1398/08/14

عکس زیبای هابل از ادغام دو کهکشان

تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) با تصویربرداری از برخورد دو کهکشان بزرگ با یکدیگر که به دنبال این تصادم در یکدیگر ادغام شده‌اند، جلوه زیبای دیگری از دنیای آفرینش را به تصویر کشید.
عکس زیبای هابل از ادغام دو کهکشان

تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) با تصویربرداری از برخورد دو کهکشان بزرگ که با یگدیگر ادغام شده‌اند جلوه زیبای دیگری از دنیای آفرینش را به تصویر کشید.

 این تصویر به گونه‌ای است که بیننده تصور می‌کند چهره فردی را در آسمان مشاهده می‌نماید، زیرا مرکز این دو کهکشان که زرد رنگ و درخشان و کروی شکل است مانند چشمان یک انسان در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و دیگر ستاره‌ها نیز گردی چهره یک شخص را در قلب آسمان شکل داده‌اند. تصویر یادشده در ۱۹ ژوئن سال جاری تهیه شده و مربوط به کهکشان‌هایی است که در فاصله ۷۰۴ میلیون سال نوری از زمین قرار دارند. 

 باید توجه داشت که برخورد و ادغام کهکشان‌های مختلف با یکدیگر پدیده تازه‌ای در جهان نیست و حتی کهکشان راه شیری نیز ۴ میلیارد سال قبل با کهکشان‌های دیگری برخورد کرده و به علت ادغام در آن‌ها بزرگ‌تر و حجیم‌تر شده است. در اثر این برخوردها و تحت تاثیر نیروی جاذبۀ هر دو کهکشان، علاوه بر شکل و ظاهر آن‌ها، شرایط بسیاری از ستاره‌های در حال چرخش در این کهکشان‌ها دچار تغییر می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد این دو کهکشان برخورد کرده با یکدیگر کم و بیش شرایط مشابه و ابعاد یکسانی داشته‌اند.

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویری جالب توجه از سطح یک سیاره سنگی فراخورشیدی

1398/07/17
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، در تصویر روز خود عکسی از سیاره‌ای سنگی به نام LHS 3844b را منتشر کرده که در سال ۲۰۱۸ توسط تلسکوپ فضایی تِس (TESS) کشف شده است.

تصویرسازی از شعله‌ور شدن آتش در قلب یک سیاه‌چاله

1398/07/28
ستاره‌شناسان سازمان ناسا (NASA) با استفاده از ابزار پیشرفته فضایی، اطلاعات شعله‌های آتشی را که با شدت و سرعت بسیار بالا در مرکز یک سیاه‌چاله شکل گرفته، ثبت کرده‌اند.

تصویری زیبا از کهکشانی با صدها میلیارد ستاره

1398/07/29
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصویری حیرت‌انگیز از کهکشان NGC 4380 را منتشر کرده که در آن می‌توان درخشش ستارگان را مشاهده کرد. در این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) به ثبت رسیده...

تصویری از خورشید با ظاهری ترسناک!

1398/08/11
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصویری از خورشید با ظاهری خاص و ترسناک را منتشر کرده که در اکتبر سال ۲۰۱۴ توسط رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید (SDO) به ثبت رسیده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

فرود موفق فالکون-۹ و اهمیت بازگشت‌پذیری حامل‌های فضایی+فیلم

حامل فضایی دو مرحله‌ای فالکون-9 (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) روز ۳۰مه (۱۰خرداد) طی مأموریتی موسوم به دمو-۲ (Demo-2) با موفقیت کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) این شرکت را که حامل فضانوردان ناسا بود، به مدار زمین برد. مرحله اول این حامل پس از حدوداً ۱۲ دقیقه از آغاز پرتاب، با رسیدن به مدار لئو و جدایش کرو دراگون از آن، به‌سمت سکوی فرود در آب‌های آزاد بازگشت و با موفقیت در موقعیت تعیین‌شده فرود آمد.