1398/08/06

تصویری از یک اَبَرخوشه کهکشانی در حال شکل‌گیری

اخترشناسان با استفاده از داده‌های تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-ray Observatory) و سایر تلسکوپ‌ها تصویر کاملی از برخورد نادر بین چهار خوشه کهکشانی را تهیه کرده‌اند.
تصویری از یک اَبَرخوشه کهکشانی در حال شکل‌گیری

اخترشناسان با استفاده از داده‌های تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-ray Observatory) و سایر تلسکوپ‌ها تصویر کاملی از برخورد نادر بین چهار خوشه کهکشانی را تهیه کرده‌اند. در نهایت، هر چهار خوشه که هر یک دارای جرمی حداقل چند صد تریلیون برابر خورشید می‌باشند با یکدیگر ادغام شده و یکی از عظیم‌ترین اجرام جهان هستی تشکیل می‌گردد.

تصویری از یک اَبَرخوشه کهکشانی در حال شکل‌گیری

خوشه کهکشانی (galaxy cluster) و تعدادی از گروه‌های شناخته شده آن‌ها٬ بزرگ‌ترین اجرام جهان هستند. یک خوشه کهکشانی از سه بخش تشکیل شده است؛ کهکشان‌هایی که دارای میلیاردها ستاره‌اند، گاز داغ بین کهکشان‌ها و ماده تاریک، ماده‌ای با هویتی مرموز که بیش‌ترین جرم کهکشان را تشکیل می‌دهد.

گفتنی است تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا یک تلسکوپ فضایی ساخته شده توسط سازمان ناسا (NASA) است که تمام فعالیت‌هایش در زمینه پرتو ایکس می‌باشد.

سازمان ها | NASA

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

ثبت تصویری از دومین دنباله‌دار میان ستاره‌ای که در عبور از منظومه شمسی رصد شد

1398/06/27
ستاره‌شناسان رصدخانه‌ جمنای (Gemini Observatory) در مجمع‌الجزایر هاوایی (Hawaii) تصویری از ستاره دنباله‌دار میان‌ستاره‌ای موسوم به C/2019 Q4 را به ثبت رساندند که چندی قبل از منظومه شمسی...

تصویری خیره‌ کننده از سحابی متشکل از دو کهکشان

1398/07/16
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصویری مسحور کننده از سحابی مدوزا (Medusa) را منتشر کرده که توسط تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) به ثبت رسیده است. این سحابی از برخورد و ادغام دو کهکشان در میلیاردها...

تصویری جالب توجه از سطح یک سیاره سنگی فراخورشیدی

1398/07/17
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، در تصویر روز خود عکسی از سیاره‌ای سنگی به نام LHS 3844b را منتشر کرده که در سال ۲۰۱۸ توسط تلسکوپ فضایی تِس (TESS) کشف شده است.

تصویری زیبا از کهکشانی با صدها میلیارد ستاره

1398/07/29
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصویری حیرت‌انگیز از کهکشان NGC 4380 را منتشر کرده که در آن می‌توان درخشش ستارگان را مشاهده کرد. در این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) به ثبت رسیده...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.