1398/08/12

استفاده اخترشناسان از هوش مصنوعی برای تعیین اندازه سیاره‌های فراخورشیدی

گروهی از اخترشناسان پرتغالی بر پایه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی روشی فراهم کرده‌اند که با اطلاعات رصدی طیف و سرعت شعاعی ستاره می‌توان اندازه سیاره‌های میزبان را تعیین کرد. این روش روی سیاره‌هایی که شعاع و جرم آن‌ها به صورت مطمئنی به دست آمده آزموده شده و دقت بسیار خوبی در مقایسه با روش‌های قبلی نشان...
استفاده اخترشناسان از هوش مصنوعی برای تعیین اندازه سیاره‌های فراخورشیدی

گروهی از اخترشناسان مؤسسه اخترفیزیک و علوم فضایی (Instituto de Astrofísica e Ciências do Espaço) در شهر پورتو در پرتغال هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را برای تخمین اندازه سیاره‌های فراخورشیدی به کار گرفته‌اند که در مقایسه با روش‌های قبلی پاسخ‌های دقیق‌تری می‌دهد. اندازه و جرم سیاره‌های فراخورشیدی برای محاسبه چگالی آن‌ها لازم است. محاسبه چگالی از آن جهت مهم است که دیدی درباره مواد تشکیل‌دهنده سیاره‌ها به اخترشناسان می‌دهد. با استفاده از چگالی اخترشناسان می‌توانند بفهمند سیاره‌ها سنگی هستند یا گازی و اگر سنگی هستند چه مقدار آب دارند. اما در بسیاری موارد اندازه سیاره یا جرم آن در دست نیست.

در گذشته رابطه‌هایی بین جرم و اندازه سیاره‌ها ارائه شده است؛ اما این روابط کلی نیستند و به نوع سیاره (مثلا گازی یا سنگی) وابسته هستند. همچنین در این روابط از داده‌های مربوط به ستاره‌ای که سیاره‌های فراخورشیدی به دور آن می‌چرخند هیچ استفاده‌ای نمی‌شود. این در حالی است که معمولا اطلاعات بسیار بیش‌تری درباره ستاره وجود دارد. بنابراین اگر بتوان از داده‌های رصدی ستاره هم در تعیین اندازه سیاره‌های فراخورشیدی استفاده کرد جواب‌های دقیق‌تری به دست می‌آید.

اکنون پژوهشگران بر پایه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی روشی فراهم کرده‌اند که با اطلاعات رصدی طیف و سرعت شعاعی ستاره می‌توان اندازه سیاره‌های میزبان را تعیین کرد. این روش روی سیاره‌هایی که شعاع و جرم آن‌ها به صورت مطمئنی به دست آمده  آزموده شده و دقت بسیار خوبی در مقایسه با روش‌های قبلی نشان داده است.

منبع: phys.org

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

آغاز کار رسمی پویش نامگذاری ستاره مادر و سیاره فراخورشیدی در ایران

1398/05/30
پویش نامگذاری ستاره مادر و سیاره فراخورشیدی، به طور رسمی در ایران آغاز به کار کرد. این پویش از ۱۳ شهریورماه سال جاری مصادف با روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی، در یک بازه زمانی سه هفته‌ای به...

کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید که سه کوتوله سرخ سطح آن را می‌سوزانند

1398/06/05
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید در فاصله ۲۲ سال نوری از زمین خبر داد. این سیاره توسط تلسکوپ فضایی تِس (TESS) کشف شده و LTT 1445Ab نام گرفته است.

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.