1398/08/09

مقارنه ماه و مشتری در آسمان امشب

کارشناس نجوم از مقارنه ماه و مشتری در آسمان امشب خبر داد و گفت: «این رویداد نجومی به عنوان یکی از نزدیک‌ترین مقارنه‌های سال‌های اخیر محسوب می‌شود.»
مقارنه ماه و مشتری در آسمان امشب

کارشناس نجوم از مقارنه ماه و مشتری در آسمان امشب خبر داد و گفت: «این رویداد نجومی به عنوان یکی از نزدیک‌ترین مقارنه‌های سال‌های اخیر محسوب می‌شود.» علی آزادگان با بیان اینکه امشب شاهد یکی از نزدیکترین مقارنه‌های سال های اخیر هستیم، گفت: «ساعت ۱۹:۱۱ پنجشنبه ۹ آبان، ماه به ۰.۶ درجه‌ای سیاره مشتری می‌رسد و مقارنه‌ای بین این دو رخ می‌دهد.»

وی افزود: «در این مقارنه بسیار نزدیک، فاصله بین ماه و مشتری تقریباً برابر با قرص کامل ماه خواهد بود. این فرصت بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان عکاسی است که دوربین خود را به سوی آسمان نشانه روند.» کارشناس نجوم خاطرنشان کرد: «در این روز، خورشید در افق شهر تهران ساعت ۱۷:۱۰ غروب خواهد کرد و فرصت مناسبی تا زمان مقارنه برای علاقه‌مندان به مشاهده این منظره ایجاد خواهد نمود.»

وی با بیان اینکه ماه و مشتری تقریباً همزمان در ساعت ۱۹:۵۲ غروب خواهند کرد، گفت: «علاوه بر این دو، اجرام دیگری از منظومه شمسی هم در آن منطقه مهمان آسمان هستند. در نزدیکی افق، سیارات زهره و عطارد حضور دارند که حدود ساعت ۱۸ غروب خواهند کرد؛ بنابراین از زمان غروب خورشید تا غروب آن‌ها در آسمان گرگ و میش پس از غروب فرصت کوتاهی برای رصدشان وجود خواهد داشت.»

آزادگان افزود: «از سوی دیگر کمی بالاتر از مشتری و ماه نیز زحل حضور دارد که می‌توان آن را با چشم غیر مسلح به راحتی تشخیص داد.»


افراد | علی آزادگان

نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

مهرماه در قاب نجوم/ اعتدال پاییزی از چه ساعتی آغاز می‌شود

1398/07/01
علی آزادگان، کارشناس نجوم، با اشاره به آغاز فصل پاییز و اعتدال پاییزی بیان کرد: «در ساعت ۱۱:۲۱ دوشنبه اول مهرماه پاییز در نیمکره شمالی آغاز می‌شود و این در شرایطی است که ساکنان نیمکره جنوبی...

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.