1398/08/18

گزارشی از تشکیل نخستین زون فضایی رَبع رشیدی در تبریز

عصر روز دوشنبه ١٣ آبان و همزمان با افتتاح هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری رَبع رشیدی، نخستین زون فناوری فضایی نمایشگاه به همت پژوهشکده رانشگرهای پژوهشگاه فضایی ایران در تبریز گشایش یافت.
گزارشی از تشکیل نخستین زون فضایی رَبع رشیدی در تبریز

عصر روز دوشنبه ١٣ آبان و همزمان با افتتاح هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری رَبع رشیدی، نخستین زون فناوری فضایی نمایشگاه به همت پژوهشکده رانشگرهای پژوهشگاه فضایی ایران در تبریز گشایش یافت. در این زون فضایی، متخصصان و فناوران این پژوهشگاه به همراه برخی از دانشگاه‌ها، شرکت‌های خصوصی، استارت‌آپ‌ها و واحدهای صنعتی دستاوردهای خود را در حوزه فناوری و نوآوری فضایی به نمایش گذاشتند.

گزارشی از تشکیل نخستین زون فضایی رَبع رشیدی در تبریز

روز سه‌شنبه و در حاشیه زون فضایی نمایشگاه ربع رشیدی، همایش فناوری فضایی و نقش مؤثر آن در عصر پیش‌رو در سالن شمس تبریزی نمایشگاه بین‌المللی تبریز آغاز به کار کرد. در این همایش موضوعاتی در خصوص شبه‌ماهواره، منظومه ماهواره‌ای، کاربرد تصاویر اپتیک و حرارتی در شناسایی وضعیت دریاچه ارومیه و نیز کاربرد سنجش از دور در کشاورزی مطرح شد.

در این روز همچنین در نشستی مشترک میان نمایندگان پژوهشگاه فضایی ایران و دانشگاه تبریز، در محل این دانشگاه، آخرین وضعیت طرح‌‏های پژوهشی مشترک و زمینه‏‌های پژوهشی مورد علاقه طرفین بررسی شد و توافقاتی برای همکاری‏‌های مشترک آینده صورت گرفت. این جلسه با حضور معاون پژوهشی پژوهشگاه فضایی ایران، ریاست پژوهشکده رانشگرهای فضایی و هیأت همراه و نیز معاون پژوهشی دانشگاه تبریز و جمعی از اعضای هیأت ‏‌علمی این دانشگاه تشکیل گردید.

روز چهارشنبه نیز دکتر علی جهانگیری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان شرقی و دبیر جشنواره و نمایشگاه ربع رشیدی، از زون فضایی این نمایشگاه بازدید کرد. دکتر جهانگیری زون فضایی را پربار دانست و گفت: «توانمندی‌های ارزشمندی در این نمایشگاه ارائه شده است.» دبیر جشنواره و نمایشگاه ربع رشیدی از پژوهشگاه فضایی ایران برای برپایی زون فضایی تقدیر کرد و ادامه مسیر در سال‌های آتی را بسیار روشن و امیدوار کننده دانست.

گزارشی از تشکیل نخستین زون فضایی رَبع رشیدی در تبریز

وی افزود: «با توجه به سرریز فناوری گسترده حوزه فضایی، حضور فعالان این حوزه در نمایشگاه‌هایی مثل ربع رشیدی فرصتی برای گسترش تعامل با صنایع دیگر است.» وی ادامه داد: «حضور فعالان فضایی در این نمایشگاه میزان آگاهی مردم را از دستاوردهای موجود در پژوهشگاه فضایی و حوزه فضایی کشور افزایش داده و موجب تقویت امید به آینده کشور در این حوزه می‌شود.»

زون فضایی هفتمین نمایشگاه بین المللی ربع رشیدی تبریز در سومین روز، همچنان مورد استقبال مسئولان قرار گرفت. دکتر معصومه آقاپور، دبیر کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با حضور در غرفه پژوهشگاه فضایی ایران و بازدید از دستاوردهای فضایی اظهار داشت: «برپایی زون فضایی در نمایشگاه بین‌المللی ربع رشیدی تجسم واقعی شعار ما می‌توانیم جوانان ایرانی است.»

روز پنجشنبه دکتر علی جعفرصالحی، سرپرست معاونت طراحی و تضمین مأموریت پژوهشگاه، ضمن بازدید از زون فضایی در هفتمین نمایشگاه ربع رشیدی و نیز رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی اظهار نمود: «صنعت فضایی کشور، صنعتی تمام عیار و تخصصی بوده و توسعه شبکه‌های همکار، الزامی جدی برای توسعه این صنعت است.»

گزارشی از تشکیل نخستین زون فضایی رَبع رشیدی در تبریز

وی با اشاره به دیدگاه ملی این پژوهشگاه، از ساخت و راه‌اندازی مرکز تجمیع، یکپارچه‌سازی و آزمون سامانه‌های فضایی پژوهشگاه فضایی ایران برای استفاده تمامی فعالان حوزه فضایی کشور یاد کرد و گفت: «پژوهشگاه فضایی ایران در توسعه همکاری با سایر نهادهای داخلی، به ویژه دانشگاه‌ها، بسیار مصمم و جدی است.»

روز جمعه ۱۷ آبان که آخرین روز برگزاری این زون فضایی بود وزیر صمت و همچنین نائب رئیس مجلس شورای اسلامی از آن بازدید به عمل آوردند. دکتر رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن بازدید از غرفه پژوهشگاه فضایی، با ابراز خرسندی از میزان پیشرفت فناوری‌های فضایی در کشور خاطر نشان ساخت که پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران باید قطب فناوری فضایی در استان آذربایجان شرقی  باشد. وی با ابراز آشنایی با فعالیت‌ها و دستاوردهای متخصصان پژوهشگاه فضایی ایران، نتایج حاصله را افتخارآمیز خواند.

گزارشی از تشکیل نخستین زون فضایی رَبع رشیدی در تبریز

همچنین دکتر مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن بازدید خود گفت: «آنچه در اینجا عرضه شده نشان از خلاقیت و نوآوری و توانمندی‌هایی است که متخصصان و عزیزان ما در کشور دارند. اما بهره‌برداری مفید از این توانمندی‌ها و نوآوری‌ها در هر حوزه، نیاز به حلقه‌های رابط دارد تا حلقه‌های گمشده را بهم متصل کند.»

گزارشی از تشکیل نخستین زون فضایی رَبع رشیدی در تبریز

وی توضیح داد این مجموعه نیاز به هماهنگ‌کننده بین خلاق و نوآور و فناور با مصرف کننده دارد که نگاه تولیدکننده و مصرف‌کننده را بهم ربط دهد تا از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده شود. وی خواستار این شد که سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان بیایند و این توانایی‌ها را ببینند و با فناوران و نوآوران و تولیدکنندگان در ارتباط باشند.

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

انتخاب پژوهشکده رانشگرهای فضایی به عنوان متولی زون تخصصی نوآوری و فناوری‌های فضایی رَبع رشیدی

1398/06/26
پژوهشکده رانشگرهای فضایی متولی زون تخصصی نوآوری و فناوری‌های فضایی برای هفتمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری رَبع رشیدی ۲۰۱۹ (2019 RINOTEX) در سال‌ جاری شد.

اولین زون فناوری فضایی در جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی

1398/07/14
هفتمین دوره نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی (Rinotex ۲۰۱۹) از تاریخ ۱۳ الی ۱۷ آبان سال جاری در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار خواهد شد. پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه...

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.