1398/07/28

توافق ناسا و بوئینگ برای ساخت ۱۰ مرحله اصلی حامل فضایی SLS

ساخت ۱۰ مرحله اصلی حامل فضایی سیستم پرتاب فضایی (SLS) متعلق به سازمان ناسا (NASA) طی قراردادی بر عهده شرکت بوئینگ (Boeing) قرار گرفت. این توافقنامه همچنین شامل ایجاد حداکثر هشت مرحله فوقانی اکتشاف (Exploration Upper Stages) برای سه مأموریت آرتمیس (Artemis) می‌شود.
توافق ناسا و بوئینگ برای ساخت ۱۰ مرحله اصلی حامل فضایی SLS

ساخت ۱۰ مرحله اصلی حامل فضایی سیستم پرتاب فضایی (SLS) متعلق به سازمان ناسا (NASA) طی قراردادی بر عهده شرکت بوئینگ (Boeing) قرار گرفت. این توافقنامه همچنین شامل ایجاد حداکثر هشت مرحله فوقانی اکتشاف (Exploration Upper Stages) برای سه مأموریت آرتمیس (Artemis) می‌شود. 

بوئینگ پیمانکار اصلی برای ساخت مرحله اصلی، اویونیک و مراحل فوقانی (Upper Stages) حامل فضایی SLS ناسا است. اصطلاح اویونیک یا الکترونیک هوانوردی (Avionics) ترکیبی از دو کلمه Aviation و Electronics است و معمولاً اشاره به تجهیزات الکترونیکی هواپیما، ماهواره و فضاپیما مانند نمایشگرها، کامپیوترها، حسگرها، عملگرها و فرستنده-گیرنده‌های آن‌ها دارد.

اولین مرحله از مرحله اصلی توسط بوئینگ در کارخانه مونتاژ میشو (Michoud Assembly Facility) ناسا در شهر نیواورلئان همراه با مرحله اصلی دوم ساخته و آزمایش شده است. هنگامی که SLS به بهره‌برداری برسد می‌تواند فضاپیمای سرنشین‌دار ۲۷ تنی اوریون (Orion) را به مدار انتقال دهد و همچنین قادر است فضاپیماهایی با وزن ۱۳۰ تن را در مدار نزدیک زمین قرار دهد. طول این مرحله هسته‌ای ۶۴.۶ متر و قطر آن ۸.۴ متر است و شامل چهار موتور RS-25 با سوخت مایع است که هیدروژن مایع و اکسیژن مایع را می سوزانند و ۲.۲ میلیون پوند نیروی رانش را برای کل توان خروجی تولید می‌کنند.

جان شانون (John Shannon) معاون بوئینگ و مدیر برنامه SLS می‌گوید: «بوئینگ فناوری‌های ساخت پیشرفته‌ای را برای طراحی، آزمایش و تولید مراحل اصلی به کار گرفته است که باعث می‌شود ایجاد مرحله اصلی و توسعه مرحله بالاتر، سریع‌تر، کارآمدتر و ایمن‌تر گردد.»

از زمان نخستین فرود انسان بر روی ماه توسط مأموریت آپولو ۱۱ (Apollo 11) در سال ۱۹۶۹ تاکنون بشر نتوانسته بر روی تنها قمر زمین قدم بگذارد اما با ساخت این فضاپیما، ایالات متحده بار دیگر خواهد توانست این کار را انجام دهد چرا که توسط این حامل فضایی پرقدرت می‌تواند اوریون را به سمت ماه بفرستد.

این طور که مشخص است برنامه آژانس فضایی آمریکا برای بازگشت به ماه موسوم به آرتمیس در حال پیشرفت است و این سازمان نیز اکنون آزمایش‌هایی را برای مشاهده نحوه عملکرد موتورهای اوریون در سفر بدون سرنشین به ماه انجام داده است. تحت شرایط ایده آل حامل فضایی SLS ناسا که فضانوردان و تجهیزات آن‌ها را حمل می‌کند، اوریون را در مدار اطراف ماه قرار می‌دهد.

سازمان ها | NASA | Boeing | Michoud Assembly Facility
افراد | John Shannon

ماهواره‌بر و پرتاب | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مراحل ساخت فضاپیمای قدرتمند SLS ناسا رو به اتمام است

1398/06/31
پنج قسمت نهایی فضاپیمای غول‌پیکر اسپیس لانچ سیستم (Space Launch System به اختصار SLS) توسط گروه مهندسین سازمان ناسا (NASA) در مرکز مونتاژ میشو (Michoud Assembly Facility) در شهر نیواورلئان...

همکاری دو شرکت خصوصی برای رساندن تجهیزات ناسا به ماه

1398/07/22
با وجود اینکه شرکت عظیم اسپیس‌ایکس (SpaceX) در دیدگاه عموم مردم به عنوان اصلی‌ترین شرکت خصوصی طرف قرارداد با سازمان ناسا (NASA) شناخته می‌شود اما شرکت‌های بزرگ و مهم دیگری هم وجود دارند...

پربازدیدکننده ترین خبر

چین ماهواره دیگری از سری گائوفن-۹ را به‌همراه یک ماهواره توسعه و تحقیق به فضا پرتاب کرد

چین چهارمین ماهواره از سری ماهواره‌های سنجشی گائوفن-۹ (Gaofen-9) را به‌همراه یک ماهواره توسعه و تحقیق در مدار لئو قرار داد. طی این مأموریت که روز ۶اوت (۱۶مرداد) ساعت ۰۴:۰۱ به‌وقت گرینویچ انجام شد، ماهواره گائوفن-۹ و ماهواره کوچکی به‌نام Q-SAT سوار بر حامل فضایی لانگ مارچ-۲دی (Long March-2D) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) به فضا پرتاب شدند. ماهواره‌های گائوفن-۹ دارای قدرت تفکیک مکانی زیر یک متر بوده که مانند سایر ماهواره‌های گائوفن، تحت برنامه دولتی «سامانه رصد زمین با وضوح بالای چین» (China High-definition Earth Observation System به‌اختصار CHEOS) به فضا پرتاب شده‌اند.