1398/08/19

چشم‌انداز زیبای مریخ مه‌آلود از نگاه کاوشگر کنجکاوی

کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) متعلق به ناسا تصویری خیره کننده و منحصر به فرد را از مریخ ثبت کرده که در آن فضا مه‌آلود به نظر می‌آید. کنجکاوی این روزها در مریخ سرگرم جستجو در منطقه‌ای به نام Central Butte است که در دهانه گیل (Gale) واقع شده و دمای آن تا منفی ۹۰ درجه سانتیگراد هم می‌رسد.
چشم‌انداز زیبای مریخ مه‌آلود از نگاه کاوشگر کنجکاوی

کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) متعلق به ناسا تصویری خیره کننده و منحصر به فرد را از مریخ ثبت کرده که در آن فضا مه‌آلود به نظر می‌آید. کنجکاوی این روزها در مریخ سرگرم جستجو در منطقه‌ای به نام Central Butte است که در دهانه گیل (Gale) واقع شده و دمای آن تا منفی ۹۰ درجه سانتیگراد هم می‌رسد. محققان ناسا علاقه زیادی به شناسایی ویژگی‌های سطح این منطقه دارند و این کاوشگر نیز اخیراً تصویری جذاب از قسمت‌های صخره‌ای آن به زمین ارسال کرده است.

این دهانه چند میلیارد سال قبل و پس از برخورد یک شهاب‌سنگ به مریخ شکل گرفت. دهانه گیل زمانی بستر یک دریاچه باستانی بوده اما مدت‌هاست که تنها رسوب‌هایی از آن به یادگار مانده است. در مرکز این دهانه کوه شارپ (Mount Sharp) با ارتفاع ۵ کیلومتر قرار گرفته که دیواره‌های آن در تصویر به چشم می‌خورد.

چشم‌انداز زیبای مریخ مه‌آلود از نگاه کاوشگر کنجکاوی

منظره افق در این تصویر در نگاه اول مه‌آلود یا ابری به نظر می‌رسد اما سوژه اصلی آن دهانه گیل با دیواره‌های مرتفع هستند که در میان آن نیز کوه شارپ قد برافراشته است. تاکنون تصاویر بسیاری از مریخ به زمین ارسال شده اما این عکس به خاطر شباهت آن به نمایی زمستانی از مناظر زمینی توجه اخترشناسان و علاقه‌مندان به فضا را به خود جلب کرده است.

کوه شارپ از لایه‌های بسیاری تشکیل شده که به باور دانشمندان طی بازه زمانی طولانی و از انباشت رسوب‌های دهانه گیل تشکیل شده است. محققان در میان لایه‌های متعدد شارپ به دنبال شواهدی از چگونگی تغییر محیط مریخ و تاریخچه وجود آب هستند.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصاویر ثبت شده توسط مدارگرد ناسا از سقوط بهمن در مریخ

1398/06/20
مدارگرد شناسایی مریخ (Mars Reconnaissance Orbiter به اختصار MRO) متعلق به سازمان ناسا (NASA) تصاویر فوق‌العاده‌ای از یک بهمن عظیم در حال سقوط از یک کوه در سیاره سرخ ثبت کرده است. در این...

ثبت تصویری از مریخ با دقتی بسیار بالا

1398/07/01
آژانس فضایی اروپا (ESA) عکس‌هایی با دقت بسیار بالا از سطح مریخ تهیه کرده که برای تکمیل آن‌ها از مجموعه عکس‌های گرفته شده توسط فضاپیمای مارس اکسپرس (Mars Express) استفاده شده است.

کشف بقایای یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری در سطح مریخ

1398/07/24
آژانس فضایی اروپا (ESA) تصاویری را از سطح مریخ به دست آورده که به کمک این تصاویر رد یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری را که البته سال‌هاست خشک شده، شناسایی نموده است.

شکار دو کاوشگر ناسا در مریخ توسط مدارگرد MRO

1398/07/30
مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) تصاویری از سیاره سرخ را به زمین ارسال کرده که در آن کاوشگرهای کنجکاوی (Curiosity) و اینسایت (InSight) دیده می‌شوند.

پربازدیدکننده ترین خبر

ساخت حامل فضایی غول‌پیکر ناسا برای پرتاب به ماه به‌اتمام رسید+فیلم

مطابق اعلام جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine)، رئیس ناسا، کار ساخت حامل فضایی غول‌پیکر این سازمان با نام اسپیس لانچ سیستم (Space Launch System به اختصار SLS) که قرار است در پروژه بازگشت به ماه موسوم به آرتمیس (Artemis) فضانوردان آمریکایی را به تنها قمر زمین ببرد، به پایان رسیده است.