1398/08/20

تداوم وابستگی ناسا به فضاپیمای سایوز روسیه

وابستگی ناسا به روس‌ها به این زودی خاتمه پیدا نمی‌کند و فعلاً برای انتقال فضانوردان به فضا چاره‌ای جز تکیه بر فضاپیمای سایوز (Soyuz) نخواهد داشت.
تداوم وابستگی ناسا به فضاپیمای سایوز روسیه

وابستگی ناسا به روس‌ها به این زودی خاتمه پیدا نمی‌کند و فعلاً برای انتقال فضانوردان به فضا چاره‌ای جز تکیه بر فضاپیمای سایوز (Soyuz) نخواهد داشت. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، دستور ساخت دو فضاپیمای جدید از نوع سایوز MS را صادر کرده که یکی از آن‌ها برای انتقال فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی به کار خواهد رفت.

این نسخۀ سایوز نخستین بار در ژوئیه سال ۲۰۱۶ به فضا پرتاب شد و مهم‌ترین بهینه‌سازی آن مربوط به رایانۀ TsVM-101 است که تنها یک هشتم نسخه‌های قبلی وزن دارد. هدف از تولید دومین فضاپیمای سایوز نیز اجرای سفرهای توریستی است که احتمالاً اواخر سال ۲۰۲۱ انجام می‌شود و درآمد خوبی را نصیب سازمان‌های فضایی خواهد کرد.

تداوم وابستگی ناسا به فضاپیمای سایوز روسیه

این تصمیم، در پی هشدار اخیر جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine)، مدیر ناسا، مبنی بر تأخیر در توسعۀ پروازهای فضایی اقتصادی توسط کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) اتخاذ شده است. در نتیجه راگوزین بر این باور است که آمریکایی‌ها در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ همچنان به صندلی‌هایی در سایوز MS نیاز خواهند داشت و می‌بایست مدل‌های جدیدی را برای آن زمان تولید کرد.

البته راگوزین که چندان دید مثبتی هم به رقبای آمریکایی ندارد از این مسئله به عنوان فرصتی برای انتقاد از برنامه‌ریزی طرف مقابل استفاده کرده است. روس‌ها به آمریکا هشدار داده‌اند که در صورت تأخیر در پروژه‌های توسعه فضاپیمای داخلی باید نیازشان به سایوز را زودتر با روسکاسموس در میان بگذارند چرا که تولید هر فضاپیمای سایوز دستکم دو سال زمان می‌برد.

با همۀ این‌ها، اوضاع برای آمریکایی‌ها چندان هم بد نیست و شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) امیدوار است فضاپیمای سرنیشن‌دار کرو دراگون تا سال آینده آماده پرواز شود. پروژۀ تولید استارلاینر سی‌اس‌تی‌-۱۰۰ (CST-100 Starliner) شرکت بوئینگ (Boeing) نیز چندان از برنامه‌ها عقب نمانده است.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | roscosmos | NASA | SpaceX | Boeing
افراد | Jim Bridenstine | Dmitry Rogozin

فضانوردی و سرنشین‌دار | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

توافق ناسا و لاکهید مارتین برای ساخت ۶ فضاپیمای اوریون دیگر

1398/07/06
بر اساس قرارداد جدیدی که میان آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، و شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) منعقد شده، این شرکت تعداد ۶ فضاپیمای اوریون (Orion) دیگر می‌سازد. هدف ناسا از قرارداد...

روس‌ها دلیل وجود سوراخ در بدنه فضاپیمای سایوز را به اطلاع ناسا نرسانده‌اند

1398/07/07
در ماه اوت سال گذشته، انتشار خبر وجود سوراخی در بدنه‌ فضاپیمای سایوز (Soyuz)، بحث‌های زیادی را برانگیخت. اکنون پس از گذشت بیش از یک‌ سال، به‌ نظر می‌رسد روس‌ها دلیل وجود این سوراخ را یافته‌اند؛...

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.