1398/07/30

شکار دو کاوشگر ناسا در مریخ توسط مدارگرد MRO

مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) تصاویری از سیاره سرخ را به زمین ارسال کرده که در آن کاوشگرهای کنجکاوی (Curiosity) و اینسایت (InSight) دیده می‌شوند.
شکار دو کاوشگر ناسا در مریخ توسط مدارگرد MRO

مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) تصاویری از سیاره سرخ را به زمین ارسال کرده که در آن کاوشگرهای کنجکاوی (Curiosity) و اینسایت (InSight) دیده می‌شوند.

مدارگرد MRO متعلق به سازمان ناسا (NASA) در حال گردش به دور مریخ و عکسبرداری از سطح این سیاره با ابزاری به نام «آزمایش علمی عکسبرداری با قدرت تفکیک مکانی بالا» (HiRISE) است. این ابزار در داده‌های جدید خود تصویری از دو کاوشگر ناسا را ثبت کرده که در حال سپری کردن مأموریت در سیاره سرخ هستند.

شکار دو کاوشگر ناسا در مریخ توسط مدارگرد MRO

HiRISE در ۲۳ سپتامبر تصویر فوق را ثبت کرده که واضح‌ترین تصویر هوایی از اینسایت محسوب می‌شود و پنل‌های خورشیدی نیز در آن دیده می‌شوند. نقطه سبزی که در وسط تصویر به چشم می‌خورد، مکان فرود کاوشگر در اليزيوم پلانيتیا (Elysium Planitia)، دومین ناحیه آتشفشانی بزرگ مریخ است. پایین اینسایت هم سپر حرارتی قرار گرفته که لرزه‌سنج مریخ را پوشش می‌دهد.

۶۰۰ کیلومتر دورتر از اینسایت، کاوشگر کنجکاوی در حال انجام وظیفه است که تصویر آن را در ادامه می‌بینید. HiRise کنجکاوی را در مکانی به نام وودلند بِی (Woodland Bay)، در منطقه موسوم به واحد رس‌خیز (Sandside Harbour) شکار کرده است. این نخستین عکسی است که HiRISE از کاوشگر مذکور روی سطح مریخ ثبت کرده اما در آن جزئیاتی مثل دکل و دوربین ChemCam برای تجزیه و تحلیل نمونه‌های سنگی مشخص نیستند. 

شکار دو کاوشگر ناسا در مریخ توسط مدارگرد MRO

هدف کلی کنجکاوی از تحقیقات پیرامون ترکیبات صخره‌ای مریخ درک بهتر تاریخچه آب روی این سیاره و احتمال زیست‌پذیر بودن آن در گذشته است. این کاوشگر به لطف نرم‌افزار «اکتشاف مستقل برای جمع آوری بیشتر علم» (AEGIS) بدون نیاز به دخالت پیوسته اپراتورها از ابزار ChemCam برای شناخت ترکیبات شیمیایی صخره‌ها، تابش لیزر روی آن‌ها و سپس مطالعه گازهای حاصل از این فرایند استفاده می‌کند.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصاویر ثبت شده توسط مدارگرد ناسا از سقوط بهمن در مریخ

1398/06/20
مدارگرد شناسایی مریخ (Mars Reconnaissance Orbiter به اختصار MRO) متعلق به سازمان ناسا (NASA) تصاویر فوق‌العاده‌ای از یک بهمن عظیم در حال سقوط از یک کوه در سیاره سرخ ثبت کرده است. در این...

تصویر زیبایی که توسط فضانورد آمریکایی هنگام بازگشت به زمین ثبت شد

1398/07/13
نیک هیگ (Nick Hague) که به تازگی از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشته، تصویری را در توئیتر خود منتشر کرده که هنگام آماده شدن جهت بازگشت به کره خاکی به ثبت رسانده است؛ عکسی که روز...

تصویری خیره‌ کننده از سحابی متشکل از دو کهکشان

1398/07/16
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصویری مسحور کننده از سحابی مدوزا (Medusa) را منتشر کرده که توسط تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) به ثبت رسیده است. این سحابی از برخورد و ادغام دو کهکشان در میلیاردها...

تصویر ثبت شده توسط فضانورد ناسا از رودخانه‌ای خونین!

1398/07/24
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصویری را منتشر کرده که دهانه‌های رودخانه‌ای در ماداگاسکار شمالی را نشان می‌دهد. این عکس توسط کریستینا کخ (Christina Koch) فضانورد این سازمان ثبت شده است....

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.