1398/08/22

ایجاد نخستین منطقه اقتصادی زمین-ماه توسط چین

بائو ویمین (Bao Weimin) مدیر کمیسیون علوم و فناوری شرکت علوم و فناوری هوافضای چین (CASC) اعلام کرده است که این کشور در نظر دارد تا نخستین منطقه اقتصادی زمین-ماه را تا سال ۲۰۵۰ ایجاد کند.
ایجاد نخستین منطقه اقتصادی زمین-ماه توسط چین

چین در سال‌های اخیر به صورت فعالانه در اکتشافات فضایی سرمایه‌گذاری کرده است و آخرین نمونۀ آن را می‌توان ارسال موفق یک کاوشگر رباتیک به نیمۀ تاریک ماه ذکر نمود. پکن هم‌اکنون به دنبال انجام مأموریت‌های اکتشافی ماه در آینده، از جمله یک مأموریت سرنشین‌دار است.

بائو ویمین ،(Bao Weimin) مدیر کمیسیون علوم و فناوری شرکت علوم و فناوری هوافضای چین (CASC)، اعلام کرده است که این کشور در نظر دارد تا نخستین منطقۀ اقتصادی زمین-ماه را تا سال ۲۰۵۰ ایجاد کند. طبق صحبت‌های وی چین برنامه دارد که بر  مطالعاتی با هدف تخمین هزینۀ به ثمر رساندن این ایده و راه‌اندازی یک سامانۀ حمل‌و‌نقل بین زمین و قمر آن سرمایه‌گذاری کند. اما نقشی که پکن امیدوار است در مسیر تجاری بین این دو جرم کیهانی بازی کند چقدر بزرگ است؟ در مصاحبه‌ای که رسانۀ گلوبال تایمز (Global Times) با فعالان صنعت فضایی در این مورد انجام داده است تخمین زده شده است که این منطقه اقتصادی می‌تواند تا سالانه ۱۰ تریلیون دلار درآمد ایجاد کند. بائو ویمین خاطرنشان کرد که اکتشافات فضایی، پتانسیل اقتصادی بالایی دارند.

به گفتۀ دکتر نامراتا گوسوامی (Namrata Goswami) از تحلیلگران راهبردی سیاست‌های فضایی و روابط بین‌المللی، هدف چین از دنبال‌کردن این پروژه، ایجاد اقتصاد فضاپایه است. به عقیدۀ وی چین با دنبال‌کردن تأسیس منطقۀ اقتصادی زمین-ماه، سعی می‌کند که حق شکل‌دهی به آیندۀ عملیات‌های فضایی را به‌دست آورد. گوسوامی می‌گوید هدف چین از انجام این پروژه، دستیابی به توانایی قانون‌گذاری برای کسانی است که به این منطقۀ اقتصادی دسترسی پیدا می‎کنند یا از آن سود می‌برند. بنا بر اعلام ویمین سال ۲۰۳۰ برای پایان تحقیقات و دستیابی به فناوری و سال ۲۰۴۰ برای پیاده‌سازی سامانه حمل‌ونقل در نظر گرفته شده است.

طبق صحبت‌های دکتر گوسوامی چین همین حالا نیز سرمایه‌گذاری بر توسعۀ یک باتری خورشیدی فضاپایه SBSP)) را آغاز کرده است؛ فناوری‌ای که برای تأمین توان یک پایگاه فضایی در ماه مورد نیاز است. توسعه این فناوری در دو مرحله صورت می‌گیرد که مرحلۀ نخست آن قرار است تا سال ۲۰۲۵ با آزمایش در مدار LEO و مرحله دوم تا سال ۲۰۵۰ با آزمایش SBSP در مدار GEO پایان پذیرد.

به نظر می‌رسد که با پروژه‌های اخیر چین و آمریکا در ارتباط با ماه، رقابت این دو کشور در زمینه اکتشافات فضایی وارد مرحلۀ جدیدی شده است و ایجاد منطقۀ اقتصادی زمین-ماه بر روابط آینده دو کشور تأثیر مهمی خواهد گذاشت.

منبع: spacedaily
سازمان ها | CASC
افراد | Bao Weimin | Namrata Goswami

اقتصاد فضایی | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نسل جدید فضاپیمای چین برای سفر به ماه در راه است

1398/07/22
چین در حال توسعه فضاپیمای نسل جدید خود جهت انتقال انسان به فضا است؛ فضاپیمایی که فضانوردان را به ماه و سایر مقاصد در فضای عمیق خواهد رساند. این فضاپیمای جدید که هنوز نامی برای آن انتخاب...

چین خود را برای ساخت ایستگاه فضایی جدیدش آماده می‌کند

1398/07/30
با نزدیک‌تر شدن به اولین پرتاب فضاپیمای لانگ‌مارچ-۵بی (Long March-5B)، دست‌اندرکاران برنامه‌ فضایی چین خود را برای ساخت ایستگاه فضایی جدیدشان آماده می‌کنند. آن‌ها در حال آماده‌ شدن برای...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر ماهواره‌ای از شدت خسارات انفجار بندر بیروت

عصر روز سه‌شنبه ۴اوت (۱۴مرداد) انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان، رخ داد؛ انفجاری که خسارات بسیار شدیدی را متوجه این بندر و اطراف آن کرد و هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. اکنون شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs) تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که با مقایسه بندر بیروت، قبل و بعد از انفجار، شدت این خسارات و ابعاد آن را به‌خوبی نشان داده است.