1398/08/14

آزمایش سامانه لغو پرتاب کپسول استارلاینر

شرکت بوئینگ (Boeing) یک آزمایش ایمنی کپسول سرنشین‌دار خود موسوم به استارلاینر سی‌اس‌تی-۱۰۰ (CST-100 Starliner) را به انجام رساند.
آزمایش سامانه لغو پرتاب کپسول استارلاینر

شرکت بوئینگ (Boeing) یک آزمایش ایمنی کپسول سرنشین‌دار خود موسوم به استارلاینر سی‌اس‌تی-۱۰۰ (CST-100 Starliner) را به انجام رساند. این آزمایش که مربوط به سامانۀ لغو پرتاب (Launch Abort System) استارلاینر می‌شد در منطقۀ موشکی وایت سندز (White Sands Missile Range) واقع در ایالت نیومکزیکو در جنوب غربی آمریکا صورت پذیرفت.

آزمایش سامانه لغو پرتاب کپسول استارلاینر

آزمایش مذکور به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده بود تا این کپسول ظرف مدت تنها ۵ ثانیه به سرعت ۶۵۰ مایل بر ساعت برسد. سپس استارلاینر چترهای نجات خود را طی سه مرحله و در مدت زمان ۲۵ ثانیه آزاد کرد. چتر نجات برای ایمنی خدمه بسیار مهم است چرا که شرایط یک فرود ایمن را برای فضانوردان فراهم می‌آورد.

گفتنی است کریس فرگوسن (Chris Ferguson)، فضانورد بوئینگ و نیکول من (Nicole Mann) و مایک فینک (Mike Fincke) فضانوردان ناسا که قرار است توسط استارلاینر به فضا منتقل شوند در محل انجام این آزمایش حضور داشتند. 

آزمایش سامانه لغو پرتاب کپسول استارلاینر

کپسول استارلاینر سی‌اس‌تی -۱۰۰ نام فضاپیمای تجاری ساخت شرکت بوئینگ به سفارش ناسا است. سی‌اس‌تی -۱۰۰ کوتاه شدۀ عبارت Crew Space Transportation است به معنی حمل و نقل فضایی خدمه که توانایی حمل فضانوردان به فضا را دارد.

ناسا چندی پیش یک قرارداد رسمی با شرکت‌های بوئینگ و اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای انتقال فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی از خاک آمریکا به امضا رساند تا این دو شرکت سفینه‌هایی را بدین منظور طراحی کرده و بسازند. در این راستا چند وقتی است که این دو شرکت با یکدیگر در حال رقابت هستند تا اولین پرواز تجاری خود را به فضا انجام دهند.

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

اعلام تاریخ اولین پرواز مداری کپسول استارلاینر

1398/07/24
بنابر اعلام شرکت بوئینگ (Boeing) کپسول حمل خدمه این شرکت موسوم به استارلاینر سی‌اس‌تی -۱۰۰ (CST-100 Starliner) در تاریخ ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) سال جاری اولین پرواز مداری را انجام خواهد داد.

دورخیز اسپیس‌ایکس برای آزمایش کپسول کرو دراگون در نوامبر سال جاری

1398/08/05
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد هفته آتی کپسول سرنشین‌دار کرو دراگون (Crew Dragon) را آزمایش کند. این کپسول آوریل سال جاری میلادی آزمایش شده بود ولی به دلیل نقص در سامانه‌هایش منفجر شد.

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.