1398/08/14

تلسکوپ فضایی تس مأمور یافتن حیات فرازمینی شد

سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری ایالات متحده برای یافتن فرازمینی‌ها آغاز شده است؛ در همین راستا تلسکوپ فضایی تِس (TESS) متعلق به سازمان ناسا (NASA) با گسترش دامنه جستجو، مأمور یافتن حیات فرازمینی شد.
تلسکوپ فضایی تس مأمور یافتن حیات فرازمینی شد

سرمایه‌گذاری ۱۰۰میلیون دلاری ایالات متحده برای یافتن فرازمینی‌ها آغاز شده است؛ در همین راستا تلسکوپ فضایی تِس (TESS) متعلق به ناسا (NASA) با گسترش دامنۀ جست‌وجو، مأمور یافتن حیات فرازمینی شد.

محققان پروژۀ استراق سمع از فرازمینی‌ها (Breakthrough Listen به اختصار BL) که با حمایت استیون هاوکینگ (Stephen Hawking) فقید و یوری میلنر (Yuri Milner) از سال ۲۰۱۵ شکل گرفته است اعلام کردند دانشمندان مأموریت ماهوارۀ تس آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند و در کنار هم در حال کار روی این پروژه و جست‌وجوی زندگی هوشمندانۀ فرازمینی هستند.

این کار با نظارت بر ستارگان غوطه‌ور در نور انجام می‌شود که ممکن است نشانگر سیارات یا اجرام دیگری باشد که از جلوی آن‌ها عبور می‌کند. در حالت ایده‌آل، برخی از این کشف‌ها به کشف دنیاهای قابل سکونت منجر خواهند شد که می‌توانند میزبان نوعی از حیات در خود باشند و تعداد کمی از آن‌ها شبیه زمین خودمان هستند.

تلسکوپ فضایی تس مأمور یافتن حیات فرازمینی شد

در حقیقت پروژۀ BL با استفاده از رصدخانه‌های برتر جهان برای شناسایی سیگنال‌های رادیویی متصاعد شده از ۱۰۰هزار ستارۀ نزدیک ما که می‌توانند نشانی از حیات هوشمند داشته باشند، به کمک تس می‌آید. به عبارت دیگر، این دو پروژه در این زمینه دارای اهداف مشترکی هستند.

طی این همکاری، ۱۰۰۰ مورد جدید به فهرست اهداف پروژۀ BL که قبلاً توسط تس شناسایی شده، اضافه گردیده است. این دو پروژه همچنین برای بهره‌گیری از مهارت تس در هم‌ترازی سیارات به منظور تصحیح استراتژی‌های جست‌وجوی BL تلاش خواهند کرد و BL داده‌های تس را برای تجزیه و تحلیل نورهای عجیب‌وغریب و نامنظم به کار خواهد بست.

وقتی سیاره‌ای از مقابل یک ستاره دوردست عبور می‌کند، موجب توقف موقت تابش یا کم‌نور شدن تابش آن ستاره می‌شود. امروزه این روش موسوم به «گذر» به عنوان روش اصلی کشف سیاره‌های فراخورشیدی محسوب می‌شود.

تلسکوپ فضایی تس مأمور یافتن حیات فرازمینی شد

رهبر تیم علمی BL می‌گوید: «مشاهدات نشان می‌دهد که ذرات گرد و غبار در مدار اطراف ستاره نیز می‌توانند عامل کاهش نور باشند، اما مطالعات روی ناهنجاری‌هایی از این دست، باعث افزایش دانش ما دربارۀ اخترفیزیک و همچنین ایجاد یک شبکه وسیع‌ اطلاعاتی می‌شود.»

محققان همچنین روی داده‌های به دست آمده از امکانات پروژه BL مانند تلسکوپ گرین بانک (Green Bank) و تلسکوپ پارکس (Parkes) به همراه سایر رصدخانه‌ها در سراسر جهان کار می‌کنند. به اعتقاد محققان، آغاز قدرتمندترین جست‌وجوی جهانی برای یافتن حیات بیگانه در جهان با شراکت تیم‌های تحقیقاتی BL و تس هیجان‌انگیز است. 

ماهوارۀ «نقشه‌بردار فراخورشیدی‌ گذران» که به اختصار تِس نامیده می‌شود ۱۹ آوریل سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد. هدف تس جست‌وجوی سیاره‌های فراخورشیدیِ بیشتر و در فضایی معادل ۴۰۰ برابر پوشش مأموریت کپلر با استفاده از روش «گذر» است که در کهکشان‌های دیگر به‌ ویژه در مدار ستاره‌های پر نور اطراف خودشان در فاصله‌ای که امکان حیات در آن وجود داشته باشد، قرار دارند.

در مقایسه با بیش از ۴۰۰۰ سیارۀ فراخورشیدی که تاکنون پیدا شده است، انتظار می‌رود که این فضاپیما موفق به پیداکردن بیش از ۲۰ هزار سیاره دیگر شود.

سازمان ها | NASA
افراد | stephen hawking | yuri milner

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

انجام آزمایش‌های علمی در استرالیا به منظور یافتن حیات در مریخ

1398/06/09
محققان آژانس‌های فضایی آمریکا (NASA)، اروپا (ESA) و روسیه (Roscosmos) با همکاری هم در حال انجام آزمایش‌های علمی در نقطه‌ای دورافتاده در استرالیا هستند تا تجربه کافی برای تکرار این آزمایش‌ها...

تعداد سیاره‌هایی با امکان میزبانی حیات هوشمند از تصور قبلی کم‌تر است

1398/06/06
پژوهشگران اخترزیست شناسی با بررسی دوباره مفهوم کمربند حیات با در نظر گرفتن مقدار گازهای سمی در جو سیاره‌ها به این نتیجه رسیدند که تعداد کم‌تری سیاره از آنچه پیش‌تر تصور می‌شد امکان میزبانی...

پژوهشگران ناسا نحوه تشخیص حیات را به ماشین‌ها می‌آموزند

1398/06/10
گروهی از مهندسان و دانشمندان سازمان ناسا (NASA) در مرکز پروازهایی فضایی گودارد (Goddard Space Flight Center) مشغول آموزش چگونگی تشخیص حیات به کامپیوترها با فناوری یادگیری ماشینی هستند. مجموعه‌ای...

سنگ‌های ماه می‌توانند به فهم تحول حیات زمینی کمک کنند

1398/07/13
آخرین موضوعی که می‌توانید آن را به دهانه‌ها‌ی همیشه‌تاریک قطب‌ها‌ی ماه ارتباط دهید، زندگی است؛ اما همین دهانه‌ها می‌توانند به ما نشان دهند صد‌ها میلیون سال پیش، تشکیل ارگانیسم‌ها‌ی چند‌سلولی...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.