1398/08/01

مقام فضایی روس: آمریکا اجازه اعزام فضانورد ایرانی به ایستگاه فضایی بین‌المللی را نمی‌دهد

ایوان موئیسیف (Ivan Moiseev) رئیس مؤسسه سیاست فضایی روسیه (Russian Institute for Space Policy) در خصوص اعزام فضانورد ایرانی به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط سفینه سایوز (Soyuz) معتقد است که آمریکا اجازه نمی‌دهد چنین اتفاقی بیفتد.
مقام فضایی روس: آمریکا اجازه اعزام فضانورد ایرانی به ایستگاه فضایی بین‌المللی را نمی‌دهد

ایوان موئیسیف (Ivan Moiseev) رئیس مؤسسه سیاست فضایی روسیه (Russian Institute for Space Policy) در خصوص اعزام فضانورد ایرانی به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط سفینه سایوز (Soyuz) معتقد است که آمریکا اجازه نمی‌دهد چنین اتفاقی بیفتد.

موئیسیف در این باره می‌گوید: «به نظر من مشکلاتی برای انجام این کار وجود دارد. اگر ما می‌خواستیم بدون وابستگی به آمریکا و طی پروازی مستقل، فضانوردی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستیم، این امر امکان‌پذیر بود. اگرچه باز هم ممکن است مشکلاتی در ارتباط با توافق مربوط به عدم توسعه فناوری‌های موشکی وجود داشته باشد.»

وی ادامه می‌دهد: «در مجموع آنچه مشخص است اعزام فضانورد با سایوز در صورتی که توقفی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در کار نباشد، جایی برای شکایت ندارد. اما چنین پروازی برای ایرانی‌ها بسیار گران تمام می‌شود؛ چرا که طرف آمریکایی در خصوص صدور اجازه چنین پروازی هشدار داده است و دونالد ترامپ (Donald Trump) اجازه این کار را نخواهد داد.»

گفتنی است مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، به تازگی از برنامه‌ریزی برای اعزام فضانورد محقق به ایستگاه فضایی بین‌المللی با همکاری کشور روسیه خبر داده است. وی در این خصوص گفت: «در صورت اجرایی شدن این پروژه، فضانورد ایرانی احتمالاً با سایوز به ایستگاه فضایی اعزام می‌شود.» البته رئیس سازمان فضایی ایران توافقات برای همکاری ایران و روسیه در این پروژه را منوط به طرح آن از سوی رؤسای جمهور دو کشور دانست.

منبع: اسپوتنیک

فضانوردی و سرنشین‌دار | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

فضانورد ایرانی محقق با سایوز به ایستگاه فضایی اعزام می‌شود

1398/07/30
رئیس سازمان فضایی ایران از برنامه‌ریزی برای اعزام محقق به ایستگاه فضایی بین‌المللی با همکاری کشور روسیه خبر داد و گفت: «این اعزام برای مشارکت در پروژه‌های تحقیقاتی صورت می‌گیرد.»

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.