1398/08/01

مقام فضایی روس: آمریکا اجازه اعزام فضانورد ایرانی به ایستگاه فضایی بین‌المللی را نمی‌دهد

ایوان موئیسیف (Ivan Moiseev) رئیس مؤسسه سیاست فضایی روسیه (Russian Institute for Space Policy) در خصوص اعزام فضانورد ایرانی به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط سفینه سایوز (Soyuz) معتقد است که آمریکا اجازه نمی‌دهد چنین اتفاقی بیفتد.
مقام فضایی روس: آمریکا اجازه اعزام فضانورد ایرانی به ایستگاه فضایی بین‌المللی را نمی‌دهد

ایوان موئیسیف (Ivan Moiseev) رئیس مؤسسه سیاست فضایی روسیه (Russian Institute for Space Policy) در خصوص اعزام فضانورد ایرانی به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط سفینه سایوز (Soyuz) معتقد است که آمریکا اجازه نمی‌دهد چنین اتفاقی بیفتد.

موئیسیف در این باره می‌گوید: «به نظر من مشکلاتی برای انجام این کار وجود دارد. اگر ما می‌خواستیم بدون وابستگی به آمریکا و طی پروازی مستقل، فضانوردی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستیم، این امر امکان‌پذیر بود. اگرچه باز هم ممکن است مشکلاتی در ارتباط با توافق مربوط به عدم توسعه فناوری‌های موشکی وجود داشته باشد.»

وی ادامه می‌دهد: «در مجموع آنچه مشخص است اعزام فضانورد با سایوز در صورتی که توقفی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در کار نباشد، جایی برای شکایت ندارد. اما چنین پروازی برای ایرانی‌ها بسیار گران تمام می‌شود؛ چرا که طرف آمریکایی در خصوص صدور اجازه چنین پروازی هشدار داده است و دونالد ترامپ (Donald Trump) اجازه این کار را نخواهد داد.»

گفتنی است مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، به تازگی از برنامه‌ریزی برای اعزام فضانورد محقق به ایستگاه فضایی بین‌المللی با همکاری کشور روسیه خبر داده است. وی در این خصوص گفت: «در صورت اجرایی شدن این پروژه، فضانورد ایرانی احتمالاً با سایوز به ایستگاه فضایی اعزام می‌شود.» البته رئیس سازمان فضایی ایران توافقات برای همکاری ایران و روسیه در این پروژه را منوط به طرح آن از سوی رؤسای جمهور دو کشور دانست.

منبع: اسپوتنیک

فضانوردی و سرنشین‌دار | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

فضانورد ایرانی محقق با سایوز به ایستگاه فضایی اعزام می‌شود

1398/07/30
رئیس سازمان فضایی ایران از برنامه‌ریزی برای اعزام محقق به ایستگاه فضایی بین‌المللی با همکاری کشور روسیه خبر داد و گفت: «این اعزام برای مشارکت در پروژه‌های تحقیقاتی صورت می‌گیرد.»

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.