1398/08/11

طرح پنتاگون جهت استقرار منظومه‌های بزرگ ارتباطات ماهواره‌ای برای مقاصد نظامی

سازمان توسعه فضایی (Space Development Agency به اختصار SDA) پنتاگون آمریکا در پیش‌نویس بودجه پیشنهادی خود به دنبال تصویب مبلغی معادل ۱۱ میلیارد دلار در طول ۵ سال به منظور برنامه‌ریزی، طراحی و استقرار منظومه‌های بزرگ ماهواره‌ای برای مقاصد نظامی است.
طرح پنتاگون جهت استقرار منظومه‌های بزرگ ارتباطات ماهواره‌ای برای مقاصد نظامی

سازمان توسعه فضایی (Space Development Agency به اختصار SDA) پنتاگون آمریکا در پیش‌نویس بودجه پیشنهادی خود به دنبال تصویب مبلغی معادل ۱۱ میلیارد دلار در طول ۵ سال به منظور برنامه‌ریزی، طراحی و استقرار منظومه‌های بزرگ ماهواره‌ای برای مقاصد نظامی است. پیشنهاد پنتاگون همچنین به بیان چگونگی هماهنگ‌سازی پروژه‌های فضایی در ارتش آمریكا توسط SDA می‌پردازد.

بخش اعظم بودجه برای ساختن یک شبکه ارتباطی متشکل از حداقل ۲۵۰ ماهواره هزینه خواهد شد که می‌تواند از یک منظومه دفاعی و سایر قابلیت‌های ارائه شده توسط ماهواره‌ها در مدارهای پایین زمین پشتیبانی نماید و سرویس‌های ارتباطات جهانی را برای ارتش آمریکا فراهم آورد. 

البته مطابق اعلام SDA این سازمان قبل از شروع به ساخت منظومه‌های ماهواره‌ای خود٬ اقدام به ایجاد طرحی با نام «معماری فضایی دفاع ملی» (NDSA) خواهد کرد. بر اساس آنچه در پیش‌نویس پیشنهادی بودجه آمده است طرح مذکور یک معماری منسجم و توسعه یافته فضایی متشکل از هفت بخش مختلف از جمله حمل و نقل٬ ردیابی و پشتیبانی خواهد بود. NDSA در حقیقت قابلیت‌ها و توانایی‌های آتی وزارت دفاع ایالات متحده (U.S. Department of Defense) را ادغام و یکپارچه می‌کند. پس از تعریف این طرح، SDA شروع به توسعه و استقرار ماهواره‌ها و محموله‌ها در سیکل‌های دو ساله خواهد کرد.

SDA بودجه پنج ساله خود را به دو بخش اصلی تقسیم می‌کند؛ یک بودجه اولیه ۵۸۲ میلیون دلاری که برای انجام مطالعات و ترسیم نقشه راه و همچنین نمونه‌های اولیه حسگرها برای بخش ردیابی دفاع موشکی خواهد بود. بودجه دیگر نیز معادل ۱۰.۶ میلیارد دلار که به منظور تحقیق، توسعه، نمونه‌سازی، آزمایش و استقرار منظومه‌های ماهواره‌ای هزینه خواهد شد.

درک تورنر (Derek Tournear) مدیر وقت SDA مدتی پیش در مصاحبه‌ای گفت: «اهداف اصلی این آژانس٬ طراحی معماری، توسعه و به کارگیری بخش حمل و نقل و همچنین همکاری با آژانس دفاع موشکی (Missile Defense Agency) آمریکا برای تسریع در استقرار بخش ردیابی است که می‌تواند شکاف‌های موجود در شبکه حسگر دفاعی موشکی کنونی کشور را پر کند.» گفتنی است SDA در مارس سال جاری به عنوان یک آژانس جداگانه و به منظور کمک به وارد کردن فناوری فضایی کم‌هزینه تجاری در سامانه‌های نظامی ایجاد شد.

این پیشنهاد در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از شرکت‌های فضایی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و وان‌وب (OneWeb) نیز طرح‌های منظومه‌های ماهواره‌ای را دنبال می‌کنند. با این حال، به نظر می‌رسد SDA اولین طرح یک منظومه بزرگ ماهواره‌ای برای اهداف نظامی باشد. این پروژه نیز مانند بسیاری دیگر از منظومه‌های ماهواره‌ای احتمالاً موجب ایجاد نگرانی‌هایی در مورد ارسال هزاران شیء دیگر به فضا خواهد شد؛ اقداماتی که خطر برخورد ماهواره‌ها را با یکدیگر بیشتر کرده و می‌تواند افزایش زباله‌های فضایی را به دنبال داشته باشد.

منبع: Spacenews

مخابرات ماهواره‌ای | جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سازمان ناتو و صنعت تجاری فضایی

1398/06/09
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو (NATO) یک اتحاد نظامی است که بین چندین کشور آمریکای شمالی و اروپایی پس از پایان جنگ جهانی دوم در ۴ آوریل ۱۹۴۹ امضا شد.ناتو یک سیستم دفاع جمعی است که به...

اعلام رسمی آغاز کار فرماندهی فضایی ارتش آمریکا

1398/06/02
مایک پنس (Mike Pence) معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی اخیر خود در شورای ملی فضایی (National Space Council) اعلام كرد كه تا اواخر ماه جاری میلادی، گامی اساسی در ایجاد جدیدترین شاخه ارتش...

سپاه فضایی آمریکا کار خود را رسما آغاز کرد

1398/06/09
سپاه فضایی آمریکا کار خود را رسماً از پنجشنبه ۲۹ اوت (۷ شهریور) آغاز کرد. ژنرال جوزف دانفورد (Joseph Dunford)، رئیس ستاد مشترک آمریكا (Joint Chiefs of Staff)، پیش‌تر گفته بود كه مراسم ویژه...

ژنرال آمریکایی: چین، روسیه، کره شمالی و ایران برتری ما در فضا را به چالش می‌کشند

1398/06/16
ژنرال جوزف دانفورد (Joseph Dunford) رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا (U.S. Joint Chiefs of Staff) در سخنرانی خود در جمع هیأتی در شورای روابط خارجی آمریکا (CFR) در شهر واشنگتن دی سی، از کره شمالی،...

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.