1398/08/23

سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی با کمک فناوری واقعیت مجازی

به لطف یک فناوری واقعیت مجازی (Virtual Reality)، مردم سراسر جهان می‌توانند به ایستگاه فضایی بین‌المللی قدم بگذارند. این پروژه «کاوشگران فضا» (Space Explorers) نام گرفته و با کمک یک دوربین ۳۶۰ درجه ساخته شده است.
سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی با کمک فناوری واقعیت مجازی

به لطف یک فناوری واقعیت مجازی (Virtual Reality)، مردم سراسر جهان می‌توانند به ایستگاه فضایی بین‌المللی قدم بگذارند. این پروژه «کاوشگران فضا» (Space Explorers) نام گرفته و با کمک یک دوربین ۳۶۰ درجه ساخته شده است. این دوربین که به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شده، توسط فضانوردان مستقر در این ایستگاه استفاده می‌شود تا نشان دهند که زندگی و پژوهش بر فراز ۴۰۰ کیلومتری زمین نیز جریان دارد.

استودیی که در این پروژه با ناسا همکاری کرده‌ است، فلیکس اند پاول (Felix & Paul Studios) نام دارد که دارای دوربین‌های با کیفیتی بود ولی ناسا یکی از دوربین‌ها با طول حدود ۱.۲ متر را برای ایستگاه فضایی نامناسب تشخیص داد. به این ترتیب در دسامبر۲۰۱۸ یک دوربین با طول کمتر به فضا فرستاده شد که هم‌اکنون نیز توسط فضانوردان برای فیلمبرداری استفاده می‌شود.

این دوربین تاکنون لحظات زیبایی در فضا را ثبت و ضبط کرده است؛ از غذا خوردن فضانوردان گرفته تا انجام آزمایش‌های علمی. از میان این آزمایش‌ها می‌توان به رشد گیاه و یا استفاده از ربات در فضا اشاره نمود.

مدیر استودیوی فلیکس گفته که هدف ما تهیه دوربینی بود که وقتی مخاطب تصاویر آن را می‌بیند، در آن غوطه‌ور شود. در این تصاویر برخلاف فیلم‌های هالیوودی، فضانوردان هم ستاره‌های فیلم هستند و هم خود در پشت دوربین قرار دارند.

البته این پروژه هنوز عملیاتی نشده است؛ طرحی که می‌تواند تجربه‌ای باورنکردنی را برای بینندگان منتقل کند. گام بعدی فیلمبرداری در این پروژه گرفتن فیلم راهپیمایی فضایی است که تاریخ اجرای آن هنوز مشخص نیست.

سازمان ها | NASA | Felix & Paul Studios

فضانوردی و سرنشین‌دار | تفریح و سرگرمی در فضا |

نظر شما
اخبار مرتبط

زمین را به صورت زنده از ایستگاه فضایی بین‌المللی مشاهده نمایید

1396/01/26
شما با استفاده از یک نرم‌افزار اندروید می‌توانید به صورت آنلاین کره زمین را از ایستگاه فضایی بین‌المللی مشاهده کنید. نرم افزار ISS Live - HD Earth viewing برنامه‌ای فوق‌العاده است که به...

سفر به فضا با استفاده از ماگ!

1398/06/17
زمانی‌که در کودکی از ما سوال می‌شد دوست داری در آینده چه شغلی داشته باشی؟ پاسخ بسیاری از ما فضانورد شدن بود. ولی این رؤیا برایمان محقق نشد و نتوانستیم به اکتشافات فضایی بپردازیم. اکنون با...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر ماهواره‌ای از شدت خسارات انفجار بندر بیروت

عصر روز سه‌شنبه ۴اوت (۱۴مرداد) انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان، رخ داد؛ انفجاری که خسارات بسیار شدیدی را متوجه این بندر و اطراف آن کرد و هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. اکنون شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs) تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که با مقایسه بندر بیروت، قبل و بعد از انفجار، شدت این خسارات و ابعاد آن را به‌خوبی نشان داده است.