1398/08/16

کشف کهکشانی غول‌پیکر با عمر بیش از ۱۲ میلیارد سال که قدمتی به اندازه جهان هستی دارد

محققین دانشگاه آریزونا (The University of Arizona) به تازگی یک کهکشان غول‌پیکر را پیدا کرده‌‌اند که ۱۲.۵ میلیارد سال قدمت دارد و تقریباً هم‌سن و سال بیگ بنگ است!
کشف کهکشانی غول‌پیکر با عمر بیش از ۱۲ میلیارد سال که قدمتی به اندازه جهان هستی دارد

محققین دانشگاه آریزونا (The University of Arizona) به تازگی یک کهکشان غول‌پیکر را پیدا کرده‌‌اند که ۱۲.۵ میلیارد سال قدمت دارد و تقریباً هم‌سن و سال بیگ بنگ است! دانشمندان معمولاً این کهکشان‌های غول‌آسا، شبح‌مانند و هیولاوار را مانند افسانه‌های قدیم می‌دانند، زیرا اطلاعات و شواهد مشخصی از وجود آن‌ها در دسترس نیست.

کریستینا ویلیامز (Christina Williams) یکی از اخترشناسان این دانشگاه توانسته به کمک رصدخانه آلما (ALMA) واقع در شیلی، این کهکشان قدیمی را در میان گرد و غبارهای فضایی پیدا کند. بر اساس گفته‌های وی احتمالاً این کهکشان بسیار دور بوده و میان گرد و غبار‌های فضایی پنهان شده است.

در انیمیشن زیر می‌توانید این کهکشان را به همراه نور‌های ساطع شده از زیر گرد و غبار‌ فضایی مشاهده کنید:

ایوو لابه (Ivo Labbé) یکی دیگر از اخترشناسان دانشگاه آریزونا می‌گوید: «ما متوجه شدیم که این کهکشان در اصل یک کهکشان غول‌پیکر است که به اندازه کهکشان ما ستاره دارد ولی نرخ تولید ستاره در آن بیش از ۱۰۰ برابر راه شیری است.»

دانشمندان عقیده دارند که سیگنال دریافت شده از این کهکشان ۱۲.۵ میلیارد سال در راه بوده است تا به آلما برسد. رصدخانه ALMA با هدف کشف منشاء ستاره‌ها، کهکشان‌ها و سیاره‌ها فعالیت می‌کند و توسط رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) اداره می‌شود. این کهکشان نیز در پی تلاش‌های این رصدخانه پیدا شده است.

البته تلاش‌های بیشتری لازم است تا بتوان این کهکشان‌های غول‌پیکر را میان دیگر کهکشان‌ها پیدا کرد. ‌در همین راستا تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) به دانشمندان کمک خواهد کرد تا بتوانند در میان گرد و غبار‌های فضایی نیز این کهکشان‌ها را پیدا کرده و نگاه دقیق‌تری به آن‌ها بیندازند.

منبع: دیجیاتو

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف مجموعه‌ای از کهکشان‌های باستانی عظیم

1398/05/26
گروهی از منجمان موفق به کشف کهکشان‌های باستانی جدیدی شدند که در فاصله ۱۱.۵ میلیارد سال نوری از ما قرار داشته و در محدوده طیف نوری هستند که توسط بسیاری از تلسکوپ‌ها قابل ردیابی نیست. اکتشاف...

شناسایی ۶ کهکشان که ناگهان اختروش شدند

1398/07/07
رویدادهایی که در فضا به وقوع می‌پیوندد به طور معمول بسیار کند هستند و گاهی تکمیل آن‌ها به هزاران، میلیون‌ها یا حتی میلیاردها سال زمان نیاز دارد؛ اما تبدیل سریع ۶ کهکشان به اختروش شگفت‌آفرین...

مرکز کهکشان راه شیری چند میلیون سال پیش منفجر شده است

1398/10/21
محققان استرالیایی و آمریکایی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد مرکز کهکشان راه شیری در گذشته‌ای نه چندان دور، منفجر شده است. به گفته آن‌ها حدود ۳.۵ میلیون سال پیش دو انفجار مخروطی شکل...

ابرهای عجیب یک کهکشان یک راز کیهانی را فاش کرد

1398/07/29
ستاره‌شناسان کهکشانی را با ابرهایی پیچیده شناسایی کرده‌اند که به دور سیاه‌چاله‌ای عظیم در مرکز آن می‌گردند و این امر به افشای راز و رمزی کیهانی انجامیده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک بزرگ روز پنجشنبه از کنار زمین عبور می‌کند

یک سیارک بزرگ با قطری حدود ۴۳ تا ۱۰۰ متر روز پنجشنبه ۲۲اکتبر (۱آبان) از نزدیکی زمین عبور کند. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا برآورد می‌شود این سیارک موسوم به 2020 TGI با سرعتی معادل ۸.۵۳ مایل بر ثانیه در حال حرکت باشد. 2020 TGI به‌عنوان یک سیارک آپولو طبقه‌بندی شده و مطابق پیش‌بینی‌ها از فاصله بیش از ۷ میلیون مایلی زمین عبور می‌کند.