1398/08/11

تلسکوپ فضایی جیمز وب آزمایش مهمی را با موفقیت پشت سر گذاشت

تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) متعلق به سازمان ناسا (NASA) آزمایش سپر خورشید فضاپیما (spacecraft's sun shield) را با موفقیت پشت سر گذاشت.
تلسکوپ فضایی جیمز وب آزمایش مهمی را با موفقیت پشت سر گذاشت

تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) متعلق به سازمان ناسا (NASA) آزمایش سپر خورشید فضاپیما (spacecraft's sun shield) را با موفقیت پشت سر گذاشت. مهندسان، هر یک از پنج لایه سپر خورشید را با استقرار و تحت فشار قرار دادن آزمایش کردند؛ لایه‌هایی که از این تلسکوپ در برابر اشعه قدرتمند خورشید محافظت می‌کنند و به نوبه خود به تنظیم درجه حرارت اپتیکال و حسگرهای جیمز وب کمک می‌نمایند. آزمایش موفق استقرار سپر خورشید این اطمینان را ایجاد می‌کند که تلسکوپ مذکور در مدار به درستی عمل خواهد کرد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب آزمایش مهمی را با موفقیت پشت سر گذاشت

آژانس فضایی آمریکا مدتی پیش از تکمیل و آماده شدن تلسکوپ فضایی جیمز وب خبر داد؛ اما تأکید کرد که کار آن‌ها به پایان نرسیده و هنوز باید اتصالات الکتریکی را برقرار کنند و آن‌ها را مورد آزمایش قرار دهند. پروژه جیمز وب حاصل تلاش‌ هزاران نفر از کسانی است که بیش از ۲۰ سال در ناسا، آژانس فضایی اروپا (ESA)، آژانس فضایی کانادا (CSA)، شرکت نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) و دیگر بخش‌های صنعتی و دانشگاهی روی آن کار کرده‌اند.

جیمز وب قرار است جانشین تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) شود؛ این تلسکوپ وضوح و حساسیت بسیار بالایی را در مقایسه با هابل فراهم خواهد کرد و گستره وسیعی از تحقیقات در زمینه‌های نجوم و کیهان‌شناسی از جمله مشاهده برخی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل‌گیری و تکامل اولین کهکشان‌ها را فراهم می‌نماید.  

رصد سیاره‌های فراخورشیدی، سیاهچاله‌های کلان‌جرم، کهکشان‌های قدیمی، کهکشان‌های پرجرم، طیف اختروش‌ها، سیاره‌های دارای اقیانوس، مشتری و قمرهای آن، جهان‌های اولیه، بررسی دنباله‌دارها و سایر موارد، از اهداف تعیین‌ شده‌ تلسکوپ جیمز وب خواهد بود. این تلسکوپ همچنین به رصد و دسته‌بندی پدیده‌های فعال در سطح قمرهای زحل، همانند اروپا (Europa) و انسلادوس (Enceladus) خواهد پرداخت.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تلسکوپ فضایی جیمز وب چگونه به ما در درک نحوه تشکیل ستاره‌های جدید کمک می‌کند؟

1398/06/30
وقتی صحبت از ایجاد ستاره‌های جدید می‌شود، باید گفت که این موضوع تقریباً در جهان امروزی به پایان رسیده و در واقع میلیاردها سال از آن گذشته است. راه شیری ما هر سال معادل یک خورشید را تشکیل...

ناسا از تکمیل تلسکوپ فضایی جیمز وب خبر داد

1398/06/10
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، در بیانیه‌ای اعلام کرد تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) سرانجام به طور کامل تکمیل شده و آماده است. جیمز وب قرار است جانشین تلسکوپ فضایی هابل شود؛ این تلسکوپ...

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.