1398/08/21

هزینه تولید فضاپیمای SLS ناسا ۱۳ برابر فالکون هوی است

برای نخستین بار برآوردهای هزینه دولت آمریکا برای ساخت و پرتاب هر فضاپیمای SLS منتشر شده که از رقمی بسیار هنگفت حکایت دارد. بر اساس نامه‌ای که کاخ سفید برای سناتورها ارسال کرده این هزینه سرسام‌آور بالغ بر ۲ میلیارد دلار است.
هزینه تولید فضاپیمای SLS ناسا ۱۳ برابر فالکون هوی است

برای نخستین بار برآوردهای هزینه دولت آمریکا برای ساخت و پرتاب هر فضاپیمای SLS منتشر شده که از رقمی بسیار هنگفت حکایت دارد. بر اساس نامه‌ای که کاخ سفید برای سناتورها ارسال کرده این هزینه سرسام‌آور بالغ بر ۲ میلیارد دلار است.

مقامات ناسا طی یک دهه‌ای که از پروژه تولید فضاپیمای SLS می‌گذرد، همواره درباره هزینه توسعه و پرتاب آن سکوت کرده‌اند. این سکوت یا ناشی از دشوار بودن برآورد هزینه در مراحل اولیه بوده یا مقامات آژانس مذکور از این هراس داشته‌اند که سناتورها به خاطر هزینه کلان پروژه با آن موافقت نکنند. احتمالاً گزینه دوم مانع اصلی بوده چرا که فضاپیمای فالکون هوی (Falcon Heavy) با دو سوم ظرفیت باربری SLS تنها ۱۵۰ میلیون دلار ارزش دارد.

هزینه تولید فضاپیمای SLS ناسا ۱۳ برابر فالکون هوی است

پیمانکار اصلی پروژه SLS شرکت بوئینگ (Boeing) است و تا پایان سال ۲۰۲۰ که فرایند تولید تکمیل می‌شود، این هزینه حتی از ۲ میلیارد دلار هم بیشتر خواهد شد. بر اساس برنامه زمانبندی کنونی SLS در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب می‌گردد.

دولت در این نامه صدها میلیون دلاری را که صرف توسعه و بازسازی سامانه‌های زمینی فضاپیمای مذکور می‌شود در نظر نگرفته که اگر آن‌ها را برای ۱۰ پرتاب SLS طی سال ۲۰۲۰ در نظر بگیریم، هزینه‌های توسعه بالغ بر ۴ میلیارد دلار خواهد شد.

این مبلغ تنها شامل ساختار مرکزی، بوسترهای کمکی و بخش فوقانی پایه است اما توسعه و اضافه کردن بخش اکتشافی نیز صدها میلیون دیگر خرج روی دست دولت می‌گذارد. پس از آن هم نوبت به فضاپیمای اوریون (Orion) می‌رسد که مطابق برآوردهای ناسا، مأموریت شش ماهه آن مستلزم بودجه ۷۵۰ میلیون دلاری است.

البته مبلغ اعلام شده از سوی کاخ سفید علاوه بر هزینه حاشیه‌ای ساخت این فضاپیما، هزینه‌های ثابت آماده نگه‌داشتن ارتشی از هزاران نفر پرسنل و صدها تأمین کننده در سراسر کشور را نیز شامل می‌شود که در صورت تداوم تولید طی سال‌های آینده تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA | Boeing

ماهواره‌بر و پرتاب | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مراحل ساخت فضاپیمای قدرتمند SLS ناسا رو به اتمام است

1398/06/31
پنج قسمت نهایی فضاپیمای غول‌پیکر اسپیس لانچ سیستم (Space Launch System به اختصار SLS) توسط گروه مهندسین سازمان ناسا (NASA) در مرکز مونتاژ میشو (Michoud Assembly Facility) در شهر نیواورلئان...

مجهز شدن نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ به سه موتور رپتور

1398/07/06
نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ ام‌کا۱ (Starship Mk1) متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای نخستین بار به سه موتور رپتور (Raptor) مجهز شد. نصب این موتورهای غول‌آسا موفقیت مهمی برای این شرکت...

نسل جدید فضاپیمای چین برای سفر به ماه در راه است

1398/07/22
چین در حال توسعه فضاپیمای نسل جدید خود جهت انتقال انسان به فضا است؛ فضاپیمایی که فضانوردان را به ماه و سایر مقاصد در فضای عمیق خواهد رساند. این فضاپیمای جدید که هنوز نامی برای آن انتخاب...

اسپیس‌ایکس ساخت فضاپیمای نسل جدید خود را آغاز کرد

1398/07/29
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) ساخت فضاپیمای نسل جدید استارشیپ (Starship) را آغاز کرده است. این شرکت شروع به ساخت جدیدترین نمونه‌ها از فضاپیمای مذکور کرده تا بیشتر از هر زمانی به انجام مأموریت‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

آماده‌سازی تلسکوپ هابل برای انجام اولین مأموریت خود در سال ۱۹۹۳

ناسا تصویری از آماده‌سازی تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) برای انجام اولین مأموریت در فضا را منتشر کرد. در سال ۱۹۹۳ فضانوردانی که سوار بر فضاپیمای اِندِور (Endeavour) بودند، از بازوی روباتیک این فضاپیما برای دستیابی و گرفتن تلسکوپ هابل استفاده کردند تا این تلسکوپ را برای اولین مأموریت سرویس‌دهی خود آماده کنند.