1398/08/19

کشف دیوار کهن ۱۱۵ کیلومتری در غرب ایران به کمک تصاویر ماهواره‌ای

یک باستان‌شناس ایرانی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای بقایای یک دیوار سنگی باستانی در غرب ایران به طول ۱۱۵ کیلومتر را شناسایی کرد. در تصویر ماهواره‌ای که در تاریخ ۳۱ ژوئیه سال جاری میلادی توسط ماهواره سنجش از دور WorldView-2 ثبت شده، این دیوار سنگی قابل مشاهده است.
کشف دیوار کهن ۱۱۵ کیلومتری در غرب ایران به کمک تصاویر ماهواره‌ای

یک باستان‌شناس ایرانی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای بقایای یک دیوار سنگی باستانی در غرب ایران به طول ۱۱۵ کیلومتر را شناسایی کرد. در تصویر ماهواره‌ای زیر که در تاریخ ۳۱ ژوئیه سال جاری میلادی توسط ماهواره سنجش از دور WorldView-2 ثبت شده، این دیوار سنگی قابل مشاهده است.

کشف دیوار کهن ۱۱۵ کیلومتری در غرب ایران به کمک تصاویر ماهواره‌ای

سجاد علی‌بیگی دانشجوی دکتری رشته باستان‌شناسی دانشگاه تهران در مقاله‌ای که در نشریه Antiquity منتشر شده نوشته است بقایای این دیوار در منطقه سر پل ذهاب در غرب ایران شناسایی شده و شامل یک میلیون متر مکعب سنگ است که ساخت آن نیازمند نیروی کار، زمان و مصالح قابل توجهی بوده است. بقایای این دیوار سنگی کهن از کوهستان بمو در شمال آغاز می‌شود و تا نزدیکی روستای ژاومرگ در جنوب امتداد می‌یابد. در حالی که باستان‌شنان از وجود این دیوار خبری نداشتند اما ساکنین نزدیک به این دیوار از دیرباز آن را با نام گاوری (Gawri) می‌شناختند. 

کشف دیوار کهن ۱۱۵ کیلومتری در غرب ایران به کمک تصاویر ماهواره‌ای

گفتنی است ماهواره WorldView-2 متعلق به شرکت دیجیتال‌گلوب (DigitalGlobe) از زیرمجموعه‌های شرکت ماکسار (Maxar Technologies) یک ماهواره سنجش از دور تجاری می‌باشد که توسط شرکت بال آئرواسپیس (Ball Aerospace & Technologies) ساخته است. این ماهواره در اکتبر سال ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد و اکنون در فاصله ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد.

سنجش از دور | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر ماهواره‌ای از انفجار تأسیسات نفتی آرامکو عربستان

1398/06/24
تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده توسط شرکت فضایی پلنت (Planet Labs) دود عظیم ناشی از انفجار در پالایشگاه نفت عربستان سعودی را به ثبت رسانده است؛ انفجار‌ی که در نتیجه حملات یمنی‌ها به تأسیسات...

انتشار تصویر ماهواره‌ای از طوفان هاگیبیس ژاپن

1398/07/23
ماهواره Suomi NPP متعلق به سازمان‌های ناسا (NASA) و اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) تصویری از طوفان اخیر ژاپن موسوم به هاگیبیس (Hagibis) را به ثبت رسانده که مانند چشمی پر شده از ابر...

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از محل اختفا و مرگ رهبر داعش

1398/08/07
شرکت ماکسار (Maxar Technologies) تصاویر ماهواره‌ای از محل کشته شدن ابوبکر البغدادی (Abu Bakr al-Baghdadi) رهبر گروه داعش منتشر کرده است. در این تصاویر که از فواصل ۱۰۰۰ فوتی و ۱۰۰ فوتی به...

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از آتش‌سوزی‌های گسترده اخیر در کالیفرنیای آمریکا

1398/08/13
شرکت ماکسار (Maxar Technologies) تصاویر ماهواره‌ای از آتش‌سوزی اخیر کالیفرنیا منتشر کرده که وسعت آن را به خوبی نشان می‌دهد؛ تصاویری که در روزهای ۲۷ و ۳۰ اکتبر به ثبت رسیده‌اند.

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.