1398/08/14

انتشار نقشه پایش ماهواره‌ای دمای آب دریای خزر

سازمان فضایی ایران نقشه پایش ماهواره‌ای دمای سطح آب دریای خزر را منتشر کرد. بر مبنای داده‌های ماهواره‌‌ای، بیشترین مقادیر دمای دریای خزر مربوط به بخش جنوبی این دریاچه است. این داده‌ها بر مبنای تصاویر دریافتی از ماهواره‌های سنجش از دور آکوا (Aqua) و ترا (Terra) که هر دو متعلق به سازمان ناسا (NASA) هستند...
انتشار نقشه پایش ماهواره‌ای دمای آب دریای خزر

سازمان فضایی ایران نقشۀ پایش ماهواره‌ای دمای سطح آب دریای خزر را منتشر کرد. بر مبنای داده‌های ماهواره‌‌ای، بیشترین مقادیر دمای دریای خزر مربوط به بخش جنوبی این دریاچه است. این داده‌ها بر مبنای تصاویر دریافتی از ماهواره‌های سنجش از دور آکوا (Aqua) و ترا (Terra) که هر دو متعلق به ناسا (NASA) هستند به دست آمده است.

انتشار نقشه پایش ماهواره‌ای دمای آب دریای خزر

گفتنی است دمای سطح آب دریاها، اقیانوس‌ها و دریاچه‌ها، یکی از شاخص‌های سنجش ویژگی‌های اقیانوس‌شناسی و هواشناسی است؛ به طوری که دمای سطح آب‌ها در مسائل اقیانوس‌شناسی، هواشناسی، ماهیگیری و نیز سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های دریایی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

در اقیانوس‌شناسی از تحلیل دمای سطح آب دریاها در مطالعات ویژگی‌های دینامیک دریا، در هواشناسی در مسائل پیش‌بینی هوا و در شیلات و ماهیگیری برای تعیین نواحی تجمع ماهیان بهره می‌برند. همچنین تغییرات و دگرگونی‌های غیرعادی دمای آب دریاها عاملی در شناخت دگرگونی‌ها و تغییرات اقلیمی محسوب می‌گردد.

بر این اساس سازمان فضایی ایران پایش ماهواره‌ای دمای سطح آب‌های کشور را با استفاده از فناوری سنجش از دور در دستور کار قرار داده است.

ماهوارۀ آکوا با وزنی در حدود ۳۰۰۰ کیلوگرم  دارد و در فاصلۀ ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته است. این ماهوارۀ علمی-پژوهشی و چندملیتی ساخت شرکت TRW به مطالعۀ بارندگی، تبخیر سطحی و چرخۀ آب می‌پردازد. ماهواۀ مذکور دومین ماهواره از سامانۀ دیده‌بانی زمین است که پس از ماهوارۀ ترا (Terra) در می سال ۲۰۰۲ به فضا پرتاب شد. 

ماهوارۀ ترا نیز دارای وزنی بیش از ۵۰۰۰ کیلوگرم بوده و مانند آکوا در فاصلۀ ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد. عملیات پرتاب این ماهوارۀ ساخت شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) در دسامبر سال ۱۹۹۹ صورت گرفت.

داخلی | خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

سنجش از دور ماهواره‌ای در خدمت شهرنشینی

1398/05/29
پروژه اسمربز (SMURBS) که مخفف «راه حل‌های شهری هوشمند برای کیفیت هوا، بلایای طبیعی و رشد شهرنشینی» می‌باشد، قصد دارد چالش‌های مربوط به به موارد نامبرده و مشکلاتی پیچیده‌تر از جمله بحران...

خشک شدن دریاچه بختگان با استناد به آخرین تصاویر ماهواره‌ای

1398/06/04
پایش ماهواره‌ای دریاچه های مهارلو، طشک و بختگان در حال حاضر با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و با کمک فناوری سنجش از دور در فواصل منظم انجام و سطوح آبی آن‌ها استخراج شده است.

نظارت بر پوشش سطحی مزارع به کمک خدمات ماهواره‌ای

1398/07/30
یک شرکت آمریکایی فعال در زمینه استفاده از خدمات ماهواره‌ای برای کشاورزی، با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، پیش‌بینی شرایط آب و هوایی از طریق هوش مصنوعی، تکنیک‌های یادگیری ماشینی، مشاهدات...

ارزیابی وضعیت واحدهای ذوب مس جهان با استفاده از فناوری ماهواره

1398/08/01
کنسرسیومی با حضور شرکت انگلیسی خدمات مالی مارکس اسپکترون (Marex Spectron) سرویس جدیدی را ارائه داده است که آخرین وضعیت عملیاتی حدود ۹۰ درصد واحدهای ذوب مس جهان را با استفاده از فناوری ماهواره‌ای...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.