1398/09/10

مشاهده یک انفجار گرماهسته‌ای در فضا توسط ناسا

تلسکوپ نایسر (NICER) ناسا اخیراً انفجار گرما هسته‌ای عظیمی در فضا را ثبت کرده است که در عرض ۲۰ ثانیه میزانی از انرژی را آزاد کرد که خورشید طی ۱۰ روز این مقدار انرژی را آزاد می‌کند.
مشاهده یک انفجار گرماهسته‌ای در فضا توسط ناسا

تلسکوپ نایسر (NICER) ناسا اخیراً انفجار گرما هسته‌ای عظیمی در فضا را ثبت کرده است که در عرض ۲۰ ثانیه میزانی از انرژی را آزاد کرد که خورشید طی ۱۰ روز این مقدار انرژی را آزاد می‌کند. بمب هیدروژنی یا گرماهسته‌ای (Thermonuclear) نوعی بمب هسته‌ای است که انرژی آن ابتدا از طریق فرایند شکافت هسته‌ای تأمین می‌شود و گرما و فشار حاصله از این انفجار باعث شروع فرایند همجوشی هسته‌ای می‌گردد.

این انفجار اشعه ایکسی در فضای بیرونی ناسایی شده است؛ فضای بیرونی به منطقه‌ای نسبتاً خلأ در جهان گفته می‌شود که خارج از جو می‌باشد. این پرتوهای ایکس بخشی از انفجار بزرگ گرماهسته‌ای بر روی سطح تَپ‌اخترها (Pulsar) هستند. انفجار مذکور ۲۰اوت سال جاری میلادی در ایستگاه فضایی بین‌المللی ثبت شد زیرا پرتوی اشعه ایکس بسیار شدید بود؛ موضوعی که نشان می‌دهد فضای عمیق تا چه حد می‌تواند غیرقابل پیش‌بینی و خطرناک باشد.

انفجار مداری

انفجار مذکور درخشان‌ترین موردی است که تاکنون توسط ناسا شناسایی شده و از جسمی به نام SAX J1808.4-3658 یا J1808 آمده است. نکته قابل توجه در مورد این رویداد این است که بسیاری از پدیده‌هایی را که دانشمندان قبلاً هرگز در کنار هم ندیده‌‌اند، در این انفجار با یکدیگر ادغام شده بودند.

پیتر بولت (Peter Bult) محقق اخترفیزیک مرکز پرواز فضایی گودارد (Goddard Space Flight Center) ناسا اظهار کرد: «این انفجار واقعا هیجان‌انگیز بود؛ ما شاهد تغییر دو مرحله‌ای در روشنایی این انفجار بودیم که فکر می‌کنیم با بیرون کشیدن لایه‌های جداگانه از سطح تپ‌اختر و سایر موارد ایجاد شده است. اخترشناسان این اشعه را اشعه ایکس نوع I طبقه‌بندی کردند.»

به لطف مشاهدات تلسکوپ نایسر، دانشمندان می‌توانند چنین انفجار شدیدی را بهتر درک کنند و اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها کسب نمایند. آن‌ها معتقدند که این انفجار گرماهسته‌ای توسط هلیوم که در زیر سطح تپ‌اختر وجود دارد، ایجاد شده و در یک بلوک کربن قرار گرفته است.

سازمان ها | NASA | NASA's Goddard Space Flight Center
افراد | Peter Bult

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بعد از انفجار یک ستاره چه چیزی مشاهده می‌شود؟

1398/06/13
سازمان ناسا (NASA) تصویری از بقایای ابرنواختری به نام کاسیوپیا آ (Cassiopeia A) را منتشر کرد که توسط تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-ray) رصد شده است. تصویری که پهنه‌ای درخشان و تابان...

مرکز کهکشان راه شیری ۳.۵ میلیون سال پیش منفجر شده است

1398/07/24
محققان استرالیایی و آمریکایی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد مرکز کهکشان راه شیری در گذشته‌ای نه چندان دور، منفجر شده است. به گفته آن‌ها حدود ۳.۵ میلیون سال پیش دو انفجار مخروطی شکل...

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.