1398/08/22

آغاز سفر بازگشت کاوشگر ژاپنی به زمین

کاوشگر ژاپنی هایابوسا-۲ (Hayabusa-2) روز چهارشنبه ۱۳نوامبر ساعت ۱۰:۰۵ به وقت ژاپن، پس از اتمام مأموریت بی‌سابقه‌اش جهت جمع‌آوری نمونه‌های خاک از سیارک ریوگو (Ryugu) که نزدیک به ۳۲۲ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، سفر خود را به سوی زمین آغاز کرد.
آغاز سفر بازگشت کاوشگر ژاپنی به زمین

کاوشگر ژاپنی هایابوسا-۲ (Hayabusa-2) روز چهارشنبه ۱۳نوامبر ساعت ۱۰:۰۵ به وقت ژاپن، پس از اتمام مأموریت بی‌سابقه‌اش جهت جمع‌آوری نمونه‌های خاک از سیارک ریوگو (Ryugu) که نزدیک به ۳۲۲ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، سفر خود را به سوی زمین آغاز کرد. این کاوشگر پس از حدوداً یک سال و پنج ماه و دوبار فرود موفق بر سطح ریوگو از مدار این سیارک خارج شده و انتظار می‌رود اواخر سال ۲۰۲۰ به زمین برسد. مقدمات سفر کاوشگر یادشده به سمت زمین تابستان امسال و از لحظه قرار گرفتن نمونه خاک سیارک ریوگو درون کپسول آغاز شد.

هایابوسا-۲ یک مأموریت جمع‌آوری نمونه از سطح سیارک ریوگو توسط آژانس کاوش‌های فضایی ژاپن (JAXA) است. این مأموریت ادامه برنامه هایابوسا-۱ بوده و با توجه به نقاط ضعف و موفقیت‌های آن فضاپیما و استفاده از تجارب به دست آمده، به فضا ارسال شده است.

آغاز سفر بازگشت کاوشگر ژاپنی به زمین

سیارک ریوگو

در صورتی که بازگشت هایابوسا-۲ مطابق برنامه‌ریزی‌ها صورت پذیرد، این نخستین مأموریت فضایی موفقیت‌آمیز برای جمع‌آوری نمونه‌های سنگ از زیر سطح یک سیارک و ارسال آن‌ها به زمین خواهد بود. دانشمندان امیدوارند این سیارک که تصور می‌شود حاوی مقادیر نسبتاً زیادی از مواد آلی و آب از بدو تولد یعنی حدود ۴.۶ میلیارد سال قبل باشد، سرنخ‌هایی را در مورد منظومه شمسی در آن زمان ارائه دهد.

این کاوشگر برخلاف فضاپیماهای قبلی در جو زمین آتش نخواهد گرفت و محموله‌اش را در منطقه‌ای در جنوب صحرای استرالیا به ژاپنی‌ها تحویل خواهد داد؛ سپس در فضا خواهد ماند تا در مأموریت‌های آینده به کار گرفته شود.

سازمان ها | JAXA

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاوشگر ژاپنی نمونه‌های جمع‌آوری شده از سیارک ریوگو را به زمین ارسال می‌کند

1398/06/16
سازمان فضایی ژاپن (JAXA) قصد دارد فرودگر دیگری را روی سیارک ریوگو (Ryugu) نشانده و قطعاتی از آن را به زمین بازگرداند. چالش بعدی برای فضاپیمای هایابوسا ۲ (Hayabusa2) رها کردن فرودگر MINERA-II2...

کاوشگر چینی موفق به رشد پنبه روی ماه شد

1398/07/23
کاوشگر چانگ‌ای ۴ (Chang’e 4) یک رکورد جدید روی ماه به جا گذاشته است. این کاوشگر چینی که در بخش پنهان ماه فرود آمده برای اولین بار موفق به رشد دادن پنبه روی این قمر شده است.

کاوشگر اینسایت موفق به انجام عملیات حفاری در مریخ شد

1398/07/30
طبق علام آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، کاوشگر اینسایت (Insight) سرانجام موفق به حفر مریخ شده است. این کاوشگر قرار بود چاله‌ای را به منظور اندازه‌گیری گرمای فرّار از فضای داخلی مریخ حفر...

پربازدیدکننده ترین خبر

ساخت حامل فضایی غول‌پیکر ناسا برای پرتاب به ماه به‌اتمام رسید+فیلم

مطابق اعلام جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine)، رئیس ناسا، کار ساخت حامل فضایی غول‌پیکر این سازمان با نام اسپیس لانچ سیستم (Space Launch System به اختصار SLS) که قرار است در پروژه بازگشت به ماه موسوم به آرتمیس (Artemis) فضانوردان آمریکایی را به تنها قمر زمین ببرد، به پایان رسیده است.