1398/08/25

بحران کیهان‌شناسی؛ آیا عالم هستی کروی است؟

دانشمندان به تازگی مقاله‌ای نوشته و منتشر کرده‌اند که از احتمال کروی بودن عالم هستی حکایت دارد؛ به این معنی که اگر در یک جهت در فضا شروع به حرکت کنیم، سرانجام به مبدأ بازخواهیم گشت.
بحران کیهان‌شناسی؛ آیا عالم هستی کروی است؟

بسیاری از مردم تصور می‌کنند فضا صاف است؛ یعنی اگر در یک جهت سفر کنیم، از نقطه شروع حرکت بسیار دور خواهیم شد. دانشمندان به تازگی مقاله‌ای نوشته و منتشر کرده‌اند که از احتمال کروی بودن عالم هستی حکایت دارد؛ به این معنی که اگر در یک جهت در فضا شروع به حرکت کنیم، سرانجام به مبدأ بازخواهیم گشت.

با توجه به نظریه نسبیت آلبرت اینشتین (Albert Einstein)، فضا قابلیت خم شدن را دارد. دانشمندان با توجه به همین مسئله سه شکل باز، صاف و بسته را برای عالم هستی متصور شده‌اند. درک جهان صاف بسیار ساده است چون در زندگی روزمره آن را تجربه می‌کنیم. در این جهان، پرتوی نور تا بینهایت سفر می‌کند.

بحران کیهان‌شناسی؛ آیا عالم هستی کروی است؟

تابش زمینه کیهانی (تصاویر بالا) و شکل‌های احتمالی عالم هستی (تصاویر پایین)

جهان باز، همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید شبیه زین اسب بوده و پرتوی نور در آن خمیده می‌شود. جهان بسته اما شکلی کروی داشته و پرتوی نور با حرکتی حلقه‌ای سرانجام به نقطه آغاز باز می‌گردد.

دانشمندان برای اینکه شکل عالم هستی را مشخص کنند، به پدیده‌ای به نام «تابش زمینه کیهانی» (CMB) می‌نگرند. این پدیده، امواج رادیویی الکترومغناطیسی به جای مانده از مه‌بانگ یا بیگ بنگ (Big Bang) است. این تابش در سراسر عالم هستی پراکنده شده است و می‌توان به کمک تلسکوپ‌های رادیویی بسیار قدرتمند آن را تشخیص داد.

محققان در مقاله خود نوسانات تابش زمینه کیهانی را به کمک داده‌های به دست آمده از کاوشگر پلانک (Planck) بررسی کردند. این نوسانات مربوط به میزان ماده تاریک و انرژی تاریک در جهان هستی هستند و با اینکه دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند ماده تاریک یا انرژی تاریک را کشف کنند، ولی میزان تقریبی آن‌ها را تخمین زده‌اند.

بحران کیهان‌شناسی؛ آیا عالم هستی کروی است؟

دانشمندان با مشاهده همگرایی گرانشی قوی و غیر قابل انتظار در تابش زمینه کیهانی، دلیلی بر کروی بودن جهان هستی پیدا کرده‌اند. واضح‌ترین توصیفی که می‌توان برای یافته‌های جدید دانشمندان یافت، این است که شکل عالم هستی بسته بوده و آن‌طور که قبلاً تصور می‌شد صاف نیست. این یافته آن‌ چنان قابل توجه است که پژوهشگران آن را «بحران کیهان‌شناسی» نامیده‌اند. با این وجود همچنان موانعی وجود دارد که نمی‌توان با اطمینان از بسته بودن عالم هستی سخن گفت.

به عنوان مثال، جهان همواره در حال گسترش است ولی دانشمندان در سرعت گسترش آن اختلاف نظر دارند که پیش‌بینی انحنای آن را سخت‌تر می‌کند. علاوه بر این، تحلیل‌های دیگری از داده‌های ماهواره پلانک در دسترس هستند که از نظریه صاف بودن جهان پشتیبانی می‌کنند.

در حال حاضر شکل عالم هستی همانند علامت سؤالی بزرگ، فکر دانشمندان را درگیر خود کرده است.

منبع: دیجیاتو

افراد | Albert Einstein

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مرکز کهکشان راه شیری چند میلیون سال پیش منفجر شده است

1398/10/21
محققان استرالیایی و آمریکایی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد مرکز کهکشان راه شیری در گذشته‌ای نه چندان دور، منفجر شده است. به گفته آن‌ها حدود ۳.۵ میلیون سال پیش دو انفجار مخروطی شکل...

بازیافت در کهکشان‌ها

1398/08/15
برای مدت‌ها کهکشان‌ها به عنوان توده‎‌هایی از ماده تصور می‌شدند که در فضای خالی شناور بودند. اما حقیقت این است که ابری بزرگ و تقریباً نامرئی از گرد و غبار و گاز، آن‌ها را احاطه کرده است؛...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.