1398/08/21

برگزاری اجلاس فضایی قزاقستان با حضور مقام سازمان فضایی ایران

صبح روز سه‌شنبه ۲۱آبان دکتر سعید قربانی، مدیرکل دفتر ریاست، روابط عمومی و دبیرخانه شورای‌عالی فضایی که از سوی آژانس فضایی قزاقستان (KazCosmos) برای حضور در اجلاس فضایی قزاقستان دعوت شده بود، با تلگت موسابایف (Talgat Musabayev)، فضانورد قزاقستان و مدیر سابق آژانس فضایی این کشور دیدار کرد.
برگزاری اجلاس فضایی قزاقستان با حضور مقام سازمان فضایی ایران

صبح روز سه‌شنبه ۲۱آبان دکتر سعید قربانی، مدیرکل دفتر ریاست، روابط عمومی و دبیرخانه شورای‌عالی فضایی که از سوی آژانس فضایی قزاقستان (KazCosmos) برای حضور در اجلاس فضایی قزاقستان دعوت شده بود، با تلگت موسابایف (Talgat Musabayev)، فضانورد قزاقستان و مدیر سابق آژانس فضایی این کشور دیدار کرد. در این جلسه نتیجه مذاکرات انجام شده در مهرماه سال جاری در تهران پیگیری شد.

برگزاری اجلاس فضایی قزاقستان با حضور مقام سازمان فضایی ایران

لازم به ذکر است در این اجلاس که با حضور نخست وزیر قزاقستان برگزار شد، نمایندگانی از کشورها و شرکت‌های خصوصی مختلف از جمله وزیر توسعه دیجیتال قزاقستان، دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس آژانس فضایی روسیه (Roscosmos)، مدیر مالی شرکت آمریکایی وان‌وب (OneWeb) و نمایندگانی از کشورهای فرانسه و چین حضور دارند.

مدیر مالی شرکت وان‌وب در این اجلاس از عزم جدی شرکت متبوع خود برای برقراری ارتباطات جهانی موبایل با پوشش فناوری نسل پنجم با استفاده از منظومه‌ ماهواره‌های مخابراتی سخن گفت. همچنین مدیر توسعه پایگاه فضایی بایکونور (Baikonur Cosmodrome) از بهره‌برداری از این پایگاه به عنوان یک مرکز گردشگری جهانی با استفاده از جاذبه‌های صنعت فضایی خبر داد.

در ادامه نیز نماینده سازمان همکاری‌های فضایی آسیا-اقیانوسیه (APSCO) به ٢٠ برنامه آموزشی فضایی در دست اقدام این سازمان اشاره کرد و از پروژه مشترک چین و ایتالیا برای ایجاد ایستگاه جهانی پایش کره زمین خبر داد. وی عنوان کرد از هر کشور دیگری که تمایل برای همکاری در این پروژه را داشته باشد و به آن‌ها بپیوندد استقبال می‌کنند.

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

فضانورد قزاقستانی عکس ماهواره‌ای تهران را به رئیس سازمان فضایی اهدا کرد

1398/07/14
تلگت موسابایف (Talgat Musabayev) فضانورد روسی که اصالتاً اهل قزاقستان است در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا، عکس ماهواره‌ای از شهر تهران را که توسط ماهواره سنجش از دور قزاقستانی گرفته شده...

رئیس سابق آژانس فضایی قزاقستان: آینده خوبی را برای حوزه فضایی ایران پیش‌بینی می‌کنم

1398/07/23
رئیس سابق آژانس فضایی قزاقستان (KazCosmos) با بیان اینکه مذاکرات ایران و قزاقستان برای توسعه همکاری‌های فضایی انجام شده است، گفت: «قزاقستان برای ساخت ماهواره‌بر و پرتاب ماهواره آماده همکاری...

پربازدیدکننده ترین خبر

آماده‌سازی تلسکوپ هابل برای انجام اولین مأموریت خود در سال ۱۹۹۳

ناسا تصویری از آماده‌سازی تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) برای انجام اولین مأموریت در فضا را منتشر کرد. در سال ۱۹۹۳ فضانوردانی که سوار بر فضاپیمای اِندِور (Endeavour) بودند، از بازوی روباتیک این فضاپیما برای دستیابی و گرفتن تلسکوپ هابل استفاده کردند تا این تلسکوپ را برای اولین مأموریت سرویس‌دهی خود آماده کنند.