1398/08/15

بازیافت در کهکشان‌ها

برای مدت‌ها کهکشان‌ها به عنوان توده‎‌هایی از ماده تصور می‌شدند که در فضای خالی شناور بودند. اما حقیقت این است که ابری بزرگ و تقریباً نامرئی از گرد و غبار و گاز، آن‌ها را احاطه کرده است؛ این ابر که به آن محیط دورگرا (CGM) گفته می‌شود از خروج مواد داخل کهکشان جلوگیری می‌کند.
بازیافت در کهکشان‌ها

برای مدت‌ها کهکشان‌ها به عنوان توده‎‌هایی از ماده تصور می‌شدند که در فضای خالی شناور بودند. اما حقیقت این است که ابری بزرگ و تقریباً نامرئی از گرد و غبار و گاز، آن‌ها را احاطه کرده است؛ این ابر که به آن محیط دورگرا (CGM) گفته می‌شود از خروج مواد داخل کهکشان جلوگیری می‌کند. قرار است تلسکوپ FORTIS پس از پرتاب از نیومکزیکو، یک کهکشان نزدیک را رصد کرده و مقدار گازی را که ستاره‌های آن به بیرون این کهکشان و به محیط (CGM) می‌فرستد، اندازه بگیرد.

این مشاهدات نشان خواهد داد چگونه مواد در داخل و خارج از کهکشان‌ها، به تشکیل ستاره و تکامل کهکشانی کمک می‌کنند. به گفته ستاره‌شناسان یکی از مسائل مهم پیرامون چرخه زندگی کهکشان‌ها این است که به نظر می‌رسد فرآورده‌های جانبی ستاره‌های موجود مانند گازها و فلزات تولید شده، از بین نرفته ‌است. به گفته استفان مک‌کانلیس (Stephan McCandliss) محقق اصلی FORTIS از دانشگاه جان هاپکینز (Johns Hopkins University)، با افزایش سن ستارگان، آن‌ها محیط اطراف خود را آلوده کرده و مواد اطراف خود را پرتاب می‌کنند.

در واقع ستارگان پس از مدتی سوخت هسته‌ای خود را تمام کرده و برای زنده ماندن، مجبور به تولید عناصر سنگین‌تر مانند فلزات می‌شوند. گاهی اوقات طی انجام این واکنش‌های هسته‌ای و در اثر انفجارهایی که رخ می‌دهد، فلزات تولید شده به خارج از ستاره پرتاب می‌شود و محیط اطراف را آلوده می‌کند؛ این پرتاب‌ها در ستاره‌های مسن بیشتر است.

مأموریت FORTIS در حقیقت به بخشی از فرآیند بازیافت مربوط می‌شود که میزان گاز وارد شده به CGM را اندازه‌گیری می‌کند؛ این تلسکوپ میزان پرتاب‌های ستاره‌ها و ابرنواخترها را اندازه می‌گیرد تا دریابد چه مقدار گاز در CGM ایجاد می‌شود و چه مقدار گاز از آن عبور می‌کند.

اگر گاز با سرعتی بسیار زیاد خارج شود، از محیط کهکشانی کاملاً  فرار خواهد کرد. ممکن است فلزات گرانبها از طریق CGM به فضای بین ستاره‌ای پرتاب و از فرآیند بازیافت خارج شوند، اما اگر فلزات با سرعت کم خارج گردند به گردش در می‌آیند.

موضوع قابل توجه این است که مواد مذکور به تشکیل ستاره‌های جوان کمک کرده و چرخه زندگی آن‌ها را کامل می‌کنند. گرد و غبار اطراف کهکشان‌ها با جا به جا کردن فلزات به دور کهکشان، سوخت و تغذیه‌ دوباره را برای ستارگان فراهم می‌آورد، اما خروج آن‌ها از کهکشان موجب ایجاد محیط های ناهمگون و در نتیجه هدر رفتن مواد اولیه لازم برای کهکشان می‌شود.

شایان ذکر است تلسکوپ FORTIS در تاریخ ۲۷ اکتبر سال جاری، با موفقیت از نیومکزیکو پرتاب شد و داده‌های به دست آمده از این تلسکوپ در حال بررسی است.

منبع: ایمنا
سازمان ها | Johns Hopkins University
افراد | Stephan McCandliss

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مرکز کهکشان راه شیری چند میلیون سال پیش منفجر شده است

1398/10/21
محققان استرالیایی و آمریکایی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد مرکز کهکشان راه شیری در گذشته‌ای نه چندان دور، منفجر شده است. به گفته آن‌ها حدود ۳.۵ میلیون سال پیش دو انفجار مخروطی شکل...

کهکشان راه شیری گاز کهکشان‌های مجاور را می‌دزدد!

1398/07/23
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کهکشان راه شیری، گاز کهکشان‌های اقماری کوچک‌تر از خود را می‌دزدد و موجب می‌شود ستاره‌ها و سیارات با سرعت بیشتری تشکیل شوند.

ابرهای عجیب یک کهکشان یک راز کیهانی را فاش کرد

1398/07/29
ستاره‌شناسان کهکشانی را با ابرهایی پیچیده شناسایی کرده‌اند که به دور سیاه‌چاله‌ای عظیم در مرکز آن می‌گردند و این امر به افشای راز و رمزی کیهانی انجامیده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.