1398/08/13

برگزاری نشست سازمان فضایی و دانشگاهیان استان گلستان

نشست همکاری‌های سازمان فضایی و دانشگاهیان استان گلستان در سالن اندیشه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.
برگزاری نشست سازمان فضایی و دانشگاهیان استان گلستان

نشست همکاری‌های سازمان فضایی و دانشگاهیان استان گلستان در سالن اندیشه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد. مینا بیاتی، مشاور رئیس سازمان فضایی در این نشست گفت: «پایش‌های انجام شده در بخش‌های مختلف مانند منابع طبیعی و هواشناسی جزو وظایف این سازمان نیست، بلکه در جهت افزایش فرهنگ استفاده از دانش فضایی و بومی در کشور انجام می‌شود.»

مینا بیاتی بیان کرد: «با استفاده از داده‌های این سازمان می‌توانیم نیازهای استان‌های کشور را بسنجیم و در اختیار نهادها و سازمان‌های مورد درخواست قرار دهیم. در این راستا موضوع توسعه استان‌ها و به تبع آن توسعه کشور، با شتاب بیشتری پیگیری می‌شود.»

وی تصریح کرد: «ما در سازمان فضایی کشور آمادگی داریم تا تصاویر و داده‌های مورد نیاز و مرتبط با استان گلستان را تهیه و در اختیار محققان قرار دهیم.» مشاور رئیس سازمان فضایی در خصوص کاربرد فناوری فضایی در پایش زمین، گفت: «پایش سطح آب دریاچه‌ها، پایش آتش‌سوزی و پایش طوفان و گرد و غبار در این حوزه انجام می‌شود.»

برگزاری نشست سازمان فضایی و دانشگاهیان استان گلستان

بیاتی خاطرنشان کرد: «پایش و بررسی تغییرات دوره‌ای زمین، پایش و بررسی پراکندگی صنایع و معادن، شناسایی کانون‌های گرد و غبار و پایش مداوم پهنه‌های آبی کشور از جمله فعالیت سازمان فضایی کشور در حوزه محیط زیست است.»

وی اظهار کرد: «امروزه داده‌های ماهواره‌هایی چون سنتینل (Sentinel) و لندست (Landsat) که جزو ماهواره‌های سنجش از دور پرکاربرد در پایش و مدیریت منابع زمینی هستند، در کشور در دسترس است و محققان می‌توانند به صورت آنلاین از آن‌ها استفاده کنند.»

در ادامه معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز گفت: «عدم وجود تحقیقات کاربردی در کشور ما، به این علت است که تحقیقات براساس نیازهای جامعه انجام نمی‌شود.» حمیدرضا رضایی ادامه داد: «به عنوان مثال مشکلات اصلی بخش کشاورزی، محیط زیست و سایر بخش‌های کشور با محققان داخلی در میان گذاشته نمی‌شود تا محققان، پژوهشگران و دانشجویان در راستای آن موضوعات تحقیقات کاربردی انجام دهند.»

همچنین دکتر شبنم یزدانی در جمع فعالان کسب و کارهای فضاپایه و فناوران و محققان این حوزه در استان گلستان اظهار کرد: «کسب و کارهای بخش فضا نزدیک دو سال است که در بخش فضایی ایران دنبال می شود.» دستیار رئیس سازمان فضایی ایران در امور توسعه کسب و کارهای فضا پایه  ادامه داد: «امیدوارم که پس از این جلسات شرکت‌هایی که در این حوزه در استان فعالیت دارند شناسایی و از ظرفیت و توانمندی آن‌ها مطلع شویم.»

یزدانی گفت: «طبق تعریفی که در سازمان فضایی برای کسب و کار فضایی وجود دارد این کسب و کارها به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؛ یک دسته کسب و کارهای بالادستی هستند که بیشتر در مورد کسب و کارهای دانشگاهی مثل ساخت ماهواره و پرتاب ماهواره فعالیت دارند. این کسب و کارها جزو مواردی هستند که منجر به ساخت و نگهداری ماهواره می‌شود. دسته دوم زمانی است که ماهواره پس از اینکه در مدار فضایی خود قرار می گیرد دیتاهایی را به زمین ارسال می‌کند و از این دیتاها استفاده می‌شود و درحقیقت این دیتاها ارزش افزوده ایجاد می‌کند. کسب و کارهای دسته دوم شامل حوزه‌های متعدد و متنوعی است که در آن از حوزه‌هایی چون نقشه‌برداری استفاده می‌شود؛ طی بررسی همکاران در رابطه با این حوزه استان گلستان از دانشگاه‌های قوی و توانمندی برخوردار است.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاربرد فناوری فضایی در پایش سیل اخیر ایران در هم‌اندیشی بین‌المللی سازمان ملل

1398/06/20
کاربردهای فناوری فضایی در پایش سیل اخیر کشور در هم‌اندیشی بین‌المللی سازمان ملل به بحث و تبادل نظر گذاشته شد. این هم‌اندیشی با موضوع «فضا، ابزاری برای دسترسی، دیپلماسی و همکاری» توسط دفتر...

آذری جهرمی: تا ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متر در مدار قرار می‌دهیم

1398/07/13
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بابیان اینکه جوانان ایرانی پشت در تحریم آمریکا نمی‌ایستند، بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اعزام فضانورد ایرانی به فضا با کمک سایر کشورها تأکید و اعلام کرد که تا...

براری: تا سه ماه آینده سه ماهواره ایرانی برای پرتاب در مدار زمین تحویل پرتابگر می‌شود

1398/07/14
مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا گفت: «در تلاش هستیم تا سه ماه آینده سه ماهواره پارس ۱، ظفر و ناهید ۱ را تکمیل و به سازمان هوافضا...

رئیس سازمان فضایی از پیگیری ایجاد کد صنعت بخش فضایی کشور خبر داد

1398/08/04
دکتر مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، از پیگیری ایجاد کد صنعت بخش فضایی کشور در تعامل با وزارت صمت به منظور ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز شکل‌گیری صنعت فضایی کشور...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.