1398/08/20

انتشار تصویر ماهواره‌ای از جابه‌جایی پوستۀ زمین در زلزلۀ آذربایجان شرقی

سازمان فضایی ایران تصویر نقشه‌ای را منتشر کرده که جابجایی پوسته زمین در اثر زلزله ۱۷ آبان ۹۸ آذربایجان شرقی با استفاده از تصاویر ماهواره سنتینل-۱ (Sentinel-1) را در راستای دید ماهواره نشان می‌دهد.
انتشار تصویر ماهواره‌ای از جابه‌جایی پوستۀ زمین در زلزلۀ آذربایجان شرقی

سازمان فضایی ایران تصویر نقشه‌ای را منتشر کرده است که جابه‌جایی پوستۀ زمین در اثر زلزلۀ ۱۷ آبان ۱۳۹۸ آذربایجان شرقی را با استفاده از تصاویر ماهوارۀ سنجش از دور سنتینل-۱ (Sentinel-1) در راستای دید ماهواره نشان می‌دهد. برای تهیۀ این نقشه از تصاویر ۶ و ۱۸ آبان ۹۸ و روش تداخل‌سنجی راداری استفاده شده است. حداکثر جابه‌جایی حدود ۱۰‌ سانتی‌متر در حوالی روستای حلمسی شهرستان میانه بوده است.

انتشار تصویر ماهواره‌ای از جابه‌جایی پوستۀ زمین در زلزلۀ آذربایجان شرقی

دایره‌های کوچک سیاه‌رنگ در تصویر نشان‌دهندۀ شدت زلزله هستند و هر چه بزرگ‌تر باشند بدان معناست که زلزله در آن منطقه دارای شدت بیشتری بوده است. رنگ‌های زمینۀ تصویر نیز بیانگر میزان جابه‌جایی پوستۀ زمین هستند و بیشترین آن حدوداً ۱۰۰ میلی‌متر است که با رنگی مایل به صورتی در تصویر مشخص شده است.

انتشار تصویر ماهواره‌ای از جابه‌جایی پوستۀ زمین در زلزلۀ آذربایجان شرقی

سنتینل-۱ یک مأموریت فضایی است که سرمایه‌گذاری آن توسط اتحادیۀ اروپا (European Union) و امور اجرایی آن توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) در قالب برنامه کوپرنیک (Copernicus) انجام شده است. این ماهواره مجهز به رادار دهانه ترکیبی در باند C است که به این ماهواره توانایی تصویربرداری در تمامی ساعات شبانه‌روز و همۀ شرایط آب و هوایی را می‌دهد. سنتینل-۱ که توسط شرکت ایتالیایی-فرانسوی تالس آلنیا اسپیس (Thales Alenia Space) ساخته شده است در سال ۲۰۱۴ مأموریت خود را آغاز کرد.

گفتنی است در ساعت ۲:۱۷ بامداد روز ۱۷ آبان زلزله‌ای با قدرت ۵.۹ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری در استان آذربایجان شرقی به وقوع پیوست. این زلزله ۶ شهر و ۱۴۵ روستا که جمعیتی بالغ بر ۱۲۱ هزار نفر را شامل می‌شدند تحت تأثیر خود قرار داد. زمین‌لرزۀ مذکور در شهرهای میانه، سراب، بستان‌آباد، ترک، هشترود، ترکمنچای و روستاهای اطراف احساس شده است.

سنجش از دور | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر ماهواره‌ای از انفجار تأسیسات نفتی آرامکو عربستان

1398/06/24
تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده توسط شرکت فضایی پلنت (Planet Labs) دود عظیم ناشی از انفجار در پالایشگاه نفت عربستان سعودی را به ثبت رسانده است؛ انفجار‌ی که در نتیجه حملات یمنی‌ها به تأسیسات...

انتشار تصویر ماهواره‌ای از طوفان هاگیبیس ژاپن

1398/07/23
ماهواره Suomi NPP متعلق به سازمان‌های ناسا (NASA) و اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) تصویری از طوفان اخیر ژاپن موسوم به هاگیبیس (Hagibis) را به ثبت رسانده که مانند چشمی پر شده از ابر...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.