصله ۲۹ هزار سال نوری از زمین در حال حرکت است. پرفسور سرگی کوپوسف (Sergey Koposov) از دانشگاه کارنگی‌ ملون (Carnegie Mellon University) ستاره مذکور را در صورت فلکی درنا (Grus) رصد کرده است.

ستاره مذکور به وسیله تلسکوپ ۳.۹ متری Anglo-Australian در استرالیا رصد شده است. کوپوسف در‌این‌باره می‌گوید: «این کشف بسیار هیجان‌انگیز است. از مدت‌ها قبل دانشمندان تصورشان بر این بود که ستاره‌هایی با سرعت بسیار زیاد از سیاه‌چاله ها به بیرون می‌جهند. اما هیچ‌گاه چنین رابطه دقیقی را بین یک ستاره پر سرعت و مرکز کهکشان رصد نکرده بودیم.»

به گفته محققان رصد ستاره S5-HVS1 از این جهت بی‌سابقه است که سرعت بسیار زیادی دارد. آن‌ها با استفاده از اطلاعات مربوط به سرعت S5-HVS1 و مسافت آن با زمین متوجه شدند که این ستاره از سیاهچاله کمان ای* (*Sagittarius A) خارج شده است. این سیاه‌چاله عظیم ۴ میلیون برابر خورشید است.

S5-HVS1 ستاره‌ای جوان است که احتمالاً فقط چند صد میلیون سال از عمر آن می‌گذرد و دمای سطح آن از ۱۳تا ۱۸ هزار درجه فارنهایت است؛ این در حالی است که دمای خورشید با ۴.۶ میلیارد سال عمر ۹۹۴۰ درجه فارنهایت می‌باشد.

سازمان ها | Carnegie Mellon University
افراد | Sergey Koposov

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

رصد سه سیارک جدید توسط ناسا که از کنار زمین عبور کردند

1398/06/23
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به تازگی سه سیارک رصد کرده است که با سرعت زیادی از کنار زمین عبور کردند. ناسا این سه سیارک را روز دوشنبه (۱۸ شهریور) در حالی که در مسیر خود به سمت زمین حرکت...

کشف سیاره غول آسایی که به دور ستاره کوتوله می‌چرخد

1398/07/15
اخترشناسان سیاره غول‌آسایی را در ۲۸۴ تریلیون کیلومتری زمین پیدا کرده‌اند که بر اساس نظریه‌ها و مدل‌های فعلی، چنین سیاره‌ای نمی‌تواند وجود داشته باشد.

کشف سیاه‌‌چاله‌‌های سه گانه‌ای که در مسیر برخورد با یکدیگر قرار دارند

1398/07/21
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، حین جستجوی زوج سیاه‌چاله‌ها و به صورت کاملا اتفاقی موفق به کشف پدیده‌ای جالب شده است. این سازمان به کمک کشفیات دانشگاه جورج میسون (George Mason University)...

رصد کوچکترین سیا‌ه‌چاله با استفاده از روشی جدید در یافتن سیاه‌چاله‌های مخفی

1398/08/12
محققان دانشگاه اوهایو (Ohio University) ادعا می‌کنند کوچکترین سیاه‌چاله را رصد کرده‌اند که اندازه‌ای معادل ۳.۳ برابر حجم خورشید دارد و نشان‌دهنده گروه جدیدی از این اجسام مرموز آسمانی است.

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.