1398/08/01

دریافت گواهی اعتبارسنجی سامانه اختراعی مدل حرارتی ماهواره توسط پژوهشگاه فضایی

سامانه مدل حرارتی ماهواره برای ارزیابی تجربی تحلیل حرارتی ماهواره پژوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران که به عنوان طرح اختراعی در مرکز مالکیت معنوی و اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده ‌بود، موفق به دریافت گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شد.
دریافت گواهی اعتبارسنجی سامانه اختراعی مدل حرارتی ماهواره توسط پژوهشگاه فضایی

سامانه مدل حرارتی ماهواره برای ارزیابی تجربی تحلیل حرارتی ماهواره پژوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران که به عنوان طرح اختراعی در مرکز مالکیت معنوی و اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده ‌بود، موفق به دریافت گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شد.

مهندس حامد بابایی، سرپرست پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، ضمن اعلام این خبر تشریح کرد: «قرارگیری ماهواره در شرایط خارج از جو و در معرض تابش‌های حرارتی خورشید و زمین سبب می‌شود که ماهواره شرایط حرارتی کاملاً متفاوتی را نسبت به زمین تجربه نماید و در نتیجه، این تفاوت باعث می‌شود که صحت‌سنجی طراحی‌ها و تحلیل‌های زیرسامانه‌های کنترل حرارت همواره یک گلوگاه در طراحی ماهواره‌ها محسوب شود.»

مهندس بابایی اضافه کرد: «در برخورد با این چالش، تاکنون تنها به محاسبات نرم‌افزاری اتکا شده که به دلیل عدم قطعیت‌های متعدد، قابلیت اطمینان مناسب و با دقت حاصل نمی‌شود. از این رو، این اختراع، سامانه‌ای را ارائه کرده که به کمک آن، می‌توان تحلیل‌ها و طراحی‌های حرارتی را به صورت تجربی و از طریق آزمون‌هایی که در شرایط جوی معادل فضا انجام می‌شود، مورد بررسی و ارزیابی قرار ‌داد.»

سرپرست پژوهشکده سامانه‌های ماهواره خاطرنشان ساخت: «این سامانه شامل یک مدل حرارتی ماهواره (Satellite Thermal Model) بوده که در حقیقت سخت‌افزاری با رفتار حرارتی معادل با ماهواره است. در این سخت‌افزار، سازه‌ به کار گرفته شده کاملاً منطبق با ماهواره مورد مطالعه بوده و همچنین اتلاف حرارتی هر ماژول و پوشش‌‎های سطوح (شامل رنگ و عایق‌های چند لایه) و نوع اتصالات (شامل کوپل و دی‌کوپل‌های حرارتی) منطبق با آنچه در طراحی زیر‌سامانه کنترل حرارت به دست آمده، قرار داده شده است.»

مهندس بابایی، اظهار داشت: «این مدل در یک محفظه‌ خلاء قرار داده شده و در سیکل‌های مختلف، دمای تمامی سطوح و ماژول‌های ماهواره با استفاده از سنسورهای دمایی در طول زمان ثبت می‌شود. سپس، این مدل با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی و با قرار دادن شرایط مرزی یکسان، شبیه‌سازی شده و پروفیل‌های دمایی حاصل از این شبیه‌سازی نیز ثبت می‌گردد. در نهایت، با مقایسه دمای شبیه‌سازی و دمای قرائت شده توسط سنسورهای مذکور، ارزیابی تجربی طراحی و تحلیل‌های حرارتی ماهواره صورت می‌پذیرد.»

دریافت گواهی اعتبارسنجی سامانه اختراعی مدل حرارتی ماهواره توسط پژوهشگاه فضایی

داخلی | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

تقسیم وظایف پژوهشگاه‌های فضایی و هوافضا/تکمیل زنجیره فناوری فضایی

1398/06/23
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: «دو پژوهشگاه فضایی و هوافضا در کنار هم، موضوع تکمیل زنجیره توسعه فناوری فضایی در کشور را دنبال می‌کنند.» حسین صمیمی در مورد تقسیم وظایف دو پژوهشگاه فضایی ایران...

استفاده پژوهشگاه فضایی از نانو مواد در سپرهای حرارتی و تراسترهای فضایی

1398/07/20
رئیس پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به دستیابی این پژوهشکده به نانو پوشش‌های مقاوم در برابر حرارت برای سپرهای حرارتی ماهواره‌ها گفت: «ما در این پژوهشگاه...

همکاری پژوهشگاه فضایی با دانشگاه‌ها و بخش خصوصی

1398/07/20
رئیس پژوهشگاه فضایی معتقد است میزان استفاده دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها از داده‌های ماهواره‌ای هنوز جای بهبود دارد. حسین صمیمی در این باره گفت: «رسالت ما در پژوهشگاه فضایی، معرفی کاربرد‌های...

سند همکاری‌های مشترک پژوهشگاه فضایی ایران با دانشگاه‌ها منتشر شد

1398/07/22
یکی از اهداف اصلی پژوهشگاه فضایی ایران، کسب فناوری مورد نیاز برای رسیدن به محصولات فضایی برنامه توسعه، در راستای چشم‏‌انداز پژوهشگاه در افق ۱۴۰۴ است. در این راستا پژوهشگاه فضایی ایران اقدام...

پربازدیدکننده ترین خبر

چین ماهواره دیگری از سری گائوفن-۹ را به‌همراه یک ماهواره توسعه و تحقیق به فضا پرتاب کرد

چین چهارمین ماهواره از سری ماهواره‌های سنجشی گائوفن-۹ (Gaofen-9) را به‌همراه یک ماهواره توسعه و تحقیق در مدار لئو قرار داد. طی این مأموریت که روز ۶اوت (۱۶مرداد) ساعت ۰۴:۰۱ به‌وقت گرینویچ انجام شد، ماهواره گائوفن-۹ و ماهواره کوچکی به‌نام Q-SAT سوار بر حامل فضایی لانگ مارچ-۲دی (Long March-2D) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) به فضا پرتاب شدند. ماهواره‌های گائوفن-۹ دارای قدرت تفکیک مکانی زیر یک متر بوده که مانند سایر ماهواره‌های گائوفن، تحت برنامه دولتی «سامانه رصد زمین با وضوح بالای چین» (China High-definition Earth Observation System به‌اختصار CHEOS) به فضا پرتاب شده‌اند.