1398/08/14

چتر نجات کپسول کرو دراگون ۱۳ بار متوالی آزمایش شد+فیلم

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) طی ۱۳ آزمایش متوالی و موفقیت آمیز سامانه چتر نجات کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) نشان داد که این سامانه قادر است کپسول مذکور را تنها با استفاده از ۳ چتر از ۴ چتر خود، فرود آورد.
چتر نجات کپسول کرو دراگون ۱۳ بار متوالی آزمایش شد+فیلم

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) طی ۱۳ آزمایش متوالی و موفقیت‌آمیز سامانۀ چتر نجات کپسول کرو دراگون را (Crew Dragon) نشان داد. این سامانه قادر است کپسول مذکور را تنها با استفاده از ۳ چتر از ۴ چتر خود، فرود آورد. در همین راستا اسپیس‌ایکس در حساب کاربری خود در توئیتر ویدئویی کوتاه از فرود کرو دراگون توسط سه چتر نجات Mark 3 منتشر کرد.

چترهای نجات فعلی با چترهای نجاتی که این شرکت برای اولین بار آزمایش کرده بود، تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارند. در این چترهای نجات، به جای استفاده از نایلون (nylon) بر تسمه‌ها، از زایلون (Zylon) استفاده شده که مادۀ پلیمری قوی‌تری بوده و توسط محققان دانشگاه استنفورد (Stanford University) ساخته شده است. این چترها همچنین از الگوی دوخت جدیدی برای توزیع مساوی وزن بار برخوردار هستند. این آزمایش نقطه عطفی در توسعه کرو دراگون است.

ایلان ماسک (Elon Musk)، رئیس اسپیس‌ایکس، مدتی پیش گفت: «ما به طور حتم می‌خواهیم قبل از ارسال فضانوردان به فضا با این کپسول حداقل ۱۰ آزمایش موفقیت‌آمیز پشت سر هم اجرا کنیم.» وی در نشستی با جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine)، مدیر ناسا، اعلام کرده بود که کپسول کرو دراگون می‌تواند برای اولین پرواز آزمایشی خدمه‌دار خود با عنوان Demo-2 در سه ماهۀ اول سال ۲۰۲۰ آماده شود.

کرو دراگون یک کپسول سر‌نشین‌دار قابل استفادۀ مجدد ساخت شرکت اسپیس‌ایکس است. شرکت‌های اسپیس‌ایکس و بوئینگ با همکاری یکدیگر روی ساخت کپسول‌هایی برای اعزام انسان به ایستگاه فضایی بین‌المللی از خاک آمریکا فعالیت می‌کنند. از زمان خاتمۀ برنامه شاتل فضایی (Space Shuttle) آمریکا در سال ۲۰۱۱، ارسال انسان به این ایستگاه از خاک این کشور صورت نگرفته است و آمریکا برای ارسال فضانوردان به فضا به کپسول‌های خریداری شدۀ سایوز (Soyuz) روسیه که از قزاقستان پرتاب می‌شوند، تکیه کرده است.

سازمان ها | SpaceX | Stanford University | NASA
افراد | Elon Musk | Jim Bridenstine

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

رئیس ناسا: کپسول سرنشین‌دار دراگون اوایل سال ۲۰۲۰ آماده پرتاب می‌شود

1398/07/21
جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) رئیس سازمان ناسا (NASA) در حضور ایلان ماسک (Elon Musk) مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) اعلام کرد که کپسول سرنشین‌دار دراگون (Crew Dragon) اوایل سال آینده...

دورخیز اسپیس‌ایکس برای آزمایش کپسول کرو دراگون در نوامبر سال جاری

1398/08/05
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد هفته آتی کپسول سرنشین‌دار کرو دراگون (Crew Dragon) را آزمایش کند. این کپسول آوریل سال جاری میلادی آزمایش شده بود ولی به دلیل نقص در سامانه‌هایش منفجر شد.

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.